Tırnak Nasıl Kesilir?

Tırnak Nasıl Kesilir?

El ayak bakımı konusunda en önemli konulardan bir tanesi de tırnak kesmektir. Çünkü yanlış kesilen tırnak daha sonra ciddi sorunlara yol açabilir. Tırnak batması denen ve acılı bir ameliyatı olan tırnak batmasının önüne geçmek istiyorsanız , Tırnak Nasıl Kesilir? makalemiz size çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

Tırnak Nasıl Kesilir?

Tırnak kesmek nedir ki diyebilirsiniz. Ancak ciddi anlamda önemli ve tırnak kesimini doktorlar bile nasıl kesilmesi gerektiğini tavsiye eder.

Tırnakların doğru kesilmemesi durumunda tırnak et içerisine batar ve tırnak batması denen bir tırnak problemine neden olur. Ameliyat esnasında çok acı hissedilmese bile ağrı kesicilerin etkisi geçtiğinde ciddi acılara neden olan tırnak batması tarzında tırnak sorunları yaşamak istemiyorsanız , tırnaklarınızı nasıl kesmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Biz bu konuda sizlere tırnağınızı nasıl doğru keseceğiniz , tırnak keserken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve aşama aşama tırnak nasıl kesilir? anlatmaya çalışacağız.

Tırnak Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • El tırnaklarınızı keserken yuvarlak bir şekilde , ayak tırnaklarını keserken ise düz bir şekilde kesmelisiniz.
 • Tırnaklarınızı hiç bir zaman derin kesmemelisiniz. Kestiğiniz tırnağın uzunluğu hemen altında bulunan derinin üstünde olmalıdır.
 • Tırnaklarınızı fazla uzatmayın. Uzun olan tırnakların arasına mikroplar daha kolay yerleşir ve her hangi bir kesik , kanama gibi durumlarda iltihap oluşması daha çabuk olur.
 • Aynı zamanda uzun tırnaklarla kaşınan deri , sırt , bacak gibi yerlerden tırnak aralarına daha fazla mikrop bulaşabilir.
 • Tırnak arasında olan mikroplar , ağız ile temas ettirildiğinde mikrop farklı yerlere de bulaşabilir. Bu nedenle tırnak uzatmaktan kaçının.
 • Eğer ben uzun tırnak seviyorum ve uzatmak istiyorum diyorsanız , mutlaka her gün tırnaklarınızın aralarını iyi temizlemeniz gerekir.

Tırnak Nasıl Kesilir

Sizlere tırnak nasıl kesilir başlığı altında adım adım tırnaklarınızı kesmek için uygulayacağınız zaman ve tırnak kesim şekillerinden bahsetmek istiyorum.

 • Tırnakların Kesilmeye Hazırlanması

İlk olarak tırnaklarınızı yumuşatmanız gerekiyor. Bu nedenle ayağınızı veya tırnaklarınızı ılık ve şampuanlı bir suda , tırnaklarınız yumuşayana kadar bekletin. Bu işlem tırnaklarınızı yumuşatırken aynı zamanda da tırnak kesme işleminde oluşacak soyulma , kırılma , et kalkması gibi sorunları da ortadan kaldırır. Ayak tırnakları , el tırnaklarına göre daha sert olduğundan dolayı bu işlemi ayak tırnakları kesilirken uygulamanız daha önemlidir.

 • Tırnak Kesme Zamanı

Ayak tırnaklarını düz , el tırnaklarını yuvarlak kesmeye özen gösterin. Diğer unutulmaması gereken şey ise tırnakları çok derinden kesmeyin.

 • Tırnakların Kurutulması ve Törpüleme

Tırnaklar ıslak haldeyken kesinlikle törpüleme yapmayın. Bunun nedeni tırnak ıslat olduğu sürece yumuşayacak ve törpü sırasında büyük soyulmalar ve katmanların ayrılması hatta çatlamalar meydana gelebilir. Bu nedenle tırnakları törpülemeden önce mutlaka kurumasını tırnaktaki yumuşaklığın geçmesini bekleyin.

 • Tırnaklara Şekil Verme

Tırnaklarınıza şekil verebilmek için törpü kullanabilirsiniz. El tırnaklarınızı olabildiğince yuvarlak şekle ayak tırnaklarınızı ise olabildiğince düz törpülemeye özen gösterin.

 • Tırnak Kontrolü

Kestiğiniz tırnaklarınızın düzgün olduğunu kontrol etmek için , baş parmaklarınızı birleştirip , elinizi ileri doğru uzatın ve parmaklarınızı içeriye doğru kıvırın. Eğer görüntüde fazlalık var ise törpü ile düzeltin. Son olarak tırnaklarınız kadar ellerinize bir nemlendirici krem sürüp işlemi bitirin.

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması , tırnakların düzgün ve doğru kesilmediği taktirde tırnağın ete batma olayıdır. Tırnak batması genel olarak ameliyat ile tırnağın çekilmesi durumunda geçer. Bu nedenle tırnakları düzgün kesmek önemlidir. Çünkü bu ameliyat esnası ve sonrası acı hissedilir.

