Bacaktaki Batıkları Yok Etme

Bacaktaki Batıkları Yok Etme

Elektrikli epilatör ve ağda sonrasında oluşan batıklar hayatımızda çok sorunlar yaratabilmektedir. Bacaklarımızın güzelliğini bozan batıklar, önlem almadığımız zaman leke ve yara oluşumuna kadar gidebilmektedirler.
Batık oluşmasında en önemli nedense epilasyon işleminde yanlış yapılan alma şekilleridir. Ayrıca da elektrik epilatör kullanımı en çok batık oluşumuna neden olmaktadır. Elektrikli epilatörler tüyler her yerden çekerek almaktadırlar. Üst üstte jilet kullanımında ise cildi tahriş edip batık oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

Batık oluşumunda ağda sonrasında bazı kişilerde sivilce oluşumu olabilmektedir. Bu durum kişinin cilt yapısına bağlı olarak değişebilmektedir. Her ağda veya elektrikli epilatörü tercih eden kişilerde batık oluşur diye bir genelleme yapılamamaktadır.

blank
Bacaklarda oluşan batıklar ile mücadele eden etkili yöntem ise kuru kesedir. Bu yöntemle bacaklardaki batıkları hızla yok edebilmektedir. Fakat bir taraftan da cilde zarar vermektedir. Özellikle de hassas cilde sahipseniz kuru kese tavsiye etmemekteyiz.

Batıklar ile mücadele ile eden ve bir diğer yöntemse ponza taşıyla hafif bir şekilde kese yapılmasıdır. Fakat bu işlemde deriyi rahatsız etmeden hafif bir şekilde olmalıdır.

Banyoda orta sertlikte bir keseyle kese yapmanız hem cildinizdeki ölü derileri atar hem de bacaklardaki batık oluşumunu da engellemektedir.

blank
Cilde uygun nemlendirici yağlar kullandığınız da cilt yumuşar ve kılların ciltten çıkmasını da kolaylaştırır. Bacaklardaki batıklar içinse en uygun yağlar biberiye ve gül yağlarıdır. Badem yağı, susam yağı gibi de kıl köklerine etki eden yağlar kıl yoğunluğunu arttıracağı içinde tavsiye etmemekteyiz.
Ağda sonrasında cilde uyguladığınız nemlendiriciler hem ciltte oluşan tahribatı azaltarak batığı önler. Tüy azaltıcı losyon ve serumların içinde kıl yumuşatıcı maddeler bulunmaktadır. Bundan dolayı da ağda sonrasında cilde tüy azaltıcı losyon ya da serum uygulamanız batık oluşumunu önleyebilmektedir.

Önlemek için Ne Yapılır?

blank

  • Kıllar uzunken ağda yapılmamalıdır. Çünkü uzun kıl çekerken kırılma ihtimali vardır.
  • Ağdadan sonrada tüy azaltıcı krem veya losyon kullanılmalıdır. Bu uygulama zaman ile tüylerin yoğunluğunun azalmasını da sağlamaktadır. Ayrıca batık riskini azaltmaktadır.
  • Bacaklara da haftada 2 ila 3 defa peeling yapmanız hem ölü derinin atılmasını sağlar hem de batık oluşumunu da önlemektedir.
  • Banyo sırasında orta sertlikte bir kese yapmanız daha faydalı olacaktır.
  • Nemlendiricileri kullandığınız zaman kıl köklerini yumuşatıp batık oluşumunu azaltmaktadır.
  • Elektrikli epilatörler kılları her tarafa çekip çıkardığından batık oluşumuna da daha fazla zemin hazırlamaktadır. Elektrikli epilatörler yerine de alternatif epilasyon işlemlerine başvurmalısınız. Kıllar ağda yöntemiyle alınıyor ise kılların çıkış yönüne doğru alındığına dair kesin olmalıdır.
  • Düzenli bir şekilde soyduğunuz zaman ve nemlendirme işleminden sonra batıklar büyük bir oranda azaltmaktadır. Çünkü batıklar genel olarak kendini hızla yenilemektedir. Fakat üstteki ölü derinin aynı hızla atılamadığı ciltlerde daha çok oluşmaktadır. Bu yöntemleri uyguladığınız takdir de kısa süre batıklarınızdan kurtulabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.