Buz Maskesi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Buz Maskesi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Buz maskesi ile daha önce cilt bakımı yaptınız mı bilmiyorum ama buz maskesinin cilde inanılmaz faydası olduğuna artık kesin kanaat getirdim. Sonra bir araştırma ile baktım ki, cilt lekesi, güneş lekesi, sivilce ve akne, göz altı morlukları gibi bir çok cilt problemi için kullanıyormuş.

Avrupa’daki sitelere bir göz gezdirdim ve evde yapılan buz maskeleri tariflerinin hepsini toparladım. Bunun dışında buz maskesinin ne olduğunu, neden cilde uygulandığını ve nasıl yapıldıkları ile ilgili tüm bilgileri aldım. Buz maskesinin cilde yapabildiklerine inanamayacaksınız.

Buz Maskesi Nedir?

Çeşitli malzemeler ile suyu karıştırıyorsunuz ve elde ettiğiniz karışımı buz kalıplarına doldurup, buzluğa atıyorsunuz. Bu karışım buzdolabında donduktan sonra buzları alıp cildinize bir güzel masaj yapıyorsunuz. Limon, badem, bitkisel yağlar, meyveler, sebzeler ile hazırlanan o kadar çok buz maskesi var ki, her birinin cilde faydası farklı. İşte bu nedenle buz maskesi cilde uygulanan pratik maskelerden birisidir.

Buz maskesi nasıl yapılır başlığını atmadan direk özel tariflere geçmek istiyorum. Çünkü bu tariflerin içerisinde buz maskesinin nasıl yapıldığı ile alakalı bilgilerin hepsini sizlere vereceğim.

Sivilce ve Akne için Buz Küpü

Buz, cilde direk olarak uygulandığında iltihapları önlediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Cildinizde sivilce problemi varsa bir kaç parça buzu sivilcelerin üzerinde eriyene kadar tutun. Böylece sivilce bölgesini uyuşturmuş ve donmasını sağlamış olacaksınız. Her akşam yatmadan ve düzenli olarak bu işlemi yaparsanız sivilcelerden kesin kurtulmuş olursunuz.

Güneş Lekeleri için Sirkeli Buz Küpü Maskesi

Cildinizde güneş lekeleri varsa sirkeli buz küpü ile bu lekeleri giderebilirsiniz. Bizzat denedim ve gerçekten de işe yarıyor.

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 litre su
  • 1 yemek kaşığı elma şırası

Uygun bir kase içerisinde su, elma sirkesi ve elma şırasını karıştırın. Ardından bu karışımı buz kalıplarına dökün ve buzdolabında dondurun. Bu buzları her sabah güneş lekelerinin üzerine uygulayın. Düzenli uyguladığınız taktirde güneş lekeleri kesinlikle yok olacaktır.

Göz Altı Morlukları için Buz Küpü Maskesi

Göz altı morlukları için çare arıyor ve bir türlü çözüm bulamıyorsanız sizlere naneli buz maskesi tarifini önerebilirim. Düzenli olarak her sabah uyguladığınızda göz altı morlukları geçecektir.

Malzemeler:

  • 1 kahve fincanı kuru nane
  • Yarım su bardağı süt

Yarım su bardağı süt içerisine bir kahve fincanı kuru kahveyi atın ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı buz kalıplarına döküp, buzdolabına atın. Buzlukta donan karışımı alıp, her sabah göz altı morluklarına masaj yaparak uygulayın. Göreceksiniz ki, bir haftaya kadar göz altı morlukların da ciddi değişimler olacak.

Göz Altı Morlukları için Buz Maskesi 2

Göz altı morlukları için sizlere bir tavsiyem daha var. Benimde göz altlarım da morluk olduğundan dolayı kendi uyguladım bir tarifi vermek istiyorum.

Malzemeler:

Bir adet salatalığı rendeleyin ve içerisine buz kalıbına yetecek kadar gül suyu koyun. Elde ettiğiniz karışımı buz kalıplarına koyup, buzdolabında dondurun. Donan buzları, göz altı morlukları olan bölgeye masaj yaparak uygulayın. Bu kür düzenli olarak yapıldığında göz altı morluklarını almaktadır. Bunun dışında bu buz maskesini sabah kalktığınızda göz altı şişmesi içinde kullanabilirsiniz.

Cilt Lekeleri için Buz Küpü Maskesi

Cildinizde lekeler var ve bu cilt lekelerinden kurtulmak için kesin çözüm arıyorsanız harika bir maske tarifi daha var.

Malzemeler:

  • 4-5 adet çilek
  • Bir yemek kaşığı elma sirkesi
  • 2-3 damla limon suyu
  • Bir çay bardağı su

İlk önce 4-5 adet çileğin çöplerini temizleyin. Temizlediğiniz çilekleri püre kıvamına getirin ve üzerine elma sirkesi, 2-3 damla limon suyu ve bir çay bardağı suyu ekleyip, karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı buz kalıplarına döküp, buzdolabında dondurun. Donmuş olan bu buz kalıpları ile her gün düzenli olarak cilt lekelerine, buz eriyene kadar masaj yapın. Kısa süre içerisinde cilt lekelerinden eser kalmayacaktır.

Pürüzsüz Bir Cilt için Buz Küpü Maskesi

Cildinizde pürüzler var ve bu pürüzlerden kurtulmak istiyorsanız buz küpleri ile bu pürüzleri gidermek mümkün. Cildinizdeki pürüzleri gidermek için uygulayacağınız buz maskesinin malzemelerini temin ederek, işe başlayabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 2 adet salatalık

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.