Ayak Masajı Nasıl Yapılır

Ayak Masajı Nasıl Yapılır

Ayak Masajı Nasıl Yapılır Uzun bir günün ardından havasız kalmış ayakkabıların içinde geçiren ayaklarınıza bakımlar yapın. Nasıl hissediyorlar bir kontrol edin Ayaklarınız pembe renk almış ve koşuya çıkmaya yeterli mi? Daha çok on parmağınızda birbirine kenetlenmiş, sanki konservedeki balık gibi mi görünüyorlar? Ayaklarınızın deri kısmı ölü gibi görünüyorsa rengi kesinlikle griye dönmüş ve nemlidir. Bu yazımız da ayaklarınıza masaj nasıl yapabilirsiniz onu anlatacağız.

Ayak Masajı Teknikleri

blank

Ayak masajını kendiniz de evde pedikür yaparken veya istediğiniz boş bir zamanınızda yapabilirsiniz. Aşağı ki kısımda bazen temel ayak masaj tekniklerini sizlerle paylaşacağınız. Eğer gönüllü olarak ayak masajı yapacak birisini bulamazsanız bile endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok. Bu tekniklerle beraber kendinize kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Tek başınaysanız eğer kendinize ilk olarak oturacak rahat bir yer bulmalısınız. Oturduğunuz yer de kolunuzu ve ayaklarınıza uzatabileceğiniz rahat alanların olması çok önemlidir. Arkanıza yaslanın ve ayağınızı kucağınıza alın ve diğer bacağınızı da rahat bir şekilde uzaktın. Ayağınız gülümsemeye başlayana kadar masajı bırakmayın.

Masaj yaparken de nemlendirici krem veya yağ kullanmayı isterseniz kıyafetlerinizi ve mobilyalarınızı korumak adına yanınıza bir adet havlu alın. Masaja başlamadan önce kremlediğiniz ellerinizi birbirine sürtün ve ısıtın.

Ayağınızın Üst Kısmını Ovun

blank

Ayağınızı ovduğunuz zaman kan dolaşımını hızlandıracak ve ayağınızın ısınmasını sağlayacaksınız. Partnerinizin ayağını avuçlarınız içerisinde tutup parmaklarınız ile sıkı ve yavaş bir şekilde ovun. Bu işe ayak parmaklarından başlayarak bileklere doğru ilerleyin ve daha sonrasında tekrar daha hafif dokunuşlar ile parmaklarınıza yönelin. Bu adımı en az üç ve en fazla da beş defa tekrarlayın. Daha sonrasında ayağın alt kısmını aynı şekilde ovun.

Bileğin Döndürülmesi

blank

Bu hareke ise eklemlerinizi gevşetir ve ayaklarınıza oldukça rahatlatır. Ayağınızı ve bacağınızı tutabilmek için bir eliniz ile topuğunuzu kavrayın. Topuğunuzu avuçlarınızın içine alıp ayağınızı birkaç defa her iki tarafa olacak şekilde döndürün. Hareketi bileğinizde her tekrarladığınız zaman bileğinizdeki sertliğin yoğun bir şekilde azaldığını hissedeceksiniz Bu özellikle de ayak bileklerinde kireçlenme sorunu yaşayanların için çok faydalıdır.

Ayak Parmaklarını Çekme ve Sıkma

blank

Ayak parmaklarınızı da tıpkı el parmaklarınız gibi dokunuşa karşı oldukça hassas bir yapıdadır. Bundan dolayı da bu hareket onları çok rahatlatır. Ayağınızı tam olarak bileğin arka üst kısmında bulunan kemerin alt kısmından tutun. Diğer eliniz ile de baş parmağınızın ayak başparmağının tam üst kısmında ve işaret parmağınızın altta olacak şekilde ovmaya başlayın.

Ayak başparmağınızı sondan başlayıp yavaş bir şekilde fakat güçlü olacak şekilde çekin. Bu arada da parmaklarınızı ayak parmaklarının en dibimden üst kısmına doğru kaydırıp ovun. Daha sonraki işlem de ise aynı işlemi ayak parmağınıza, baş ve işaret parmağınızın arasından aynı şekilde sıkıp yuvarlayıp tekrar edin. Aynı hareketi ise büyün ayak parmaklarınıza uygulayabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.