Sirke ile Egzama Tedavisi

Sirke ile Egzama Tedavisi

Sirke ile Egzama Tedavisi cilt üzerinde en sık görülen cilt problemlerinden bir tanesidir. Cilt üzerinde görülen egzamanın çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Ancak evde düzenli ve kolayca uygulayabileceğiniz tedavi yönteminin adı ise sirke ile egzama tedavisidir.

Sirke ile Egzama Tedavisi

Egzama bir cilt problemi olmakla beraber sıkıntı ve stres ile daha da artmaktadır. Öncelikle egzama tedavisi süresinde sıkıntılı ve stresli ortamlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Egzaması olan bir kişinin en zorlandığı şey ise sürekli kaşınması ve kaşıma sonrasında kaşının yerin kanamasıdır. Bu kaşınma bazen istek dışı bile gerçekleşebilir. Bu nedenle sirke ile egzama tedavisi yaparken sirke sayesinde bölgenin kaşıntı hissi azalır ve zamanla geçmesini sağlar.

 

Sirke ile Egzama Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Evet sirke egzamaya iyi gelen ve hem doğal hemde bitkisel bir tedavi yöntemidir. Ancak sirke ile egzama tedavisi uygulamadan önce bazı dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken hususlar vardır. Bu bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken konular ise şu şekildedir;

 • Egzama problemi cildinizde yara halinde ise elma sirkesi kullanmanız biraz da olsa canınızı yakabilir. Bu nedenle egzamanın yara halinden kurtulmanız gerekmektedir. Bunun içinde bir doktora başvurmalı ve yaralı halinin geçmesi için bir krem önermesini isteyin.
 • Sirke, egzama olan bölgeye sürüldüğünde mikrop ve bakterilerin ölmesini sağlar. Bu şekilde de egzama azalır ve zamanla yok olur.
 • Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise elma sirkesinin kesinlikle organik olması gerekmektedir. Aksi taktirde cildinize zarar verebilir.
 • Kuvvetli bir antioksidan olan elma sirkesi mikrop ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Dilerseniz elma sirkesini direk olarak egzama üzerine uygulayabilirsiniz.

Sirke ile Egzama Tedavisi Tarifi

Malzemeler

 • Elma sirkesi ( 3 yemek kaşığı )
 • Su ( 3 yemek kaşığı )
 • Pamuk

Hazırlanışı ve uygulanışı

Elma sirkesi ve suyu bir kase içerisine döküp iyice karıştırın. Ardından bir parça pamuk ile egzama olan bölgeye kompres yapın. Cildinize sürdüğünüz elma sirkesi karışımı canınızı çok yakarsa daha fazla su ekleyin. Ancak bu acıya katlanırım derseniz, sirkenin miktarının fazla olması daha iyi olacaktır. Düzenli olarak 2 günde bir uygulayabilirsiniz.

Egzama Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Egzama kaşıntısı hem egzamayı çoğaltır ve bulaştırırken aynı zamanda da kaşınmaktan yara yapar. Bu nedenle egzama bir an önce tedavi edilmelidir. Sizlere bahsettiğimiz gibi elmalı sirke ile tedavi edebilir, dilerseniz de elmalı sirkeyi banyo esnasında kullanabilirsiniz.

Egzama problemi olanlar mutlaka ılık su ile banyo yapmalıdır. Sıcak su egzamayı daha çok azdırır ve çoğalıp bulaşmasına neden olur. Bu nedenle banyo sırasında küvete ılık su doldurup içerisine elma sirkesi dökerek banyo yapmanızı tavsiye ederiz.

Egzamaya Karşı Sirke Kürü

Sirkenin organik olması gerektiğini daha öncede söylemiştik. 1 bardak su içerisine 1 yemek kaşığı organik sirke katın ve bu suyu için. Eğer çok acı olursa biraz bal ile tatlandırabilirsiniz.

 • Elma sirkesi içerisinde yüksek miktarda asit vardır. Bu asitler mide rahatsızlıklarına birebirdir. Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa tavsiye edilmez.
 • Eğer gebe veya emzirme dönemindeyseniz, doktorunuza sormadan bu işlemi uygulamayın.
YORUMLAR

 1. blank aycan dedi ki:

  egzamadan kurtuluş tamamen mümkün olmasa da doğal yağlar çok iyi geliyor. Özellikle lavanta yağı, shea yağı ve hindistan cevizi yağını öneririm.

 2. blank Sibel dedi ki:

  Merhaba egzama tedavisinde Lr ürünleri ile mükemmel sonuçlara ulaşabilirsiniz ilaç değildir sağlık bakım ürünleridir deneyen arkadaşlardan hızlı bir şekilde güzel dönüşler almaktayız denediğiniz yöntemler ile eğer bir sonuç alamadıysanız Lr ürünlerini kullanmanızı tavsiye ederim.İsterseniz kullanan kişilerin yorumlarını fotoğraflarını gönderebilirim.Detaylı bilgi için bana ulaşabilirsiniz. smmmsibeldogan@gmail.com

 3. blank maya dedi ki:

  Merhaba egzamaa ilac kullanmamma ragmen surekli vucudumda cogaliyor yuzumde boyun ve endemde simdide ellerime bulasti kasintisina dayanmiyorum artik kullanmadigim krem kalmadi nerdeyse

Yardım Başvurusu Maddi Yardım