Kollajen Ve Elastin Arasındaki Fark Nedir?

Kollajen Ve Elastin Arasındaki Fark Nedir?

Cilt sağlığı açısından son derece önemli terimler olan kollajen ve elastin arasındaki fark nedir sorusu da özellikle son zamanlarda merak ediliyor. Artık herkesin ciltle ilgili bilgi sahibi olduğu ve cildini güzelleştirmek için kadın ve erkeklerde çeşitli yöntemlerin uygulandığını görebiliyoruz. Bu süreçte mutlaka bilinçli hareket etmek gerekiyor. Bu da cilt yapısının bilinmesi ile ortaya çıkabiliyor. Aksi durumda kulaktan dolma bilgilerle birlikte uygulanan yanlış yöntemler, ciltlerinizi güzelleştirmek yerine daha da kötü bir hale getirebiliyor. Çünkü her cildin kendi yapısına göre özel bir teknik ile temizlenmesi gerekiyor. Yaşlanma karşıtı girişimler sadece bu şekilde gerçekleşebiliyor.

Kollajen Nedir?

Kolajen maddesi, kısa tanımıyla vücudu bir arada tutan proteinler arasında yer alır. Genel olarak bakıldığında kemik, vücuttaki bağ dokusu ve deri üzerinde yer alır. Yapısına baktığımızda ise güç ve elastik sağlayan bir yapıya sahip olduğunu görürüz. Burada protein molekülleri yer alır. Protein miktarının yaklaşık yüzde 30’luk kısmı bu maddenin içerisinde yer alır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte kolajen üretimi de azalmaya başlar. Bu da cildin genel yapısını bozar. Ciltte yaşlanmaya başlı olarak görülen çizgiler, kırışıklıklar, lekelenmeler ve cilt sorunları bu nedenle ortaya çıkar. Yaşlanma belirtilerini gidermek için de çeşitli cilt ve bakım ürünleri kullanılır. Ya da estetik ameliyatlara başvurulur.

Elastin Nedir?

İki yapı arasındaki farkı anlayabilmek için öncelikle tanımlamaları ayrı ayrı bilmek gerekiyor. Elastin maddesi, vücuttaki cilt dokusunda bulunur. Bu yapı da protein özelliğindedir. Cildin esnekliğini, parlaklığını, sıkı kalmasını sağlar. bunun yanında elastik yapıda olmasına da neden olur. Yani derimizin yeniden eski haline gelmesi elastin sayesinde gerçekleştirilir. Cilt içerisinde yeterli miktarda elastin olması durumunda sarkma gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu nedenle yaşlanma ile birlikte vücuttaki elastin miktarı da kolajen gibi azalır.

blank

Kolajen ve Elastin Üretimi Nasıl Artar?

Kollajen ve elastin arasındaki fark nedir? Sorusunu öğrendik. Bunlardan biri hem kemik hem de kas yapısında yer alırken elastin sadece cilt üzerinde yer alır. Gençlik yılları döneminde bu iki maddenin üretimi ve depolanması üst seviyededir. Genel olarak bakıldığında cildimizin sağlıklı olduğunu görürüz. Kırışıklıklar bu noktada ortadan kalkar. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte daha az protein üretilir. Bu da vücudun genel yapısını bozar. Diğer çevresel şartlar ile birlikte de cildimizde bozulma meydana gelir. Bu kötü etkilerden korunmak için de vücuttaki kolajen miktarının artırılması gerekiyor.

İyi bir cilde sahip olmak, bu iki maddeyi artırmak için gerekli olan temel unsurdur. Bunun için de özel cilt bakım ürünlerinden yararlanılabilir. Örneğin peeling bunlar arasında yer alıyor. Ölü hücreleri arındırmanız durumunda daha sağlıklı bir elastin ve kolajen yapısına sahip olabilirsiniz.

Düzenli beslenme, bu iki maddenin üretiminde gereklidir. Sigara ve alkol ise üretimi düşürür. C vitamini, kolajen ve elastin üretiminde önemlidir. Günlük olarak 500 miligram C vitamini almanız durumunda madde üretimine hız verebilirsiniz. Turunçgiller ve diğer yeşil sebzeler de buna katkı sağlar.

Protein alımı da oldukça önemlidir. Peynir, süt, baklagiller, fındık gibi ürünlerden yardım alabilir ve vücudunuzun dengesini koruyabilirsiniz.

Spor Yapmayı İhmal Etmeyin

Kollajen ve elastin arasındaki fark nedir sorusunun yanıtının yanında bu iki maddenin nasıl elde edebileceğini de belirttik. Bunlar arasında su son derece önemlidir. Ayrıca Spor yapmaya da çok özen gösterin. Sağlıklı bir vücut esnek bir kas yapısı ile doğru orantılıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.