Bölgesel Zayıflama ( Diyet İle Bölgesel İncelme)

Bölgesel Zayıflama ( Diyet İle Bölgesel İncelme)

Vücut kitle endeksimiz ideal sınırlar içerisinde olmasına rağmen, aynaya baktığımızda kendimizi hala kilolu görüyorsak, sorun bölgesel yağlanmalardan kaynaklı olabilir.

blank

Bölgesel zayıflama diyetleri uygulayarak, disiplinli bir beslenme planı sayesinde, bölgesel incelme sağlamak mümkün olmakla birlikte, başarılı sonuçlar elde etmek için beslenme listelerinin profesyonel bir diyetisyen tarafından kişiye özel, ihtiyaçlara yönelik bir şekilde hazırlanması ve harfiyen takip edilmesi, aksamalar durumunda ise yine profesyonel destek alarak diyet programında uygun esneklikler yapılması sağlanmalıdır.

Bölgesel Zayıflama Nedir? Nasıl Olur?

Bölgesel zayıflama, vücudun belirli bir kısmında, geri kalan bölgelere oranla bariz olarak yağ artışı bulunan, klasik diyet ve egzersiz programları ile kurtulunamayan sorunlu bölgelerin, çeşitli yöntemlerle zayıflatılması, fazla yağ dokularından arındırılması işlemidir.

En yaygın olarak kullanılan ve yüksek etkili bölgesel zayıflama tekniği, kişinin sorunlu vücut bölgesinin değerlendirilerek sorunun tipine göre belirlenecek bir beslenme programı sayesinde diyet yapmasıdır.

Lazer lipoliz ya da cerrahi yöntemlerden olan liposuction gibi ek bölgesel incelme yöntemleri kullanılarak da kısmi yağlanma olan bölgeleri inceltmek mümkün olsa da, diyet yaparak bölgesel zayıflama hem ekonomik hem de sağlıklı bir alternatiftir.

Bölgesel Yağlanma Vücudun En Çok Hangi Bölgelerinde Görülür?

Diyet sadece kilolu insanlara özel değildir! Çevremizde; incecik bir bedene sahip olmasına rağmen vücudunun orta bölgesinde toplanan yağ kitleleri olan, oturur pozisyondayken kat kat duran bir göbeğe sahip, kalçalarındaki yağları pantolonuna sığdıramayan pek çok kişiye rastlamak mümkün.

Bölgesel incelmenin en sık olarak hedeflendiği kısımlar;

  • Göbek yağları

Karnın alt ya da üst kısmında toplanan aşırı yağ dokuları, hem kadınlarda hem de erkeklerde ciddi estetik bozukluk yaratmaktadır. Halk arasında “can simidi” tabiriyle anılan göbek bölgesi yağlanmaları, kilo verme sürecinde en inatçı ve dirençli bölgelerden biridir.

Kişinin olduğundan çok daha kilolu görünmesine sebep olurken, kıyafet özgürlüğünü de ciddi şekilde kısıtlar.

  • Kalça ve basen yağları

Poponun bir kaç santimlik alt bölgesindeki kalça bölgesinden yanlara doğru taşan etler şeklinde kendini gösteren basen yağları, özellikle Türk kadınlarının kronik bir sorunudur. Dolgun ve kalkık kalçalardan farklı olarak, arkaya doğru toplanan değil de, yanlara doğru yayılan basen yağları, bölgesel zayıflama diyetleri sayesinde kontrol altına alınabilecek bir sorundur.

  • Sırt bölgesi yağları

Sütyen çizgisi diye tabir edilen bölgede yağ dokularının birikmesi sebebiyle, kişinin sütyen ölçüsünü ve giydiği kıyafetlerin beden ölçüsünü dahi doğrudan etkileyen sorunlu bir bölgedir. Liposuction işlemlerinin de sık olarak uygulandığı bu bölgede doğal yollarla incelme sağlamak için bilinçli bir egzersiz programı ile kombine başarılı bir diyet oldukça fayda sağlayacaktır.

