Cilt Kepeklenmesi Neden Olur? Kepeklenme Nedenleri

Cilt Kepeklenmesi Neden Olur? Kepeklenme Nedenleri

Cilt kepeklenmesi neden olurCilt , çeşitli nedenlerden dolayı pul pul dökülmeler yaşar. Sanki cildimize kar yağmış gibi ve üstümüzü çıkartırken yada silkelerken her taraf toz gibi beyaz beyaz , kurumuş vücut derisi dolar. Bu yazımızda sizlere cildin pul pul dökülmesine çözüm önerilerini ve bu pullanmanın neden olduğunu anlatacağım.

Eğer cildiniz yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kuru ve kepeklenmeye maruz kalıyorsa aşağıdaki cilt kepeklenmesine karşı çözüm önerilerimizi dikkate alın.

Cilt Kepeklenmesi Neden Olur?

Cildin kepeklenmenin asıl nedeni vücudun kurumasıdır. Vücut kuruluğunun nedeni de az su tüketmekten kaynaklanmaktadır. Bu başlıca nedenidir. Ancak yanlış kullanılan kozmetik ürünleri veya yanlış beslenmeden dolayı da cilt kepeklenmesi oluşur.

Kimlerde Cilt Kuruluğu Olur?

İnsan vücudundaki derinin üst tabakasının %10’unu su oluşturur. Bu tabakadaki su azalırsa , deride çatlama , pul pul dökülme ve kuruluk meydana gelir. Kuru cilde sahip olanların bir çoğu çok duş almak veya az duş almak nedeniyle olur. Çünkü her şeyin azıda , çoğu da zarar.

Cilt Kuruluğunun Sebebi Nelerdir?

Cilt kuruluğunun sebeplerinden en önemlileri arasında sıcak su , deterjanlar , aşırı rüzgara maruz kalmak yada egzama , devamlı kilo alıp vermek , sedef gibi hastalıklara sahip olanlarda sıkça cilt kuruluğu oluşmaktadır.

Cilt Kuruluğu Hangi Bölgelerde Görülür?

Cilt kuruluğunun en çok görüldüğü bölgeler , kol , bacak ve gövdede görülür. Bunun nedeni bu bölgelerde yağ bezlerinin az olmasıdır. Hatta kol ve bacaklarda vücudun diğer bölgelerine göre daha az yağ bezlerinin olmasından dolayı oralarda cilt kuruluğu daha çok görülür.

Cilt Kuruluğu ve Kepeklenmeye Çözüm

Cilt kuruluğu ve kepeklenmeden kurtulmak için aşağıdaki çözüm önerilerimizi dikkate almalı ve uygulamanız gerekmektedir. Bu öneriler sizleri cilt kepeklenmesi ve cilt kuruluğundan büyük ölçüde kurtaracaktır.

Bol su tüketin: Eğer cildinizde kepeklenme ve kuruluk varsa normal bir insanın günde 2 litre su tüketmesi gerekiyorsa kendinizi zorlayın ve bu 2 litrenin de üzerine çıkın. Bol bol su tüketin.

Soğuk havalarda eldiven ve kaşkol giyin : Özellikle rüzgarlı havalarda ve kış aylarında eldiven , bere , atkı gibi giysiler sizi koruyacak ve cilt kepeklenmesine ve kurumasına engel olacaktır.

Yağlı sabun kullanın: Normal sabunlar deriyi kurutur. Özellikle PH değeri 5.5 olan ve yağ oranı yüksek olan sabunlar kullanın.

Doğru giyim tercih edin: Çok dar giyinmeniz size zarar verir. Cildinizi çizen kazan ve dar kot pantolon , sürtünmeye bağlı olarak derinizin hassasiyetini bozar. Bu nedenle doğru giyim tercih edin ve çok dar giyinmeyin.

YORUMLAR

  1. blank lütfü ÇERÇİLER dedi ki:

    cilt kuruk ve kepek için kulacak krem varmı

Yardım Başvurusu Maddi Yardım