Çatlamış Dudaklara Ne İyi Gelir?

Çatlamış Dudaklara Ne İyi Gelir?

Dudak çatlamasının birtakım nedenleri olabilir. Bu aşamada mutlaka bu nedenlerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Sonrasında çatlamış dudaklara ne iyi gelir sorusunun da yanıtını almak da önemli. Mevsimsel koşullar, susuzluk, kimyasal nedenler ve alerji gibi sorunlar bunun yanında fiziksel hastalıklar ve vitamin eksikliği gibi problemler dudakların çatlamasına neden olabiliyor. Birtakım yöntemler ile bu sorundan kurtulmak da mümkün.

Doğal Bitki Özleri Çok Etkili

Çatlamış dudaklar kadınlar ve erkekler için görüntü ve his olarak rahatsız edici bir durum. Tedavi ve sorunu çözme noktasında ise bitki özlerinden yararlanmak gerekiyor. Diğer yandan evde kendinizin bile yapabileceği maskeler ile bu sorundan kurtulabiliyorsunuz. Genelde baktığımız zaman kış mevsiminde dudakların çatlamasının daha da çabuk olabileceğini görüyoruz. Diğer fiziksel nedenlerin haricinde dış etkenlerden söz ettiğimizde burada en çok etkili olan ve zarar veren nokta soğuk havalar ve rüzgarlardır. Eğer nemlendirici kullanmazsanız da dudaklarınız ve cildinizin diğer bölgesi ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilir.

Dudak Çatlamasına İyi Gelen Yağlar

Uzmanların son zamanlarda çok sık önerdiği jojoba yağı tedavi ve bakım aşamasında çok önemli bir yere sahip. Ayrıca bu yağı içeren bakım ürünleri de dudaklardaki kuruyan bölgelere nem gönderir. AloeVera ve Jojoba yağlarının bulunduğu dudak kremlerini ve stikleri kullanmada yarar var.

Diş Macunları Bile Etkili

Dudaklarla çok fazla ilgisi olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak kullandığımız diş macunları da dudak kurumasına yol açabiliyor. Bu nedenle içerisinde nemlendiricilerin bulunduğu ve alerjik reaksiyonlara karşı da özel olarak üretilen diş macunlarını kullanmanızda yarar var.

blank

Vitaminlere Dikkat

Vitamin eksikliği dudakların çatlamasına neden olabilir. Özellikle B6 ve B12 vitaminlerinin eksik olmaması gerekiyor. Bütün bu nedenlere değindikten sonra çatlamış dudaklara ne iyi gelir sorusunun maske tarifli yanıtına geçebiliriz.

Ev Yapımı, Dudak Çatlağı Giderici Maske

Maske için gerekli malzemeler

  • Hindistan cevizi yağı (1 tatlı kaşığı)
  • Keten tohumu (4 tatlı kaşığı)

Hazırladığımız bu malzemeler ile birlikte oldukça etkili bir dudak çatlağı maskesi hazırlayabiliriz. İlk olarak bu malzemeleri bir kabın içerisine alıyoruz. Sonrasında da bunları birlikte fırında eriyecek kadar tutuyoruz. Daha sonra da soğumalarını bekliyoruz ve yine bir kabın içerisinde bekletiyoruz. Karışım soğuduktan sonra dudaklarınıza bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanım sonrasında kuruluğu giderdiği gibi dudaklarınızın daha sonra karşılaşacağı dış etkilerden de koruma sağlayabilecektir. Bu noktada mutlaka düzenli kullanıma da dikkat etmek gerekiyor.

Bir Başka Tedavi Kürü Tarifi

Dudak çatlaklarınızdan eğer çok şikayetçiyseniz sizler için bir başka kürümüz daha bulunuyor. Bunun için de malzemeler şu şekilde:

  • Şeker (1 tatlı kaşığı)
  • Bal (1 tatlı kaşığı)

Hazırladığınız bu malzemeleri ilk olarak karıştırınız. Macun kıvamına gelecek olan bu karışımı dudaklarınıza bir parmak sürünüz. Daha sonrasında 15 dakika bekleyiniz. Bekleme süresi bittikten sonra su ile durulama işlemini gerçekleştiriniz. 1 haftalık bir kullanım sonrasında etkileyici sonucu görebileceksiniz.

Bunun yanında dudaklarınıza direkt olarak kullanabileceğiniz doğal ve güçlü nemlendiriciler de sizlere yardımcı olacaktır. Bu ürünler arasında Hindistan cevizi yağı bulunur. Badem yağı ve jojoba yağının da yine etkili olduğunu biliyoruz. Zeytinyağı ile kuşburnu yağı kullanarak da çatlamış dudaklarınızın tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise kış aylarında ve yaz aylarında mutlaka su içmeli ve sıvı dengesini iyi korumalısınız. Aşırı tuzlu yiyecekler, dudakları ısırmak ve buna benzer dış etkenlerden uzak durmanızda yarar var. Çatlamış dudaklara ne iyi gelir sorusunu böylece yanıtlıyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.