Cilt Sıkılaştırıcı Maske

Cilt Sıkılaştırıcı Maske

 

Ciltte bulunan gözenekler cilt sağlının korunması kadar genel sağlık da içerisinde önemli bir role sahiptir. Bu gözenekler terin vücuttan atılarak vücut sıcaklığının dengelenmesinde kullanılmaktadır. Bu ter ile beraber zararlı toksinler de sistem dışarı atılmış olmaktadır. Eğer cildiniz yağlı ise geniş gözeneklerden yakınmanız normaldir. Çünkü gözenekler büyük oranda yağlı ciltlerde görülen bir durumdur.

Güneşte çok uzun süre kalmak cildin yağını dengeleyecek bir bakım ile uğraşmamak, siyah noktalar, sivilceler ve son olarak da yaş almak gözeneklerin normalden daha çok genişlemesine de yol açmaktadır. Ayrıca yağlı cildi olan erkekler de gözenekler aynı cilt tipindeki kadınlara göre daha geniş olmaktadır.

Eğer kendinizi doğru bir cilt bakımı oluşturabilirsiniz, gözenek sıkılaştırıcı uygulamalarını düzenli olarak yaptığınız da geniş gözenekleri büyük oranda kontrol altına alırsınız ve cildinizin daha pürüzsüz görünmesini sağlarsınız.

Yaş ilerledikçe elastik yapısını kaybeden cilt sarkmaya başlamaktadır. Oluşan sarkmaların toparlanması için cilt sıkılaştırıcı maskelerin uygulanması gerekmektedir. Kil ile cildinizi doğru bir şekilde sıkılaştırabilirsiniz.

Kil Maskesi

Fazla yağı alan tıkanan gözenekleri derinlemesine temizler ve düzenli kullanıldığı zamanlarda yağ üretimi azaltan kil maskesinin farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Kil seçiminizi yaptıktan sonra su dışında başka bir malzemeye de ihtiyacınız yoktur. 2 yemek kaşığı kile azar azar su ekleyerek karıştırın. Maske sürülebilecek kadar sıvı halde olmasına dikkat ediniz.

Daha sonra çok yağlanan bölgeden başlayıp kili göz ve dudak çevresi dışında kalan bölgelere parmak uçlarınız ile sürün.

5 dakika kadar bekletip kuruduktan sonra bol su ile yıkayın. Son olarak da gözeneklerin iyice sıkılaşması için soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Dikkat edilmesi gerekenlerden biri ise kil maskesini yüzünüzde tamamen kuruyuncaya kadar bekletmemelisiniz. Eğer çok uzun süre kalır yağın tamamını alarak cildinizi aşırı derece de kurutabilmektedir. Bunun sonucunda da cilt kızarabilir ya da tahriş olabilir. 5 dakika kil maskesi için yeterli olacaktır. Ayrıca kil maskesini de çok sıklıkla yapmamalısınız. Yağı dengelemek ve gözenekleri sıkılaştırmak için ayda 2 ila 3 defa yapmanız yeterli olacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.