Bakımlı Eller

Bakımlı Eller

 

Ellerin bakımlı ve sağlıklı olması için doğal madde bakımının yapılması gerekmektedir. Uzmanlar özel olarak zeytinyağı ve limon suyunun en çok fayda verdiğini söylüyor.

Kış mevsimlerinde en çok insanların elleri zarar görmektedir. İnsanların yüzü ne kadar önemli olup birden fazla maske ya da doğal yollardan hazırlanan karışımları elleri içinde yapmalıdırlar.

Ellerin sürekli mikroplarla iç içe olması nedeni ile sık sık yıkanmasının gerektiğini hatırlatanlar, kullanılan sabunun insan cildine uygun olmasını tavsiye etmektedirler. Yıkamadan sonra ellerin nemli kalmaması için de iyice kurulanması gerekmektedir.

Soğuk havalarda cilt kızarıp çatlıyor ve pürüzlükler de artıyor. Bu durumda eldiven takılması gerekmektedir. Akşamları yatmadan önce zeytinyağını krem sürer gibi masajla yedirerek sürülmesini tavsiye etmektedir.

El ve tırnaklara yardımcı olan bir diğer etken ise limon suyudur. Tırnakların limon suyuyla ovalanması oldukça faydalıdır. Eller de yüz gibi nemlendirici, besleyici ve sıkılaştırıcı özellikte doğal kremler ile mutlaka korunmalıdır.

Günlük öğünler cilt ve tırnakları güçlendiren besinlere yer vermelidir. Tırnakların oluşumu için gerekli proteini barındıran yoğurttan mutlaka her gün yenilmelidir.

Tırnakların yararı için demir, bakır ve çinko içerisinde ağırlık verilen besinler tercih edilmelidir. Kırılgan tırnaklara karşı da biotin içeren ceviz ve yer fıstığını tercih etmek gerekmektedir.

Kişisel bakım uzmanları insanların evlerinde olan malzemeler ile doğal kremler hazırlayabileceğini belirtmektedirler. Yıpranmış ellere yumuşatıcı ve besleyici kremlerden biri yulaf ve ballı kremdir. Malzemeler, 5 çorba kaşığı yulaf unu, bir yumurta sarısı ve iki yemek kaşığı bal. Bir kaba alarak krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılıyor ve ellere sabah ve akşam sürebilirsiniz.

Salatalıklı el kremi içinse beş çorba kaşığı salatalık suyu, üç çorba kaşığı tatlı bademe yağı ve dört yemek kaşığı kakao yağı gerekmektedir. Malzemeler bir kap içerisinde krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır ve buzlukta 10 dakika bekletin. Buzluktan çıkardıktan sonra ellerinize sürüp 5 dakika bekletin. Daha sonrasında ise ellerinizi yıkayıp iyice kurulayın.

Manikür de önemli bir etkendir. Tırnaklarda olan ojeler asetona batırılmış şekilde silinir. Aseton artıklarını temizlemeniz için ellerinizi yıkayın. Tırnaklarınızı törpüleyin ve beş dakika sabunlu ılık suda bekletin. Daha sonrasında kurulayıp tırnak etlerini kürdan ile geri ittirin ve kuruladıktan sonra ojenizi sürün.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım