Cilt Bakımı

Kuru Gözler için Bitkisel Çözümler

Kuru Gözler için Bitkisel Çözümler

Kuru gözler için bitkisel çözümler , gözlerinde kuruluk, kızarıklık, bulanık görme, ağrı, kaşıntı gibi problemler yaşayanlara evde çare olacak bir yazı olacaktır. Kuru gözler için eczanelerde bir çok sprey olmasının dışında evde uygulanabilecek ve ilaçtan daha hızlı çözümlerde vardır.

Kuru Gözler için Bitkisel Çözümler

Tıp dilince “Keratitis Sicca” olarak bilinen göz kuruluğu bir çok insanda göz ağrısı ve gözde kaşıntı ile başlamıştır. Kuru gözler için daha önce Wikipedia’da okuduğum bir yazıda genel olarak kuru göz probleminin nedenleri;

  • Göz yaşının yani göz sulanmasının azalması
  • Çok fazla güneşe maruz kalmaktan dolayı göz yaşının kuruması
  • Gözün herhangi bir nedenden dolayı yaralanması
  • Bulunduğunuz ortamın kuru bir ortam olmasından dolayı
  • Çok fazla bilgisayar başında olmaktan dolayı
  • Uzun saatlerce tv, monitör gibi ekranlara bakmaktan dolayı

oluştuğu belirtilmekteydi. Bunun dışında sigara dumanına maruz kalmak ve sigara içenlerde, kuru göz problemi daha çok görülmektedir. Ancak hiç korkmayın. Kuru gözler için bildiğim inanılmaz bilgiler var. Dilerseniz hemen anlatmaya başlayayım.

Kuru Gözler için Ev Çareleri

Kuru gözler için evde bir çok çözüm yöntemi vardır. Bu çözüm yöntemlerinin bazısı anında müdahale için bazıları ise bir kaç günü alacak ve iyileşmede hızlandırıcı çarelerdir.

Kuru Gözler için Bitkisel Çözümler

Kuru Gözlere Sıcak Kompres

Temiz ve pamuklu bir kumaş veya havluyu sıcak suya batırın. Havluyu göz kapaklarının üstüne sıcakken bastırıp, kompres yapın. Göz kapağı üzerinde duracak sıcak bez veya havlu göz kuruluğunun, göz kızarıklığını hafifletecek ve iyileştirecektir.

Kuru Gözlere Badem Yağı

Badem yağı, kuru gözler için mucizevi bir yağdır. Eğer badem yağı bulamazsanız keten tohumu yağı veya balık yağı da kullanabilirsiniz. Göz kapaklarına bu bitkisel yağları az miktarda pamuk ile sürün ve göz kızarıklığını geçirin. Günde 3 defa uygulayabilirsiniz.

Kuru Gözlere Rezene Tohumu

Kanar sıcak su içerisine bir miktar rezene tohumu atın ve karıştırın. Bu karışıma küçük küçük pamuk parçalarını batırıp, göz kapaklarının üstünde tutun. Bu şekilde 15 dakika göz kapakları üstünde duracak bu mucize karışım kuru gözler için harika bir tedavi yöntemidir.

Kuru Gözler için Bitkisel Çözümler

Kuru Gözlere Lavanta Yağı

Çok az miktarda lavanta yağına 2-3 damla su ekleyerek inceltin. Bu karışıma bir parça pamuk batırıp göz kapakları üzerine yerleştirin. Bu şekilde bir kaç dakika tutun ve göz kapaklarınızı temizleyin. Etkili sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı gün içerisinde bir kaç kere tekrarlayın.

Kuru Gözlere Demirhindi Tohumları

Bir çok aktardan temin edebileceğiniz demirhindi tohumu ile kuru göz problemine çözüm bulabilirsiniz. Ilık su içerisine tohumları atın ve karıştırın. Bu karışımı göz damlası olarak gözünüze damlatın. Kızarıklığı alacak ve gözünüz çok rahatlayacaktır.

Limon Suyu

Limon suyu, portakal suyu ve mercimek unu ile bir macun hazırlayabilirsiniz. Bunun dışında domates püresi ve zerdeçal tozu kullanarak bu soruna çözüm getirebilirsiniz. Her gün bu macunsu karışımları göz altlarınıza sürün ve gelişmeleri gözlerinizle görün.

Kuru Gözler için

Kuru Gözler için Çay Tedavisi

Kuru göz problemi yaşıyorsanız günlük içtiğiniz çaydan yardım alabilirsiniz. Dilerseniz sallama çay poşeti kullanabilir dilerseniz de sıcak çaya pamuk batırıp, göz kapaklarının üstüne kompres yapabilirsiniz. Bu şekilde göz kapağının üstünde bekletilen sıcak çay göz kuruluğunu şıp diye kesecek ve gözlerinizi rahatlatacaktır.

Salatalık ile Kuru Göz Tedavisi

Eğer cilt bakımı ile alakalı makale okuyor ve göz atıyorsanız göz kapakları üzerine konulan salatalık resimlerine mutlaka rastlamışsınızdır. Salatalık, kuru gözler için sonra derece güzel bir ev çözümüdür. Kuru göz sorununu tedavi etmek için taze salatalık dilimlerini 25 dakika boyunca göz kapakları üzerinde bekletin ve günde 4 defa uygulayın. Göz kuruluğunun tamamen gideceğine şahit olacaksınız.

Soğuk Su

En basit ev çözümleri içerisine gözü soğuk su ile yıkamak gelir. Düzenli olarak göz çevrenizi hatta yüzünüzü yıkarsanız hatta soğuk su içerisine batırdığınız pamukları göz kapaklarında tutarsanız göz kuruluğuna iyi gelecektir.

Bilinen tüm kuru gözler için bitkisel çözümler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Eğer göz bakımı ile ilgileniyorsanız mutlaka göz bakımı kategorimize bakmanızı tavsiye ederim.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