Saça İyi Gelen Yağlar

Saça İyi Gelen Yağlar

Doğada yüzlerce çeşit yağ vardır. Saça iyi gelen yağlar ise, içerdikleri aminoasitler bakımından deri ve kıl hücrelerine faydalı olanları olmaktadır. Saç için bitkisel yağlar listesini sırasıyla inceleyelim.

Saç Bakım Yağları

Jojoba bitkisinin yağı, doymamış yağ asitleri, antiseptikler ve çok miktarda besleyici unsuru barındırmaktadır. İçeriğinde bulunan yağ asitleri, saçın kırılmasını önler, antiseptikler ise varsa bakterilerle savaşır. Elbette besleyici unsurları sayesinde saçın kökten uca beslenmesini sağlar. Saç bakımında doğal yağlar diyince akla ilk gelen yağ, jojoba yağıdır. Aktarlardan kolayca tedarik edilebilir.

Zeytin yağı, insanoğlunun en eski keşiflerinden birisi olmakla beraber, vücuda pek çok faydası vardır. Bilinen en yüksek doymamış yağ içeren bitkisel yağdır. Saç bakımında doğal yağlar diyince aklınıza ilk gelen yağdır.  Yüksek oranda besleyici mineral içermesiyle, saçın kırılmasını ve güçsüz kalmasını engeller. Saça sağlık vereceği için parlaklık kazandırır.

Saç üzerinde etkilerinden çok saç derisine olan etkileri daha fazla olan biberiye yağı, saç derisinin havalanmasını, nem ve yağ dengesinin sağlanmasını ve saç dersinin dezenfekte olmasını sağlar. Biberiye yağı ile böylece nefes alan saç dersinde kan dolaşımı artar ve saç uzaması kolaylaşır.

  • Makadamia Yağı

Avusturalya fındığı veya cadı fındığı olarak da bilinen makadamya bitkisinden elde edilen yağdır. %60 Oleik asit, %19 Palmitoleik asit, %1­3 Linoleik asit, Omega­6, Omega­3 yağ asitleri içerir. Saç derisine uygulanması halinde, derinin kondüsyonunu sağlar ve saçların beslenmesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı benzersiz kokusu bir yana dursun, çok ciddi bir nemlendiricidir. Saç dersini ve kökünü nemlendirerek, saçın kurumasını engeller ve beslenmesine yardımcı olur. Zaten Hindistan Cevizi yağı kozmetik sektöründe de çok sık kullanılan bir yağ tipidir.

  • Avokado yağı

Avokado, tıb ve ilaç biliminin hala araştırdığı, her geçen gün yeni faydalarına eriştiği tropik bir bitkidir. Avokado yağı ise, yaşdan beklenmeyecek kadar hızlı hareket eden yani çok kolay emilen, ve içeriğinde zengin vitamin ve mimeraller, ayrıca yağ asitleri barındıran kıymetli bir yağdır. Saçlara uygulandığında, hızla deriye ve saça nüfuz eder ve besleyerek, nemlendirir.

Argan yağı son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz, özellikle şampuan reklamlarında sıkça bahsedilen, Argan ağacı meyvesinden üretilen nadir bir yağ türüdür. Omega yaü asitleri ve E vitamini deposudur. Yenilenmeye büyük faydası vardır. Argan yağı saçları besler ve uzamalarını kolaylaştırır.

İçeriğinde CLA, B1, B2, B12, E ve C vitaminleri bulunan eşsiz bir yağdır. Sadece saça değil, herhangi bir organizmaya çok olumlu etkileri vardır. İlaç sanayinde kullanılır. Aktar ürünü olarak satılmakta olan aspir yağı saça uygulandığında, saçın içeriğindeki maddelerin tümüne ihtiyaç duyuyor olmasından dolayı büyük fayda sağlar. Doğal saç bakımı ürünlerinin yıldızıdır.

Kekik bin yıllardır, özellikle Ege bölgesinde antibiyotik olarak zeytinyağı ile birlikte kullanılmaktadır. Kekik yağı saça uygulandığında, saçın muhtemel hastalıklardan arınmasını ve kuvvetlenmesini sağlar. Saç bakım yağı olarak değil, saç sağlık yağı olarak değerlendirilebilir.

  • Nar Çiçeği Yağı

Ciddi miktarda nemlendirici yağ asidi barındırır. Saça uygulandığında gözle görülür bir nemlenme etkisi sağlar. Zaten saç dökülmelerinin büyük kısmı nem eksikliğinden ortaya çıktığı için, nar çiçeği yağının saç dökülmesini engellemeye yardımcı olacağından kolaylıkla bahsedilebilir.

Asya’da yetişen bir su yılanı cinsinden alınan yağlardan yapılan yağdır. Bitkisel değil hayvansaldır. Su yılanlarında bulunur, kara yılanlarının yağı herhangi bir etkiye sahip değildir. Yılan yağı içindeki yoğun antibiyotik ve omega yağ asitleri sayesinde, saçı korur ve güçlendirir.

Badem yağı Osmanlı erkeğinin bıyıklarına sürmesinden zaten tanınır. Yoğun bir mineral ve aminoasit deposudur. Ayrıca E vitamini bakımından da zengindir. Saçı güçlendirir ve korur. Doğal saç bakımı ürünleri içinde en çok tercih edilen yağdır.

Çam Terebentin, kimya sanayinin olmadığı dönemlerde, dezenfektan olarak kullanılan, güçlü bir antibiyotiktir. Hatta öyle ki, tiner yerine bile kullanılabilir. Bakteriler üzerinde ani ve güçlü bir etkiye sahiptir. Saç derisini temizler, kepeği önler ve bakterilerle savaşır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.