Tırnak batması olanlarda şişlik , enfeksiyon ve şiddetli ağrı görülür. Özellikle tırnak batması olan yer ufacık bir yere çarpsa bile ciddi acı verir. Tırnak batması genel olarak ayak baş parmağında görülür.

Tırnak Batmasının Sebepleri

 • El tırnakları yuvarlak , ayak tırnakları düz kesilmelidir.
 • Çok kısa ve derin kesilen tırnaklar , tırnak batmasına neden olur.
 • Giydiğiniz ayakkabının rahat olması gerekir. Çok sıkı ve dar ayakkabılar tırnak batmasına neden olur.
 • Ayaklarınızın her zaman kuru olması gerekmektedir. Eğer ayaklarınız çok terliyor ve ıslak olduğunu hissediyorsanız , çoraplarınızı sık sık değiştirmelisiniz.

Tırnak Nereden Kesilir

Tırnak kesiminde tırnağı çok dipten kesmek doğru değildir. Tırnak tam olarak tırnak ile tırnak etinin birleştiği yerden itibaren kesmek doğru olacaktır. Tırnak makası ile tırnak keserken çok dipten kesilmesi tırnaklarınızın acımasına neden olur. Tırnak kesiminde el tırnakları ovam kesilmelidir. Ayak tırnaklarını keserken düz kesmek gereklidir.

El tırnağı ay şekilde ayak tırnağı ise mutla düz kesilmeye özen gösterilmelidir. Ayak tırnaklarının düz kesilmesinin sebebi tırnak batmasını önlemek içindir.

Hangi Günler Tırnak Kesilir

Tırnak kesimi genelde Pazartesi, Perşembe ve Cuma günü kesilir. Perşembe ve Cuma günü tırnak kesmek sünnettir. Dinimiz temizliği ve bakımı emrettiği için özellikle Perşembe ve Cuma günleri tırnak kesilmesi gereklidir.

Bir çok kişinin merak ettiği sorulardan biride Gece tırnak kesilir mi sorusudur. Gece yada sabah tırnak kesmenin bir zararı yoktur.

Sünnete Göre Tırnak Nasıl Kesilir

Peygamber (s.a.v) Efendimiz, Ebû Hüreyre (r.a)’ye şöyle buyurmuştur “Ey Ebâ Hüreyre! Tırnaklarını kes. Şeytan mutlaka uzayan tırnakların üstünde oturur.”

Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-; el tırnağını oval, ayak tırnağını da düz kesmemizin sağlık açısından uygun olacağını belirtmiştir. (Buhârî, el-Edebü’l-Müfred)Zira bu şekilde tırnak kesmek, kişiyi “tırnak batması” gibi rahatsızlıklardan kurtaracaktır.

Tırnakların nasıl kesileceği hakkında ise pek çok görüş vardır:

İmam-ı Nevevî’ye göre, müstehab olan, ellerden başlamaktır. Evvela sağ elin şehâdet parmağından başlanıp, sonra orta parmaktan küçük parmağa kadar sıralı kesilir. Sonra başparmak kesilir. Daha sonra sol elin küçük parmağından başlanıp sırayla başparmağa gelinir. Bundan sonra sağ ayağa dönülüp en küçük parmaktan başlanılarak sırayla sol ayağın en küçük parmağında bitirilir.

Hazret-i Âişe -radıyallâhu anha-’dan şöyle bir rivayet vardır:

“Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bana hitâben buyurdular ki: «Ey Âişe! Sen tırnaklarını kestiğin zaman, orta parmağından başla, sonra serçe parmağına, sonra başparmağına, sonra orta parmak yanındaki parmağına (yüzük parmağı), sonra şehâdet parmağına geçerek kes. Tırnakları böyle kesmek, zenginlik verir.” (Vekî)

Tırnak kesme usûlü, Ruhû’l-Beyân tefsirinde şöyle anlatılır:

“Eller ayaklara nisbetle daha şerefli olduğundan ellerden başlanır. Ellerden de sağ el şerefli olduğu için sağ elden başlanır. Sağ elin şehâdet parmağı şerefli olduğu için şehâdet parmağından başlanır. Evvela şehâdet parmağı, sonra yüzük parmağı, sonra orta parmak, sonra küçük parmak ve sonra başparmağın tırnakları kesilir. Sol ele geçildikten sonra, küçük parmaktan başlanır; sıra ile atlamadan başparmağa kadar devam edilir. Ayaklarda ise, sağ ayağın küçük parmağından başlanır; sıra ile, sol ayağın küçük parmağında bitirilir.”

Tırnak kesme usûllerinin birbirinden farklı olmasının sebebi, Peygamberimizin tırnaklarını her defasında aynı sırayla kesmemesinden kaynaklanır.

Sizlere bu yazımızda Tırnak nasıl kesilir ve tırnak bakımı sorusuna cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.