Dudak Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Dudak Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Kış aylarının getirdiği soğuk günlerden daha kötü bir şey varsa o da dudak çatlaklarıdır. Soğuk havaların etkisiyle veryansın eden ve kuruyan dudaklar, sizi bir dizi ağrıyla ve sızlamayla karşılayabilirler. Sadece soğuk havalarda değil, susuz kalan vücudun bir yan etkisi ve güneşin kızıl öfkesi sonucunda da çatlak dudaklara sahip olabilirsiniz. Kronik sebepler veya hastalıklar da dudak çatlaklarının sebebi olabilir.

Dudak Çatlakları Neden Oluşur?

Dudak çatlarının oluşmasında birçok sebep rol oynamaktadır. Kuru cilt yapınız temel sebep olarak görülebilir ama başrolüyse elbette kış ayları çekmektedir. Mevsimsel koşullar, hassas ciltlerin çatlamasına sebep olur. Cildin böylesine kırılgan yapısına, dudaklar da eşlik ederler.

Susuzluk ikinci sebep olarak görülebilir. Vücudunuz için gerekli olan suyu tüketmediğiniz taktirde, dudaklarınız kurur ve çatlarlar. Kimyasal maddeler, dudak çatlaklarını arttırmaktadır. Özellikle içerisinde zararlı kimyasalları barındıran kozmetik ürünleri, buna sebep olabilir. Cildinizde, ağız içi veya solunum yollarında ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar (uçuk gibi) çatlak dudaklara sebep olabilir. Kullandığınız çeşitli ilaçlar, fiziki hastalıklar ve bir vitaminin aşırı miktarda alınması, psikolojik sebepler veya dudakları tahriş edici hareketlerde bulunmak da dudakların çatlamasına sebebiyet verebilir.

Asitli yiyecekler, şeker hastalığı ve bunun gibi birçok sebep dudaklarınızdaki çatlakların artmasına sebep olur.

Dudak Çatlaklarına İyi Gelen Şeyler

Dudak çatlaklarına ne iyi gelir? Dudak çatlaklarından kurtulmak için en doğru yöntemin belirlenmesi gereklidir. Çünkü sebep ortadan kalkmadıkça, çatlaklar da ortadan kalkmayacakdır. Yani dudağınızın çatlamasına sebep olan şeyi bulmanız gerekir. Son günlerde az su tüketiyorsanız veya soğuk havalara maruz kaldıysanız ya da dudaklarınızla sürekli oynuyorsanız bunları engelleyebilirsiniz. Bir hastalık sebebiyle dudaklarınız çatlıyorsa, bunun için bir uzman görüşü şarttır fakat evde kendi yöntemlerinizle hafifletmeyi de deneyebilirsiniz.

Nemlendirmek: Dudaklarınızı nemlendirmek, çatlakların azalmasında yardımcı olacaktır. Bunun için geliştirilen dudak kremlerini ve nemlendiricileri kullanmak, dudaklarınıza iyi gelecektir.

Bol Su İçmek: Yetersiz sıvı alımı da dudaklarınızın çatlamasına sebep olan durumlardan bir tanesidir. Bu yüzden gün içerisinde vücut için gerekli olan su tüketilmelidir. Her gün en az 8 bardak su içmek cildinizin canlanmasını da sağlayacaktır.

Vazelin: Oldukça yoğun bir nemlendirme sağladığı için dudak nemlendirici özelliğiyle, vazelin de çatlaklar için iyi gelen bir yöntem olarak görülebilir.

Doğal veya Bitkisel Yağlar: Badem yağı veya zeytin yağı gibi doğal yağlar, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı ve nemlendirici özelliği bulunan diğer yağlar, dudak kuruluğu veya dudak çatlaklarına iyi gelmektedir. Bu yağlarla yapacağınız bakımlar, hızlı bir iyileşme sürecini tetiklemektedir. Hücre yapısını yeniledikleri için, canlandırıcı bir özellik de barındırırlar. Yağları karıştırarak kullanabileceğiniz gibi tek tek de kullanabilirsiniz.

Bal: Balın cilt için de oldukça faydalı bir ürün olduğu herkesçe bilinmektedir. Dudak tedavisinde de zirvede durmaktadır. Parmağınızla bir kısım balı çatlamış dudaklarınıza sürmeniz gerekmektedir. Balın etkisini göstermesi için en az 15 dakika dudaklarınızı yalamamanız gerekmektedir. Süre bittikten sonra dudaklarınızı yine yalamadan, ılık suyla temizlemeniz gerekmektedir. Günde 2-3 kere bu uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Salatalık Kürü: Salatalık nem itibariyle en yüksek nem oranına sahip sebzelerdendir. Dilimlenmiş veya püre haline getirilmiş salatalıkları dudaklarınızın üzerine koyarak, bir süre bekletip çatlakların önüne geçebilirsiniz.

Dudak Balsamı ile Nemlendirme: Oldukça yaygın bir yöntem olan dudak balsamı, çatlakların tedavisinde etkilidir. Doğal ürünlerden yapıldığı için herhangi bir olumsuz etkisi de bulunmamaktadır. Kış boyunca dudaklarınızı rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Şeker: Şeker dudaklarınızdaki ölü derinin arındırılmasında yardımcı olmaktadır. Yenilenen dudak derisi kendisini daha çabuk toparlayacaktır. 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı şekeri karıştırın be 5-10 dakika dudaklarınızda bekletin. Sonra ılık suyla temizleyerek dudaklarını rahatlatabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli: Bugün birçok şampuanın veya bakım ürünün içerisinde bulunan aloe vera jeli, dudaklarınızın korunmasında etkili bir üründür. Gece yatmadan önce ufak miktarlarda dudaklarınıza sürebilirsiniz. Birkaç gün tekrar tekrar uygulayarak dudaklarınızın çatlaklarını hafifletebilirsiniz.

E Vitamini: Elbette vücut için gerekli vitaminlerin alınması, her zaman daha sağlıklı bir yol olacaktır. E Vitaminiyse dudak için gerekli ve önemli bir vitamindir. E Vitamini katkılı kremlerle, dudak çatlaklarını azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Vitamin fazlalıklarından da kaçınmak önemlidir. Çünkü fazla vitamin de, eksik vitamin kadar dudak çatlaklarına sebep olmaktadır. Her şeyin dengeli yapılması önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.