Kil Maskesi Nedir? Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Kil Maskesi Nedir? Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Topraktan, kayadan kopan parçaların, ayrıca volkanik arazilerdeki tüflerden ve lavların toz halindeki parçalarından birleşip meydana gelen yapıya kil denir. Kil içinde tıpkı maden suyunda olduğu gibi bolca mineral barındırır. Ancak kil sadece topraktan oluşmaz. Yani toz halindeki toprak parçacıkları kilden daha az minerallidir. Kil yapısından da fark edileceği gibi topraktan daha küçük parçalar halindedir.

Dünyanın her yerinde değişiklik gösteren killer vardır. Bu değişikliğin sebebi ise o bölgenin coğrafi özelliği, volkanik arazide yer alıp almadığı veya volkanik araziye ne kadar yakın olduğu toprağın rengi, kayaların renginin farklılığı gibi özelliklerdir. Yüz maskesi için bizler sarı yeşil kırımızı veya pembe ve beyaz renkli killeri kullanıyoruz. Elbette ki bu killer içerisinde çokça mineral barındırıyor.

Kil uzun yıllardır temiz bir cilde sahip olmak için maskeden maskeye bakımdan bakıma koşan insanların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Hatta bazı rivayetlere göre zamanının güzellik abidesi Kleopatra’nın sırlarından bir tanesi de kil maskesiymiş. Bizler de güzellik notları ailesi olarak bugün sizler için cildin temizliğinde ve yağ dengesinde büyük rol oynayan bu yüzyıllık mucizeyi yani kili sizler için inceliyoruz.

Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir ?

Kil maskesi özellikle yağlı ciltler için harika bir ürün. Çünkü kil maskesi yüzdeki fazla yağı emiyor ve yüzdeki yağ dengesini dengeye sokuyor. Düzenli kullanıldığı takdirde yüzdeki yağın azaldığını hissedeceksiniz. Burada şöyle bir detay var ki o da normal ciltlerin haftada 1 kere yapmasına, kuru ciltlerin 2 haftaya bir yapmasına, yağlı ciltlerin ise haftada 2 kere yapmasına özen göstermek. Çünkü zaten yağsız kuru bir cildi iyice kurutursak bu sefer de dengeyi bozmuş olacağız.

Kil maskesi yağı aldığı için gözeneklerin açılmasına ve ardından da derinlemesine bir cilt temizliği girişimine yardım ediyor. Ayrıca tam tersi durum için de kullanılması mümkün tıkanmış ve siyah nokta oluşumuna yüz tutmuş bir cilt için de kil maskesi kullanılabilir.

Ayrıca bu kadar özelliğiyle bilinen kil maskesi yukarıda da söylenildiği gibi gözenekleri açtıktan sonra cilde temiz bir görünüm veriyor. Bu temiz görünüm ise beraberinde ışıl ışıl parlayan bir cilt sunuyor.

Kimler Kil Maskesi Kullanabilir?

Aslında öyle kimse kullanamaz diye bir kaide yoktur. Fakat kuru ciltler için kullanılması veya sık kullanılması tavsiye edilmez. Kilin bir çok çeşidi olduğunu yukarı da belirtmiştik. Kuru ciltler için önerilmeyen kil yeşil kildir. Eğer ki cildiniz artık bir temizlik istiyor fakat kuru cilt tipine sahip olduğunuzu bildiğiniz için kil maskesinden uzak duruyorsanız pek de iyi bir şey yapmıyorsunuz. Çünkü sizler için yeşil kil maskesi değil beyaz kil maskesini tavsiye ediyoruz. Çünkü beyaz kil maskesinin yeşil kil maskesine göre daha az kurutucu ve yağı emme özelliği vardır. Ayrıca kil maskesi ile cildi derinlemesine temizlerken bir de cildi nemlendirmek istiyor iseniz kil maskenizin veya kilinizin içine bir miktar bal ve yoğurt ekleyerek cildinize nem kazandırabilirsiniz hem de oldukça doğal yol ile.

Kil maskesi uygularken çoğu insanın yaptığı bir hata vardır ki o da yüzdeki yağsız bölgeye bile maske yapmak. Kil maskesini en çok ihtiyaç duyulan bölgeye yapmak daha sağlıklıdır. Bu bölge ise genellikle T bölgesidir yani alın burun ayrıca bir de çene bölgesidir. Çünkü yağ birikimi en çok bu bölgelerdedir. Hatta siyah nokta ve sivilce oranları da en çok bu bölgede yer almaktadır. Kil maskesi kullanmak aslında biraz da tercih meselesi çünkü kilin yüzünüze ne derecede iyi gelecceğini ancak deneme yanılma yoluyla fark edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.