Saç Kremi Nasıl Kullanılır? Saç Kremi Önerileri

Saç Kremi Nasıl Kullanılır? Saç Kremi Önerileri

Saçların kolay taranması, kırılmamasını ve yumuşak olmasını sağlayan saç kremleri banyo ürünleri içinde en çok kullanılan ürünlerden bir tanesidir. Özellikle boyalı saçlar sertleşerek taranması zor bir hale gelmektedir. Yıpranan saç uçlarının onarılmasını ve kırılmamasını sağlar.

Saç Kremi Çeşitleri

Saçımıza uygun olan şampuan ve saç kremini seçmek önemlidir. Saç tiplerimize ve aradığımız özelliğe göre piyasada pek çok saç kremi çeşidi bulunmaktadır.  Temel olarak ayırabileceğimiz 4 tür saç kremi bulunur.

Durulanan saç kremi: saçlardaki kırılmayı önlemek ve seçın yumuşaklığının geri kazanmasını sağlamak için duşta kullanılan saç kremleridir.

Şampuan ile saçlarımızı kir ve tozdan arındırdıktan sonra kullanılır. Çok az miktarda kullanılmalıdır. Saç kremi kullanımında önemli olan kremi saç diplerinize ve derinize temas etmeden kullanmaktadır. Asıl amacı saç uçları korunması ve yumuşamasıdır. Masaj ile saç uçlarına uygulayarak biraz bekletildikten sonra durulanır.

Durulanmayan saç kremi: duştan çıktıktan sonra nemli saça uygulanan saç kremleridir. Saçınız nemli iken çok kurumadan kullanmanız önemlidir. Genellikle saç şekillendirmede de etkilidir. Fazla kullanımı saçta yağlı bir görüntü ortaya çıkarır. Aynı zamanda saçta çok uzun süre kalmamasına dikkat edilmelidir.

Püskürtme Modelli Saç Kremi: duştan sonra kullanılan bu nemlendiriciler özellikle kuru saçlar için kullanılmaktadır. Saçın neme ihtiyacı olduğu her an kullanılabilir. Saç tipinize göre farklı modeller bulabilirsiniz. Saçınızdan 20 25 cm uzakta tutarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Tüm saçınıza uygulayabileceğiniz gibi saç uçlarına ve daha çok saçların dolaşan bölgelerine uygulanabilir. Kullanımdan sonra bir tarak yardımı ile saçlarınızı kolayca açabilirsiniz. Göz ile temas etmemesine dikkat etmelisiniz. Kimyasal içerikli bu maddelerde göz ile temas durumunda gözünüzü hemen yıkamanız önemlidir.

Yoğun nemlendiricili saç kremler: haftada bir ya da iki kez kullanılması önerilen bu nemlendiriciler saçınız çok yıpranmış ve nem dengesini kaybetmişse uygulanmalıdır. Saçlarınız çok kuru ise saçın nem dengesini kazandırarak sağlıklı bir görüntü elde etmenizi sağlar.  Islak saça uygulamanız önemlidir. Saçınızı nemlendirici ile kaplayarak bir süre bekletin ve şampuanla iyice durulayın. Bazı nemlendiriciler uygulama esnasında bazı nemlendiricilerde ısıtma isteyebilir. Bir saç kurutma makinası ile ısıtabilirsiniz.

Saç Kremi Faydaları

Öncellikle saç uçlarındaki kırıkların giderilmesi ve önlenmesi için kullanılan kremler saça yumuşak bir görüntü verirken birçok faydası da vardır. Bunlar;

  • Saç proteinlerinin yenilenmesine ve hücrelerin korunmasına yardımcıdır.
  • Saçı dış etkilerden ve zararlı ışınlardan korur.

Saça yumuşaklık veren kremlerin sık kullanılmaması ve kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalarda bulunmaktadır.

Saç Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

Birçok faydalı özelliği bulunan saç kremi seçerken ve kullanırken dikkat etmemiz gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Saç kremleri uygulamasında saç diplerine temasından kaçınmanız gerekir. aksi takdirde saç kökleriniz zarar görerek dökülmeler meydana gelebilir.
  • Temizleme amacı ile kullanılmaz. Bu yüzden kirli saça uygulamamalısınız.
  • Fazla kullanımı saçların yağlanmasına ve ağırlaşmasına neden olur ve sağlıksız bir görüntü oluşturur.
  • Az miktarda ve çok sık olarak kullanmamak gerekir.

Bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde saç kremlerinden alacağınız fayda da artacaktır.

Saç kremi seçerken dikkat etmeniz gerekenler: Özellikle saç kremi seçerken saç tipinize uygun olan kremleri kullanmalısınız. Boyalı bir saça sahip değilseniz bu saç tipleri için üretilen kremler saçınızın yıpranmasına ve dökülmesine neden olabilir.

Aynı zamanda kremlerin içeriğine bakmak oldukça faydalı olacaktır. daha çok bitkisel ürünleri tercih etmeniz saçlarınızın sağlığı açısından önemlidir. Bu konuda uzman olan iyi markaların kremleri ile daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.