Akneli Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Akneli Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı yada akneli ciltten ziyade her tür cilt tipine düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir. Çünkü düzenli cilt bakımı yapılmazsa ciltte sivilceler ve siyah noktalar oluşmaya başlayacaktır. Bu bakımı yaptığınız taktirde hem gözeneklerinizi temizler hem de yaşlanmayı geciktirir.

Akneli Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sivilceli cilt büyük sıkıntıdır. Özellikle ergenlik döneminde bu iyice artar. Akneli cildin temizlenmesine aşırı önem göstermemiz gerekmektedir. Pürüzsüz, dupduru, temizlenmiş cilde sahip olmak tamamen sizin elinizdedir. Ciltte en önemli dikkat etmeniz gerekenlerden biri kendinizin gibi cildinizin de suya ihtiyacı olmasıdır.

Mutlaka her gün su tüketin. Şunu unutmayın ki hiçbir ürün su kadar faydalı değildir. Cildinizin, sağlığınızın, kendinizin iyiliği için mutlaka ama mutlaka günde en az 2,5 litre su tüketmeyi unutmayın.

Akneli Cildi Temizlerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Uzmanlarımızın tavsiyesiyle size önerdikleri peeling türü taneciksiz olandır. Kesinlikle sivilceli cilt tipinde iri taneli peelingleri kullanmamanız gerekmektedir. Cilt temizliğini yaptıktan sonra kağıt havlu ile yüzünüzü kurulamanız gerekmektedir. Tekstil havluları kesinlikle kullanmayınız.

Gelelim kozmetik ürünlere… Kozmetik ürünü seçerken içerisinde bulunan maddeleri özenle okuyup dikkat etmemiz gerekmektedir. İçerisinde alkol veya parfüm bulunan toniklerden sakının. Çünkü içerisinde bulunan alkol maddesi sayesinde sivilceler maalesef daha da artmaktadır. Kozmetik toniklerden kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Akneli cilde sahip olanlara normal ciltlere göre 2 kat daha dikkat etmeleri gerekiyor. Kesinlikle ve kesinlikle akneler yani sivilceler sıkılıp, patlatılmamalıdır. Bu çok sakıncalı! Hem cildinizdeki akneleri sıktıkça çoğaltır hem de cilde zararları da cabası. Akneler sıkıldığı zaman içinden çıkan sıvı cildinizde başka bir bölgeyle temas ettiği taktirde en kısa zamanda o bölgede sivilce çıkar. Ayrıca sivilcenizi sıktığınız zaman cilt hücrelerindeki fonksiyonlar etkilenerek yavaşlar ve cildinizde lekeler oluşur.

Cildinizi temizlemede kesinlikle tonik uygulayın. Çünkü temizlenen ciltte gözeneklerin yeni kirlere açık olması gerekmektedir. Cildinize tonik uygulaması yaparken kesinlikle cildinizin temiz olması gerekmektedir ve tonik işlemini gerçekleştirirken bas çek hareketlerle yavaş yavaş uygulanmalıdır. Yüzünüzü aşığı yukarı yada sağa sola çekip temizlemeler kesinlikle yanlıştır. Ciltte yaşlanma etkisini hızlandırır.

YORUMLAR

  1. blank Fırat dedi ki:

    Akne tedavisi için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bana yardımcı olur lütfen