  • Kollarda biriken yağlı bölgeler

Kolların gövdeye yakın kısmında ağırlıklı olmak üzere genel olarak kalın ve kaba görünmesine sebebiyet veren bölgedeki yağları yakmak için uygulanacak uygun programlar mevcuttur.

Bölgesel Zayıflamada Hedef Kilo Vermek Değildir!

Bölgesel incelme diyetlerinde, klasik diyet programlarından farklı olarak, birincil hedef kilo kaybetmek değildir. Uygulanan beslenme programı sonucunda yağ hücrelerinin yakılması sayesinde, vücut ağırlığında toplamda bir miktar kayıp da mutlaka ki gerçekleşecektir ancak uzman bir diyetiysenin hastası için hedeflediği nihai amaç, kişinin görüntüsünden rahatsız olduğu bölgedeki yağ dokularını yaktırarak incelmesini sağlamaktır.

Bölgesel incelme diyetlerinin bir diğer avantajı ise, diyet programı sonunda kaybedilen kas oranının oldukça az olması, neredeyse tüm kilo kaybının yağ dokusundan kaybedilmesidir.Dolayısıyla tartıda görülen ağırlıkta ciddi bir kayıp olmasa dahi, disiplinli uygulanan bir diyet listesi sonucunda kişi vücudundaki değişimi ve incelmeyi yalnızca gözle görmekle kalmayacak, kıyafetlerinin vücudunda duruşu sayesinde de kolayca farkedecektir.

Obez kişilerde Bölgesel Zayıflama Hedeflenemez mi?

Aşırı kilolu kişilerde öncelikli olarak hedeflenmesi gereken fazla vücut ağırlığının olabildiğince sağlıklı ancak hızlı şekilde vücuttan atılmasıdır ancak belirli bir kiloya indikten sonra, kan dolaşımının daha zayıf olduğu inatçı bölgelerde toplanan yağların vücuda hala belirli bir oranda yapışık kaldığı gözlemlenecektir.

Bu aşamaya kadar getirilen hastaların beslenme programları diyetisyenleri tarafından düzenlenerek, bölgesel zayıflama diyetlerine geçiş yapılabilir.

Göbek Bölgesinde Toplanan Yağlar ve Diyet ile Bölgesel Zayıflama:

Karın bölgesinde toplanan yağların rahatsızlık verici boyuta ulaşması genellikle 20’li yaşların sonlarına ya da 30’lu yaşların başlangıcına denk geliyor olsa da, çeşitli sebeplere bağlı olarak daha genç kişilerde de göbek yağlanmaları görülebilir.

Göbek çevresi yağları, sadece estetik kaygı oluşturan değil, aynı zamanda iç organları da tehdit edici bir rahatsızlığın habercisi bir sorun olabilir. Bu yüzden, fazla kilosu olmasa dahi haddinden yağlı ve kalın karın bölgesine sahip kişilerin her şeyden önce sağlıkları için en kısa sürede bu yağlardan kurtulmayı hedeflemeleri gerekmektedir.

Göbek bölgesinden yağ kaybederek incelmek için diyet programınızda dikkat edilecek hususların başında şunlar gelmektedir;

  • Diyetinize doymuş yağları dahil etmelisiniz. Tümüyle yağsız bir diyet programı yağlarını yakmanızı kolaylaştırmak bir yana dursun, ekstradan tutulmalarına dahi sebep olabilir. Ancak uygun miktarlarda vücuda giren çoklu doymuş yağların göbek bölgesi eritme konusunda oldukça faydalı ve etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  • İşlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız. Beslenmenize dahil ettiğiniz yapay şekerler, basit karbonhidratlar ve hazır gıdaların içeriğindeki pek çok madde, vücutta enflamasyona ve yarattığı ödem ise göbek bölgesi yağlanmalarına sebebiyet verebilir. Hazır gıdalar ve kızartmalar yerine, az şekerli meyveler, haşlanmış sebzeler ve tam tahıllı besinler ile beslenmeniz, ödemleri indirerek göbek yağlarınızın eritilmesini kolaylaştıracaktır
  • Protein alımını çoğaltmalısınız; kas dokularının korunması açısından hayati bir önem teşkil eden protein tüketimi, eriyerek yerini yağlara bırakan kaslarınızın kuvvetlenmesi için mühimdir ve göbeğinizin yağ bağlamaması için yumurta, süt ve süt ürünleri, balık, tavuk, yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye gibi protein yönünden zengin besinlere ağırlık vermelisiniz.

