Cilt Bakımı

Tırnak Nasıl Kesilir?

Tırnak Nasıl Kesilir?

El ayak bakımı konusunda en önemli konulardan bir tanesi de tırnak kesmektir. Çünkü yanlış kesilen tırnak daha sonra ciddi sorunlara yol açabilir. Tırnak batması denen ve acılı bir ameliyatı olan tırnak batmasının önüne geçmek istiyorsanız , Tırnak Nasıl Kesilir? makalemiz size çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

Tırnak Nasıl Kesilir?

Tırnak kesmek nedir ki diyebilirsiniz. Ancak ciddi anlamda önemli ve tırnak kesimini doktorlar bile nasıl kesilmesi gerektiğini tavsiye eder.

Tırnakların doğru kesilmemesi durumunda tırnak et içerisine batar ve tırnak batması denen bir tırnak problemine neden olur. Ameliyat esnasında çok acı hissedilmese bile ağrı kesicilerin etkisi geçtiğinde ciddi acılara neden olan tırnak batması tarzında tırnak sorunları yaşamak istemiyorsanız , tırnaklarınızı nasıl kesmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Biz bu konuda sizlere tırnağınızı nasıl doğru keseceğiniz , tırnak keserken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve aşama aşama tırnak nasıl kesilir? anlatmaya çalışacağız.

Tırnak Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • El tırnaklarınızı keserken yuvarlak bir şekilde , ayak tırnaklarını keserken ise düz bir şekilde kesmelisiniz.
  • Tırnaklarınızı hiç bir zaman derin kesmemelisiniz. Kestiğiniz tırnağın uzunluğu hemen altında bulunan derinin üstünde olmalıdır.
  • Tırnaklarınızı fazla uzatmayın. Uzun olan tırnakların arasına mikroplar daha kolay yerleşir ve her hangi bir kesik , kanama gibi durumlarda iltihap oluşması daha çabuk olur.
  • Aynı zamanda uzun tırnaklarla kaşınan deri , sırt , bacak gibi yerlerden tırnak aralarına daha fazla mikrop bulaşabilir.
  • Tırnak arasında olan mikroplar , ağız ile temas ettirildiğinde mikrop farklı yerlere de bulaşabilir. Bu nedenle tırnak uzatmaktan kaçının.
  • Eğer ben uzun tırnak seviyorum ve uzatmak istiyorum diyorsanız , mutlaka her gün tırnaklarınızın aralarını iyi temizlemeniz gerekir.

Tırnak Kesmek

Tırnak Nasıl Kesilir

Sizlere tırnak nasıl kesilir başlığı altında adım adım tırnaklarınızı kesmek için uygulayacağınız zaman ve tırnak kesim şekillerinden bahsetmek istiyorum.

Tırnakların Kesilmeye Hazırlanması

İlk olarak tırnaklarınızı yumuşatmanız gerekiyor. Bu nedenle ayağınızı veya tırnaklarınızı ılık ve şampuanlı bir suda , tırnaklarınız yumuşayana kadar bekletin. Bu işlem tırnaklarınızı yumuşatırken aynı zamanda da tırnak kesme işleminde oluşacak soyulma , kırılma , et kalkması gibi sorunları da ortadan kaldırır. Ayak tırnakları , el tırnaklarına göre daha sert olduğundan dolayı bu işlemi ayak tırnakları kesilirken uygulamanız daha önemlidir.

Tırnak Yumuşatma

Tırnak Kesme Zamanı

Ayak tırnaklarını düz , el tırnaklarını yuvarlak kesmeye özen gösterin. Diğer unutulmaması gereken şey ise tırnakları çok derinden kesmeyin.

Tırnakların Kurutulması ve Törpüleme

Tırnaklar ıslak haldeyken kesinlikle törpüleme yapmayın. Bunun nedeni tırnak ıslat olduğu sürece yumuşayacak ve törpü sırasında büyük soyulmalar ve katmanların ayrılması hatta çatlamalar meydana gelebilir. Bu nedenle tırnakları törpülemeden önce mutlaka kurumasını tırnaktaki yumuşaklığın geçmesini bekleyin.

Tırnaklara Şekil Verme

Tırnaklarınıza şekil verebilmek için törpü kullanabilirsiniz. El tırnaklarınızı olabildiğince yuvarlak şekle ayak tırnaklarınızı ise olabildiğince düz törpülemeye özen gösterin.

Tırnak Kontrolü

Kestiğiniz tırnaklarınızın düzgün olduğunu kontrol etmek için , baş parmaklarınızı birleştirip , elinizi ileri doğru uzatın ve parmaklarınızı içeriye doğru kıvırın. Eğer görüntüde fazlalık var ise törpü ile düzeltin. Son olarak tırnaklarınız kadar ellerinize bir nemlendirici krem sürüp işlemi bitirin.

Tırnak Törpüsü

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması , tırnakların düzgün ve doğru kesilmediği taktirde tırnağın ete batma olayıdır. Tırnak batması genel olarak ameliyat ile tırnağın çekilmesi durumunda geçer. Bu nedenle tırnakları düzgün kesmek önemlidir. Çünkü bu ameliyat esnası ve sonrası acı hissedilir.

Tırnak batması olanlarda şişlik , enfeksiyon ve şiddetli ağrı görülür. Özellikle tırnak batması olan yer ufacık bir yere çarpsa bile ciddi acı verir. Tırnak batması genel olarak ayak baş parmağında görülür.

Tırnak Batmasının Sebepleri

  • El tırnakları yuvarlak , ayak tırnakları düz kesilmelidir.
  • Çok kısa ve derin kesilen tırnaklar , tırnak batmasına neden olur.
  • Giydiğiniz ayakkabının rahat olması gerekir. Çok sıkı ve dar ayakkabılar tırnak batmasına neden olur.
  • Ayaklarınızın her zaman kuru olması gerekmektedir. Eğer ayaklarınız çok terliyor ve ıslak olduğunu hissediyorsanız , çoraplarınızı sık sık değiştirmelisiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