Yeşil Çayın Yemeklerden Önce ve Sonra İçilmesi Faydalı Mı?

Yeşil Çayın Yemeklerden Önce ve Sonra İçilmesi Faydalı Mı?

Yeşil Çayın Yemeklerden Önce ve Sonra İçilmesi. Yeşil çayın yemekten önce içilmesi halinde oluşturduğu etkiler, yemeklerden sonra içilmesi halinde meydana getirdiği etkiler nelerdir, yeşil çay yemeklerden önce mi sonra mı içilmeli hakkında makale. Yemekten önce ve sonra yeşil çay içmenin faydaları nelerdir.

Yemekten Önce Yeşil Çay Tüketimi

Sağlık açısından oldukça faydalı olan bitki çaylarından birisi olan yeşil çayın içilmesinde önemli olan noktalardan birisi de yemeklerden önce mi sonra mı içilmesi gerektiğidir. Olumlu etkilerinden faydalanılmak istenen bitki çaylarının tüketilmesinde dikkat edilmesi gereken saatlere özen gösterilmemesi fayda yerine zarar görmeye bile neden olabilmektedir. Bu nedenle yemeklerden önce ve yemeklerden sonra içilen yeşil çayın ne tür etkiler meydana getirdiği bilmek ve buna göre tüketimde bulunmak oldukça önemlidir.

Bu açıdan yeşil çayın içilmesinde dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Yemeklerden önce yeşil çay tüketilmesinin olası etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Tükürük salgısı azaldığı için yemeklerden alınan tat bozulabilir. Bu aynı zamanda sindirim sisteminin bozulmasına da neden olmaktadır.
  • Sindirim organlarınca proteinin özümsenmesini geçici olarak azaltabilir. Bu da vücutta protein yetersizliğine neden olur.
  • Boş olan mideye yemekten önce sıvı gönderilirse mide asiti salgılanmaya başlayacak fakat gıda maddesi bulunmadığı için olumsuz bir etkiye neden olarak yemek öncesi sindirim sisteminin hatalı çalışmasını tetikleyecektir. Bu durum daha az yemek yenmesini sağlaması açısından özellikle diyet ypanlar tarafından kullanılan bir yöntem olsa da insan sağlığı üzerindeki yıkıcı etkisini göz ardı etmek daha büyük sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu nedenlerle yemeklerden önce bitki çayı içmek zararlı bir alışkanlıktır. Yemek öncesi en uygun sıvı tüketme aralığı olarak yemeklerden yarım saat ile bir saat öncesi kabul edilmekte, bu aralıkta içilen bitki çayları kısmen daha az zararlı etkilere neden olmaktadır. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta ise mümkün olduğunca sıcak olarak sıvı tüketmektir. Soğuk olarak alınan sıvılar sıcak çaylara göre daha olumsuz etkilere neden olabilmektedir.

Yemeklerden önce sıvı almak sindirim sisteminin işleyişini bozucu bir etkiye sahiptir.

Her şeyin fazlasında olduğu gibi çayın tüketiminde de fazlaya ve aşırıya kaçmak uygun değildir. Fazla miktarda içilen çay uzun vadede mide problemlerine bile neden olabilmektedir. Bu nedenle makul ölçülerde tüketilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise mutlaka taze demlenmiş şekilde tüketmek ve kaynamış çayı soğuduktan sonra tekrar kaynatıp kullanmamaktır.

Yemekten Sonra Yeşil Çay Tüketimi

Aynı şekilde yemeklerden sonra yeşil çay tüketilmesinin de kendisine göre farklı etkiler mevcuttur. Yemeklerden önce içilen yeşil çay yemeklerden sonra tüketilen sıvı da bir takım olumsuz etkilere sebebiyet verebilmektedir.

Bu bakımdan yemeklerden sonra tüketilen yeşil çayın olası etkileri şunlardır:

  • Yemeklerden hemen sonra içilen bitki çayları mide sıvısında bozulmaya neden olduğu için sindirim sistemini bozar ve hazmı zorlaştırır.
  • Yapılan son çalışmalar karbonhidrat ağırlıklı yemeklerden en az üç saat, protein ağırlıklı yemeklerden en az dört saat sonra sıvı tüketilmesini tavsiye etmektedir. Bu saatlerden önce içilen bitki çayı gıdalardan besin maddelerinin emilimini azalttığı gibi, sindirim problemlerine de neden olurlar.
  • Yemekten sonra alınan sıvı midedeki asitin yapısını ve konsantrasyonunu bozduğu için daha uzun sürede hazmın gerçekleşmesine ve daha sağlıksız bir sindirim sisteminin oluşmasına neden olur.

Yemeklerden sonra yeşil çay içilmek isteniyorsa en az iki saat süre geçmesi beklenmelidir. Et, balık gibi protein ağırlıklı öğünlerden sonra bu süre dört saate kadar çıkabilmektedir.

Bu tür etkilerinden dolayı yemeklerden hemen sonra yeşil çayın tüketilmesi gıdalardaki vücuda faydalı besinlerin emilimini azaltacağı için uygun değildir. Son araştırmalar yemeklerden sonra ne kadar geç sıvı alınırsa o kadar iyi olacağını göstermiştir.

Yeşil çay soğuk olarak da tüketilebilir ama çoğunlukla sıcak tercih edilmektedir

Bu nedenlerle yemek esnasında mümkün olduğu kadar sıvı tüketmemeli, yemek sonrası ise en az iki saat süre ile beklenmelidir. Süresine dikkat edilerek tüketilen yeşil çay hem hazmın daha rahat gerçekleşmesini sağlayacaktır hem de bu bitkinin vücuda sağlamış olduğu, sağlığa yararlı maddelerin emilimini ve kullanılmasını kolaylaştıracaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.