Ayak Kokusundan Nasıl Kurtulurum?

Ayak Kokusundan Nasıl Kurtulurum?

Ayak Kokusundan Nasıl Kurtulurum; Eğer ayaklarınız kokuyor ve etrafınızdaki insanlar ayak kokunuzdan şikayetçiyse ve kendi kendinize Ayak kokusundan nası kurtulurum diye soruyorsanız, tam olarak aradığınız yerdesiniz.

Sizlere bu yazımızda zaman zaman ayakkabılarınızı bile çekinerek çıkarıp, ayak kokusundan insanların rahatsız olmaması için odalara bile giremezken aşağıdaki öneriler sayesinde rahat bir şekilde ayak kokusundan kurtulma yolları yöntemlerini göstereceğiz.

Ayak kokusundan nasıl kurtulurum

Aşağıdaki önerileri dikkate alırsanız ciddi anlamda ayak kokusuna son vererek, ciddi ayak kokusu problemi yaşayanlar için çözüm olacaktır.

Ayaklarınızı Fırçalayın

Ayaklarınızı sabunlu su ile yıkamak ayak kokusunu geçirmez. Ancak ayak kokusuna karşı yapılması gereken yöntemlerin başında gelir. Ayak kokusunu gidermek için sabunlu su ile ayaklarınızı yıkayın. Bu şekilde ayaklarınızda oluşan bakterileri öldürmüş olacaksınız. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sadece yıkamak yeterli olmuyor. Ayaklarınızı bir fırça veya bez ile ölü derilerden arındırmak için fırçalama yapmayı ihmal etmeyin.

Ayaklarınızı Islak Bırakmayın!

Ayak kokusundan kurtulmak için muhakkak ayaklarınızı kurulayın. Banyo sonrasında veya ayaklarınız yıkadıktan sonra ayaklarınızı ıslak bırakmayın. Ayaklarınızı ıslak bırakmanız sonucunda daha fazla bakteri oluşumu olacak ve ayaklarınızın kokusu günden güne daha fazla artacaktır. Özellikle ayaklarınızı kurularken parmak araları dahil olmak üzere kup kuru olmasını sağlayın. Parmak araları bakterilerin esas toplandığı yerdir unutmayın.

El Dezenfektanı Kullanın

Ayak kokusundan kurtulmak için el dezenfektanı kullanın. Bu size biraz garip gelebilir ancak iyi bir kokuya sahip veya kokusuz fark etmeksizin, el dezenfektanı kullanın. El dezenfektanı koku yapan ayaklarınızdaki bakterileri öldürerek, bakterilerin büyümesini engellemiş olacaksınız.

Antiperspirant Ürünler Kullanın

Antiperspirant ürünler kullanarak ayaklarınızdaki kokulardan kurtulabilirsiniz. İnternet üzerinden araştırırsanız ayaklar için antiperspirant ürünler bol miktarda bulunmaktadır. Genel olarak jel veya sprey olarak satın antiperspirant ürünleri kullanmanızı öneririz.

Antiperspirant ürünler gün içerisinde ayaklarınızı kuru ve taze tutmaya çalışır ve 24 saat etkilidir. Ancak sabah akşam ayak yıkamasından sonra kullanmanızı öneririz. Özellikle kurulama sonrasında daha etkili olmaktadır. Çünkü ayak üzerinde yaklaşık olarak 250.000’in üzerinde ter bezi bulunmaktadır. Antiperspirant ürünler bu ter bezlerini hem besler hemde bakteri oluşumunu engeller.

Ayaklarınızı sirkeli suda bekletin

Daha önce sizlere Ayak Mantarı hakkında detaylı bir yazı paylaşmıştık. Sirkeli su ile ayaklarınızı bakteri ve mikroplardan arındırabilirsiniz. Bu nedenle Ayak Mantarından Kurtulma Yolları adlı makalemizde bulunan sirkeli su işlemini uygulayarak ayak kokusuna çözüm bulabilirsiniz.Sirke içerisinde mantar ve bakteri öldürücü mineraller bulunmaktadır.

Ayak Kokusuna Son

Ayak kokusuna son vermek için sizlere önereceğimiz tozları kullanarak, ayak kokusuna son verebilirsiniz. Ayak kokusuna son verebileceğiniz tozlar aşağıdaki gibidir;

  • Talk Pudrası (ayak kurumasına yardımcı bir tozdur)
  • Karbonat (bakteri düşmanı bir tozdur)
  • Mısır Nişastası (teri absorbe edici özelliğe sahiptir.)

Ayakkabı yerine sandalet veya terlik kullanın

Ayak kokusundan kurtulmak için ayakkabı yerine sandalet veya terlik kullanın. Tabi bu durum herkes için müsait olmuyor ancak kullanabildiğiniz kadar kullanmanızda fayda var.

Aynı zamanda kış aylarında ne yapacağız derseniz, en azından nefes alan ayakkabıları tercih etmenizi öneririz. Bunun nedeni, ayak kokusunu geçirmek için ayaklarınızın hava alması şarttır.

Her gün Çorap Değiştirin

Ayak kokusundan kurtulmak için her gün çorap değiştirmeye özen gösterin. Çoraplar ayağınızdaki teri emer ve ayağınızı kuru tutar. Aynı zamanda her gün çorap değiştirmek ayağınızda mikrop birikimini ve bakteri oluşumunu engeller. Böylece ayak kokusuna maruz kalmazsınız.

Ayakkabı içine kabartma tozu dökün

Ayak kokularını bertaraf etmek için ayakkabılarınızın içerisine kabartma tozu dökebilirsiniz. Bir sonraki gün giyeceğiniz zaman ayakkabı içerisinde kabartma tozunu yenileyebilirsiniz.

Ayak Kokusu için karanfil kullanabilirsiniz

Giydiğiniz ayakkabı içerisine sedir tozu veya karanfil dökerek ayak kokusunu engelleyebilir, aynı zamanda ayakkabı içerisindeki kokuyu emerek ayak kokusunu yok eder.

Sizlere bu yazımızda Ayak kokusundan nasıl kurtulurum ve ayak kokusuna alınacak önlemler hakkında detaylı bir makale paylaştık. Umarım sizlere de yararı olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.