Acıktıran Yiyecekler

Acıktıran Yiyecekler

Acıktıran yiyecekler, kilo almak adına acıkmanızı sağlayan fakat kalorisi düşük yiyeceklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yiyecekler yediği vakit açlığınızı bastırır. Fakat daha sonrasında ise tokluk hissiniz çabucak geçer. Bundan dolayı acıktıran yiyeceklerden uzak durmanız da büyük bir fayda olacaktır.

İştahınızı Açacak Yiyecekler

Aşağıda saydığımız ürünlerin bazıları illaki sağlık açısından oldukça faydalı besinlerdir. Fakat bizler bu besinlerin faydalarından ziyade sadece açlık düzeyini nedenli etkilediklerine bir bakalım;

Mısır Gevreği

Mısır gevreği bir yandan çabucak acıktırırken aynı zaman da sağlık bakımından da insana uygun bir besin değildir. Mısır gevrekleri sizi tok tutmamaktadır. Ayrıca karbonhidrat oranı da yüksek bir besindir. Bundan dolayı mısır gevreğinden uzak durarak onun yerine tam tahıllı gevrekleri ya da yulaf içerikli gevrekleri yiyebilirsiniz.

Beyaz Unlu Mamüller

Beyaz unlu gıdalar lif bakımından oldukça fakirken nişasta açısından oldukça zenginlerdir. Beyaz un ile hazırlanmış olan hamur işleri, kek, poğaça, kurabiye gibi buğdayın sağlıklı tarafından arındırılarak hazırlanan yiyeceklerdir. Beyaz un ile yapılan ürünler kan şekerini hızlıca düşürmektedir. Ayrıca hızlıca düşürdüğü gibi tekrardan hızlı bir şekilde yükseltebilmektedir.

Meyveli Yoğurt

Kalsiyum miktarı çok yoğun olan meyveli yoğurtlarda yararlı besin olarak bilinmektedir. Meyveli yoğurt ürünlerde şeker oranı yüksek olduğundan yenildiğinde açlık hissi oluşmaktadır. Meyveli yoğurt yerine sade yoğurt yiyebilir ya da alacağınız meyveli yoğurtların içerisine daha dikkat etmelisiniz.

Cips

Yüksek yağ ve ısıda pişirilen cipsler veya patates kızartmaları size hiç bir zaman tokluk hissi vermemektedir. Cips ve patates kızartmalarının içerisinde tuz oranı da fazla olduğundan kilo almanıza ekstra bir katkı sağlamış olacaktır. Hem çabuk acıkmanızı sağlayacak hem de kilo almanıza sebep olacak bu gıdalardan mümkün mertebe uzak durulmalıdır.

Mısır

Glisemik oranı çok yüksek olan mısırlar da kan şeker seviyesinin yükselmesine neden olacaktır. Bundan dolayı mısır yenmesi sonucunda açlık hissi daha fazla artacak ve diyet yapan kişilerin bu dönemde mısır yememelerini tavsiye etmekteyiz.

Meyve Suyu

Meyve suyu doktorların önermiş olduğu vitamin deposu olarak bilinmektedir. Fakat meyve sularında yer alan şeker oranı çok yüksek olduğundan kan şekerini de ok çabuk yükseltir. Kan şekerinin yükselmesi yeniden acıkmanıza neden olacaktır. Ayrıca meyve sularında karışık meyveler bulunuyor ise şeker oranı oldukça yüksek olacaktır.

Pul biber 

Yıllardır hemen hemen her türlü gıdanın yanında tüketmekte olduğumu Pul biberin vücutta yağ yakma özelliği oldukça fazladır. Fakat pul biber bu özelliğinin yanı sıra yedikçe acıkma hissini artıran besinlerdendir. Halk arasında iştah açar tabiri aslında bilimsel bir gerçektir.

Tarçın

Pul biber ile benzer bir özelliği olan tarçın, vücuttaki yağ oranında azaltma etkisi göstermektedir. Çayının içilmesi, veyahut kendisinin yenilmesi vücutta acıkma hissiyatını uyandırmaktadır.

Yumurta beyazı

Yine iştah üzerinde artı yönde bir etki uyandıran gıdalar arasında, yumurtanın beyazı vardır. Yumurta beyazı vücuttaki acıkma hissiyatını tetikleme özelliği bulunur. Bu sayede daha çok yemenizi sağlayabilir.

Peynir

Peynir yapısı itibari ile içerisinde kazein barındırır buda beyinde rahatlatıcı bir özelliği sahip olduğundan peyniri daha da fazla tüketme ihtiyacı duyabilirsiniz. Fakat yanında yeşillik tüketmeniz bu etkiyi olumsuz etkileyecektir.

Pilav 

Nişasta yine acıkma hissiyatını tetikleyen bir maddedir. Pilav içerisinde de bolca nişasta bulunduğundan acıkmanızı hızlandıracaktır. Ayrıca kan şekerinin bir anda inip veya bir anda yükselmesine de sebep olabilmektedir.

Muz 

İçerisinde fazlaca glisemik barındıran bir meyvedir. Genelde diyet üzerinde yoğunlaşan bir an önce kilolarımdan kurtulayım diyen kişiler için önerilmez. İştah açıcı özelliği bulunmaktadır.

Sakarin 

Yapay tatlandırıcı olarak da adlandırdığımız bir maddedir. Kan şekeri üzerinde oynamalar yapması ve inüsilin üretimini artırması sonucu açlık hissiyatında önemli oranda yükselme sağlar.

Patates

İçerisinde yine bolca nişasta barındıran bir ürünümüzdür. Araştırmalar sonucunda patatesin erken acıkmaya yol açtığı hakkında kanıya varılmıştır. Neden kan şekerini etkilediğinden dolayıdır.

Havuç 

Kalori ve glisemik indeksi diğer sebzelere nazaran daha fazladır. Bir çok faydasının yanında acıktırıcı özelliği bulunmaktadır.

Karalahana

Kanser türevleri üzerinde oldukça etkili olan karalahananın iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır.

 

Nohut

Midenizi temizleme görevi gören bir kurubaklagil türevi olan nohut’un iştah açıcı özelliği de bulunur.

Tuz

Genelde diyete yapacak olan kişilere kesinlikle yasak olan tuzun aşırı bir iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Kan şekerinizde farklı dalgalanmalar yapıp ardından tatlı isteğinizi artırabilir.

Günceleme: 15.03.2019

İlgi duyabileceğiniz diğer makaleler;

Kilo Aldırıcı Besinler

Kilo Aldıran Yanlışlar

Kilo Almanın Yolları

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.