Doğal Dudak Nemlendirme Yöntemleri

Doğal Dudak Nemlendirme Yöntemleri

Doğal dudak nemlendiricilerle, daha sağlıklı dudaklara sahip olabilirsiniz. Sağlıklı bir çift göz, sağlıklı bir burun, sağlıklı bir cilt ve sağlıklı dudaklar için düzenli olarak bakım yapmak veya vücut için gerekli nem dengesini sağlamak gereklidir. Soğuk ve kuru veya sıcak ve bunaltıcı havalarda dudaklarınıza iyi bakmadığınız sürece, zamanla tahriş olan dudaklarınız çatlak oluşumları ve hatta ciddi yaralarla karşılaşacaktır. Kuruyan dudaklar, hoş bir görünüm oluşturmayacağı gibi canınızın da yanmasına sebep olacaktır.

Dudaklarınızın üzerinde hissettiğiniz acıyı önlemek ve hoş bir görünüm sağlamak için çeşitli dudak nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Ancak dudak nemlendiricilerin birçoğu (kozmetik ürünler) içerdikleri kimyasallar nedeniyle dudaklarınıza daha çok zarar verebilir. Sigara gibi kötü alışkanlıkların da dudaklarınıza iyi geldiği söylenemez. Uygulanması gereken doğal yöntemlerden önce dudaklarınızın sağlığı için uzak durmanız ve dikkat etmeniz gereken bazı hususlara değinmekte fayda var;

  • Sigara ve alkol tüketimi dudaklarınızda meydana gelen kuruluğu arttıracaktır. Alkol vücuttaki su oranını azaltacağı için kuruluklar ve çatlaklar meydana gelecektir.
  • Soğuk havalarda dudaklarınızı soğuktan koruyarak veya öncesinde nemlendirerek, kendinizi olumsuz etkilerden koruyabilirsiniz.
  • Sıcak ve kuru havalarda, dudaklarınızı yeterince nemlendirmez, su tüketimini yeteri kadar yapmazsanız, dudak çatlaklarının sizi bulması çok sürmeyecektir.
  • Ağız içi veya solunum yollarıyla ilgili hastalıklarınız için doktora gidebilir ve bu hastalıkların tedavisiyle birlikte, dudaklarınızdaki tahribatın önüne geçebilirsiniz.
  • Kullandığınız ilaçların yan etkilerini azaltmak için çeşitli doğal yöntemler kullanabilirsiniz.
  • Alerjik reaksiyonlarınızı tetiklemekten uzak durabilir veya onları azaltıcak yollar izleyebilirsiniz.
  • Doğal Dudak Nemlendiricileri İçin Birkaç Tarif ve Öneri

Dudaklarınızın eski sağlığına kavuşmasını sağlamak için bol bol su içmek, nemlendirici krem kullanmak veya E vitamini içeren kremler kullanmak işinize yaramadıysa doğal dudak nemlendiricileri kullanarak, bir de bu yolu deneyebilirsiniz.

Bal ve Şeker Karışımı: Bir miktar bal ve şekeri karıştırarak kendinize bir karışım oluşturabilirsiniz. Bu karışımı 5-10 dakika kadar dudaklarınıza sürüp bekletebilir ve daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bu karışımı birkaç gün boyunca uygulayıp sonuçları gözlemleyebilirsiniz.

Narlı Dudak Balmı: 1 çay kaşığı bal, 3 çay kaşığı balmumu (rendelenmiş), 6 çay kaşığı hindistan cevizi yağı, bir plastik kap veya kutu, 30-35 damla nar suyu ile kendi doğal balmınızı oluşturabilirsiniz. Balmumu ve hindistan cevizini bir cezvede eritebilirsiniz. Sağlıklı bir erime için kaynamış su tercih edilebilir. Bu ikisini kaynamış suda bir süre bekleterek eritin. İkisinin erimesinin ardından nar suyunu cezveye ilave edebilirsiniz. Balı da ardından ekleyip, el blenderıyla bu karışımları iyi bir şekilde birbirine karıştırabilirsiniz. Karışım hazır olduktan sonra plastik krem kutusuna koyabilirsiniz. Oluşan köpükleri karışım donmadan veya donduktan sonra alabilir ve bu karışımı dudaklarınıza belirli aralıklarla sürebilirsiniz.

Çikolatalı Doğal Dudak Nemlendiricisi: 1 gr. Bitter çikolata, 4 çay kaşığı hindistan cevizi, 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı ve 2 çay kaşığı rendelenmiş balmumu ile dudaklarınızı nemlendirin. İlk olarak bir tencerede çok olmayacak kadar sus ısıtmalısınız. Isıya dayanıklı ekstra bir tencereyi de, suyun bulunduğu tencerenin içine yerleştirin. Tüm malzemeleri bu içteki tencerenin içerisine koyarak erimesini sağlayabilirsiniz. İçerisine su girmemesine ve sıvı teması olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Karışım hazır olduktan sonra uygun gördüğünüz boş kaplara koyarak, nemlendiricinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Salatalık, Bal ve Yoğurtlu Nemlendirici: Diğerlerine göre daha basit kaçacak ve herkesin yapabileceği bu uygulamada, 1 salatalığın yarısı, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yoğurt yeterlidir. Salatalığın kabuklarını soyarak blenderden geçirmeniz ve suyunu çıkarmanız gerekmektedir. Bal ve yoğurdu da ekleme işlemini yaparak iyi karıştırarak maskeyi hazır hale getirebilirsiniz. Dudaklarınıza ve dudak etrafındaki ince bölgelere sürerek 15 dakika kadar bekletip daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Daha Basit Yöntemleri Tercih Edenler İçin Bal: Bir miktar balı dudaklarınıza sürüp 15 dakika kadar hiçbir şekilde yalamadan ve silmeden bekleterek dudaklarınızı nemlendirebilirsiniz. Daha sonra yine yalamadan ılık suyla yıkayarak günde 2-3 defa bu karışımı uygulayabilirsiniz.

Şekerli ve Zeytinyağlı Dudak Nemlendiricisi: Birkaç damla zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı beyaz toz şeker ve birkaç damla su ile dudaklarınızı nemlendirebilirsiniz. Avucunuzdaki şeker ve suyu parmak uçlarınızla 30 dakika boyunca masaj yaparak dudaklarınıza uygulamanız gerekmektedir. Daha sonra aynı masajı birkaç dakika kadar zeytinyağı ile yapmanız gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.