Cilt Mantarında Yapılması Gerekenler

Cilt Mantarında Yapılması Gerekenler

Cilt mantarında yapılması gerekenler arasında ilk olarak mantar çıkmış bölgeyi nemden uzak tutmaktır. Cilt mantarının tedavisi için kullanmanız gereken krem ya da spreyler bulunmaktadır. Farklı çeşitleri bulunan bu cilt mantarı rahatsızlığının tedavi süreci kolaydır ve bütün hastalar kolayca iyileşmektedir. Cilt mantarında yapılması gerekenlerden önce neden cilt mantarı oluşmaktadır onları bir incelemeliyiz. Mantara neden olan işlemleri bildikten sonra mantar tedavisini uygulayıp artık mantar hastalığından kurtulabilirsiniz. Nasıl oluğunu da bileceğiniz için onlara karşı önlem alarak rahat edersiniz.

Cilt Mantarı

Cildinizde mantar oluşumu görülmekteyse ve bu mantar hastalığını tedavi ile atlattıysanız bir daha oluşmaması için ayaklarınızı nemden uzak tutun ve ayaklarınız için pudra kullanın. Sadece ayaklarınız için değil bunları cildinizin istediğiniz bölgesi için yapabilirsiniz. Kullandığınız cilt bakım malzemelerinin temizliğine çok dikkat edin. Bunlardan farklı olarak kimsenin giysilerini kullanmayın ve kimseye giysilerinizi vermeyin. Eğer tırnak mantarınız varsa kendinizin yanı sıra ailenizde bulunan bireylerin ve hep beraber olduğunuz arkadaşlarınızın da temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir. Cilt mantarı yapılması gerekeler ve bu rahatsızlığınızı geçirmek için bazı iyi gelen besinler bulunmaktadır. Bu besinleri ve faydalarını sizin için maddeler halinde yazalım.

Cilt Mantarı Tedavi Önerileri

  • Sarımsak kokusundan nefret ettiğimiz besinler arasında yer alsa da mantar tedavisi için çok etkilidir. Mantardan dolayı oluşan kaşıntıyı azaltır ve mantar lezyonlarının artmasını engellemenizde yardımcı olur. Bunu nasıl kullanacağınız ise birazcık sarımsak dövülür ve derinizin döküldüğü yerlere dökülerek üzerinde gezdirilir, 10 dakika boyunca ciltte beklettikten sonra temizleyin.
  • Fesleğen mantar rahatsızlığının türlerinden birisi olan saç kıran tedavisinde en çok kullanılan bitkidir. Diğer mantar hastalıkları içinde etkili bir tedavi malzemesi olarak kullanılabilir. Bu bitkinin kullanımı ise fesleğen yaprağını ezin ve suyunu çıkartın. Çıkarttığınız suyu dökülen derilerinizin üzerine dökün ve kurumasını bekleyin. Bu işlemi gün içerisinde birkaç kez tekrarlayın. Bu işlem ile kaşıntılarınızdan bir nebze kurtulmuş olursunuz.
  • Sirkeli suyun mantarı üzerindeki etkisi ile diğer malzemelerden sonra kullanılabilecek başka bir tedavi yoludur. Bu tedaviyi uygulama yönteminiz ise mantar çıktığı bölgede oluşan derilerin döküntülerin üzerine sirke damlatarak yapılır. Bundan farklı olarak sirke ve bir çorba kaşığı tuzu birleştirin, hamur kıvamı tutana kadar karıştırın. Elde edilen hamur kıvamı ile cildinize uygulayın. 5 dakikaya yakın cildinizde bekletin. Bu işlemi bir hafta boyunca tekrarlandığı takdirde saçkıran ve mantar nedeni ile oluşan lekelerin azalmasına yol açar.
  • Zerdeçal diğer malzemelere oranla mantar üzerinde etkisi fazladır. Bir çok cilt üzerinde oluşacak olan hastalıkların tedavisi olarak kullanılır. Zerdeçal bu faydası ile iyi bir doğal antiseptiktir. Bu bitkisel malzeme mantara zararını indirir. Bu malzemenin kullanışı ise birazcık toz zerdeçalın üzerine birkaç damla su ekleyip karıştırın. Bu işlemi kalın bir hamur yapısı haline gelene kadar yapın. Elde edilen bu hamur mantarın oluşturduğu döküntülerin üzerine sürülür ve kuruması beklenir. 15 dakika cildinizde beklettikten sonra su ile durulayın.
  • Krem Mantar tedavisinde kullandığınız doğal besin uygulamasına ek olarak doktor tavsiyesi ile antifungal bir takım pomadlar kullanabilirsiniz. Örneğin zalain krem v.b.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.