Basen ve Kalça Çevresi için Bölgesel Zayıflama

Basen ve kalça bölgesindeki yağlanma kişilerin genetik yatkınlığa ile de doğrudan ilişkili olmakla birlikte, yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonu seviyelerindeki dengesizliklerden de kaynaklanıyor olabilir.

Konunun uzmanı diyetisyeniniz, karbonhidrat ve çabuk yağa dönen besinlerden uzak uygun bir diyet ve egzersiz programına ek olarak, konuyla ilgili bir doktor görüşü almanızı da tavsiye edebilir.

Bölgesel Yağ Yakma Diyetlerinin Nasıl Bir Etki Mekanizması Vardır?

Bölgesel yağ yakma diyetlerinin klasik kilo kaybetme diyetlerine göre temelde farklılığı yukarıda da bahsettiğimiz gibi birincil amacın toplam vücut ağırlığında ciddi fark yaratmak değil de, sorunlu bölgede nokta atışı yağ kaybı yaşatmaktır.

Bir takım spesifik beslenme alışkanlıklarının ve kesinlikle uzak durulması gereken bir dizi yiyecek içecek maddesinin bu tip yağlanmalarda baş sorumlu olduğu bilinerek, kişinin beslenme tipine ve damak zevkine uygun ancak yanlış alışkanlıklardan ve besinlerden olabildiğince arındırılmış bir diyet listesi hazırlayarak bölgesel şişmanlığa neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması ve sorundan bu yöntem ile kurtulmak amaçlanır.

Neden Bazı Bölgelerde Daha Fazla Yağ Birikir?

Yağ bir enerji maddesidir ve tüm diğer enerjiler gibi vücutta kan dolaşımı sistemi sayesinde toplanır ve dışarı atılır. Vücuttaki kan dolaşımının daha zayıf olduğu ve yağ minderi dediğimiz oluşumları barındıran, karın ve popo bölgesi gibi kısımlarda, yağların tutulumuna sebebiyet veren bir yapı bulunduğundan, kilo verme süreci içerisindeki bir kişi için bile, belirli bölgelerdeki yağlardan kurtulmak daha zahmetlidir.

Doğrudan sorunlu bölgenin incelenmesi, bölgede toplanan yağların hangi sebeplere bağlı olduğunun tespit edilmesi sayesinde çizilecek bir yol haritası ise, bölgesel incelenme hedeflenecek ve başarı sağlanacaktır.

Egzersiz ile Bölgesel İncelme Mümkün Mü?

Egzersiz yaparak bölgesel incelme, yağ yakımı sağlamaktan ziyade, gevşeme ve sarkma yapmaya yüz tutmuş kas dokularının toparlanarak ilgili bölgenin daha zayıf görünmesini sağlar ancak kalori kaybettirecek derecede ağır ve bilinçsiz yapılan spor, bölgesel incelme sağlamak yerine yağ dokusunun üstüne kaplanan kaslanmalara sebep olabileceğinden, ters tepki yaratarak, hedeflenen sonucun aksine daha kalın bir vücuda sahip olmasına neden olabilir.

Kas dokusu geliştirmeden önce alttaki yağların, bölgesel incelme diyetleri ile eritilmesi, daha sonra toparlanma amacıyla egzersiz yapılması en ideal yaklaşım olacaktır.

Ayrıca, lipoliz ya da lazer uygulamaları gibi medikal estetik uygulamaları ile desteklenen bir bölgesel zayıflama diyetlerinden de maksimum fayda görülebilir ancak kalıcı ve sağlıklı olarak bölgesel yağ yakımının en temel ögesi, uzman diyetiysen desteği ile yürütülecek diyet programlarıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.