El Bakım Maskeleri

El Bakım Maskeleri

El bakım maskeleri ile evde ellerinize bakım yapabilirsiniz. Elleriniz yıpranmadan önce el bakımı yapmalı ve el bakım maskeleri ile beslemelisiniz. Eller en çok dış etkenlerden korunmalıdır.

El Bakım Maskeleri

Ellerimizi gün içinde bir çok iş için kullanırız. Elleri güzel olanlar ellerinizi korkusuz bir şekilde gösterirken elleri kurumuş, çatlamış ve kötü görünümü olanlar ellerini saklamaya çalışır. Bizim amacımız ellerinizi daha güzel bir görünüme kavuşturmak ve güzelleşmesini sağlamaktır.

Ellerinizin de güzelleşmesi için mutlaka el bakımı yapılması gerekir. El bakımı deyince yıllar süren bir program değil de bir kaç haftada ellerinizi toparlayacak, yumuşatacak ve güzel gösterecek bazı kremler kullanmanız yeterli olur. Sizlere tarifini vereceğimi el bakım maskeleri sadece düzenli kullanım sonucunda etki edecektir. Bunların dışında ellerinizi deterjanlardan, soğuktan, güneşten korumanızda son derece önemlidir.

El Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

El bakımı, ayak bakımından bir tık daha zordur. Sürekli ellerimizi kullanırız ve zaman içerisinde eller yorulur ve dış etkenlerden gelen zararlı maddeler ile yıpranır. Ellerin yıpranmaları bir süre korunabilmektedir. Fakat yaşlılık ile alakası olan deri incelmesinin önüne geçilmesi mümkün değildir. Yaşlılardan daha çok genç hanımlar ellerine alakalıdır. Ojeler, değişik süslemeler ile ellerini daha güzel ve bakımlı göstermeye çalışırlar.

  • El bakımı yapabilmek için, nemlendirici kremler kullanılır.

Eller sürekli su ile iç içe olduğundan düzenli olarak nemlendirilmesi gerekmektedir. Ciltte ve ellerde en büyük sorun kuruluk oluşmasıdır. Kuru bırakılan eller, kırışık ve bakımsız görülmektedir.

  • El bakımı yapacaksanız eğer en önemli unsur doğal bakımlar kullanmanızdır.

En kolay yolu ise ellerini limon suyuyla yıkayabilirsiniz. Limon ile beraber ellerinizi ovaladığınız takdir de yumuşak ellere sahip olursunuz. Bazı bayanlar ellerin siyahlıklarından şikayet ederler bu durumda limon suyu uygulaması ile anında beyaz ellere sahip olabilirsiniz.

Peeling elleri canlandırır ve daha beyaz tutar.

En iyi yöntemlerden biri su ve tuzdur. Su ve tuz karışımı hazırlanır ve eller ovulur. Eğer ellerinizde yara bulunuyorsa yada tırnaklarınızın kenarlarını yiyorsanız bu uygulama yapılmamalıdır.

Peeling için sitemizdeki makaleden yaralanabilirsiniz; El Peelingi Nasıl Yapılır?

  • Ellerin bakımını önemseyen güzel görünmesini isteyen bayanlara bulaşık yıkarken genellikle eldiven kullanırlar.

Eldiven kullanımda hem sıcak suya karşı hemde deterjandan elleri korumaktadır. Ellerinde egzama bulunan bayanlar mutlaka eldiven kullanmalıdırlar.

  • El bakımında önemli olan her gün yapılan bakımlardır. Mutlaka işinizden sonra ellerinizi yıkamalısınız!

Elleriniz ile onca dokunduğunuz eşyaların üzerinden bir çok mikrop bulunmaktadır. Ellerin temizliği eğer sağlanmaz ise tırnaklar arasına giren mikroplar daha sonra ağza da geçebilmektedir. Mikrobik hastalıkların da sebebi tırnak aralarından gelen mikroplardan kaynaklanmaktadır.

  • Tırnak uzunlukları çok fazla uzun olmamalıdır.

Tırnak aralarından biriken pislikler her yere geçebilmektedir. Yediğiniz yemekler kadar geçebilen bu mikroplar, kişiyi hasta etmeye yetmektedir. Bazı kişiler çok çabuk hasta olurlar bunun sebebi de eller de bulunan mikroplardır.

Tınakların bakımı için; Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Temiz tırnaklar el bakımında önemli etkendir. Bakımlı tırnak kendini hemencecik belli eder. Tırnaklar sert ve çok kolay bir şekilde kırılmaz. El bakımı yaparken sağlıklı görünümü de ele alırsak, bakımlara sürekli devam etmelisiniz.

Yukarıdaki noktalara dikkat ederseniz ellerinizi korumuş ve kötü görünmesini durdurabilirsiniz. Bunun dışında sizlere tarifini vereceğimiz el bakım maskeleri ile ellerinizi daha da güzelleştirebilirsiniz.

Çatlamış Eller

Yukarıdaki resimde gördüğünüz eller 45 yaşındaki bir kadına ait. Çok fazla soğuk işlemiş ve bir çok kimyasal deterjan ile tanışmış eller görebiliyoruz. Kısacası bakımsız ve el bakımı yapılmamış bir el görebiliyoruz. Bu elin ardından yine 45 yaşında ancak el bakım maskeleri kullanarak evinde bir kaç malzemeden düzenli olarak bakım yapan bakımlı elleri görebilirsiniz.

Bakımlı Eller

Ballı El Bakım Maskesi

  • 1/4 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Bir kase içerisine yukarıdaki malzemeleri katıp karıştırın. Karışım hazır olduktan sonra ılık suda ellerinizi 5 dakika bekletin ve ellerinizin yumuşamasını sağlayın. Elleriniz yumuşadıktan sonra hazırladığınız kremi ellerinize masaj yaparak uygulayın. Ballı el maskesini ellerinizde 5 dakika beklettikten sonra ellerinizi ılık su ile durulayın.

Kil ile El Bakım Maskesi Tarifi

  • 1 yemek kaşığı kil
  • 3 adet yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı badem yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Hijyenik bir kase içerisine yukarıdaki tüm malzemeleri ekleyin ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışım hazır olduktan sonra 10 dakika kadar buzdolabına koyun ve soğutun. Karışım soğuduktan sonra ellerinize masaj yaparak ellerinize sürün. Ellerinizde 10 dakika beklettikten sonra artık ellerinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Killi el bakım maskesi ile elleriniz onarılacak ve mükemmel bir bakım sağlamış olacaksınız.

Sizlere el bakım maskeleri ile alakalı iki adet el bakım maskesi ve bazı bilgiler verdik. El bakımı ile alakalı diğer bilgilere el bakımı kategorimizde buluna diğer yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Güncelleme: 14.12.2018

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım