Epilasyon Sonrası Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir

Epilasyon Sonrası Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir

Epilasyon sonrasındaysa kıl dönmeleri, batıklar ile karşı karşıya kalmaktayız. Bunun nedeniyse yapılan epilasyonların sonrasında tekrar uzayacak olan kılların deri altından tekrardan yüzeye çıkmaması yüzünden görüntü kirliliği oluşur.

Yapılacak olan epilasyonlarda öncesinde ve sonrasında bazı detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir Bundan dolayı kıl dönmeleri hak arasından bilinen adı ile batık olayından daha kolay bir şekilde kurtulmanız mümkün.

Kıl Dönmesini Engelleyebilmek için Neler yapılmalı?

blank

İlk olarak dikkat edeceğiniz şey epilasyon işlemini hijyenik temiz bir ortam yapmanızdır. Temizlik kurallarına uymadığınız zaman yapılan epilasyon işlemleri derinin mikrop kapmasına bu da  batıkların oluşumun dışında sivilcelerin de oluşmasına fırsat veriyor.

Epilasyon işleminden önce ılık duş alarak tüylerinizin yumuşatılması ve deri gözeneklerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Gözeneklerinizin açılmasıyla kıl kökleriniz daha çok belirginleşir ve epilasyon işleminde daha az acı hissetmenizi sağlarsınız.

Batıkları engellemek için Bitkisel Tedavi Bulunuyor mu?

Epilasyona başlamadan önce ılık bir duş alıp daha sonra epilasyon olacak bölgeye lif kabağıyla ovalama ve masaj tekniği ile iyice cildinize yedirin. Lif kabağını epilasyon yaptığınız zaman ve sonrasında kıl dönmelerine engel olacak.

Başka bir yöntemse hamamelis yağıdır. Hammamelis yağını pamuk yardımı ile epilasyon yapacağınız bölgeye yedirip daha sonra cildiniz toparlanır. Hammamelis yağını bulamadıysanız da yaprağını masaj şeklinde epilasyon olacak bölgeye uygulayabilirsiniz.

Yapılan epilasyon işleminden daha sonra biraz zaman geçip daha sonra akne tedavisi uygulanması kıl dönmelerin önleyecek uygulamalardan biridir. Ayrıca da akne tedavilerinde uygulanmış olan kıl dönmelerini engellemesinin dışında da gözeneklerin mikroplanmamasını sağlar ve sivilce oluşumlarını da engellemektedir.

Epilasyon Öncesi ve Sonrasında Yapılacaklar

blank

Epilasyon öncesinde ve sonrasında da aynı zamanda epilasyonu yağarken hijyenik kurallara uymanız kıl dönmelerini engelleyecektir. Gözenekler epilasyon sonralarında daha hassas olacağı için daha iyi açılır ve tekrar tıkanmaması için birkaç gün suyla temastan uzak durmanız gerekir.

Batmış Kılları Almanın Yöntemleri

blank

  • Bölgeyi sabun ile yıkayıp ılık ya da soğuk suyla durulayın.
  • Kılın gevşemesini sağlayabilmek için bölgeyi bir defa sabah bir defa da akşam olmak üzere ölü hücrelerden arındırmalısınız. Bu yöntemi ise folikülü irite etmemek ve kanamaya neden olmamak adına dikkatli ve nazik bir şekilde yapmanız gerekir. Sadece ölü hücreleri, yağları ve kirleri temizlemeniz gerekiyor.
  • Cildinizi yumuşatabilmek için kıl batmaları olan bölgenin üzerine birkaç dakika için ılık yumuşak bir kumaş ya da havlu koyun.
  • Alkole batırılmış ya da kaynar suyla dezenfekte edilen bir cımbız alın. Batığın etrafındaki deriye gererek cımbızla kılı hızlı bir şekilde çıkartın.
  • Ardından da bölgeye çay ağacı yağından ya da aloe vera jeli gibi antiseptik bir şeyler sürün.
  • Bu yöntemi vücudunuzun çeşitli yerlerinde bulunan kıl dönmeleri için yada kıl batmalarını temizleyebilmek adına kullanmanız sizler için çok doğru bir yöntem olacaktır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.