Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Badem yağı, saç ve cilt için yararlı etkileri olduğu bilinen yağlardan biri. Her yağ gibi düzenli kullanımdan sonra olumlu etkileri görülen bu yağın A ve K vitaminleri açısında zengin olması kaş dökülmesi gibi sorunlara da iyi gelmektedir. Badem yağının içinde ayıca protein de bulunmaktadır.

Badem Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Badem yağının cilde iyi gelen vitaminlerden A ve K vitaminin yoğun olarak barındırması sebebi ile cilt bakım ürünlerinde çokça kullanılır. Badem yağının içindeki vitaminler sadece kuru ciltler için değil tüm cilt tipleri için kullanılmaktadır. Cilt üzerinde yaşanan pullanma sorunu ve dudak çatlakları gibi yoğun nemlendirme isteyen sorunların da çözümü için badem yağına başvurulur. Bir miktar badem yağının içine bir iki damla limon suyu damlatarak cilde masaj seklinde uygulama yapılır. Ciltte oluşan egzama gibi rahatsızlıklar için de bu uygulama geçerlidir.

Badem Yağı ve Lekeler

Badem yağı göz altında bulunan kararmış kısımlar ve cilt lekeleri için de düzenli kullanımdan sonra etkisini  gösteren yağlar arasında yer alır. Badem yağının düzenli kullanımı ile daha parlak ve sağlıklı bir cilde de kavuşmak mümkün olmaktadır. Badem yağının güzellik rutininde bir yerinin olması sadece cilt için değil ayı zamanda tırnak, kaş ve kirpikler için de önemlidir. Daha sağlam tırnaklar için masaj yolu ile düzenli uygulanması sonucunda tırnaktaki pürüzler ve et oluşumunun az gözle görülür bir biçimde azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca kaş ve kirpikler için de günlük düzenli kullanım daha gür kaş ve kirpiklere kavuşmanın yollarından biridir.

Badem Yağı Saçlara Nasıl Uygulanır?

Badem yağı nasıl kullanılır? Saç için badem yağı kullanımı cilt üzerinde bıraktığı olumlu etkileri kadar faydalıdır. Daha parlak ve sağlıklı saçlar için de badem yağının düzenli kullanımı tavsiye edilir. Saçları nemlendirdiği için de kırıklara karşı da badem yağı ile savaşmak mümkün olmaktadır. Badem yağını haftada bir kere Hint yağı ve zeytin yağı ile birlikte saçınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu kür kuru saçlara uygulandığında kepek problemi de çözüme kavuşmaktadır.

Badem Yağı Kalbe İyi Gelir mi?

Badem yağının kalbe iyi geldiği de açıklanmıştır. Bademin faydaları göz önünde bulundurularak bu meyvenin yağının da kalp üzerindeki olumlu etkileri folik asit, doymamış yağ açısından zenginlik, protein ve potasyum içermesi sebebiyledir. Badem yağını kalp sağlığı için yemeklerde ya da salatalarda kullanmak tavsiye edilir.

Badem Yağı Tansiyona İyi Gelir mi?

Badem yağı nasıl kullanılır? Cevabı olarak badem yağının yiyeceklere konması ile kolesterolü ve kan basıncını düzenleyici etkisinden yararlanabilirsiniz. Kandaki kolesterol badem yağının içeriğinde bulunan potasyum sayesinde istenilen düzeyde kalır ve böylece genel vücut salığına da bu yağın oldukça büyük bir etkisi görülür. Bağışıklık ve sindirim sistemi için de faydalı olan bu yağ kabızlık için de kullanmak mümkün olmaktadır. Sinir sistemi üzerindeki olumlu etkileri bulunan badem yağının aynı zamanda hafızayı da güçlendirici etkileri olduğu da düşünülmektedir. Omega 3 yağları sayesinde hafıza problemleri çekenlerin badem yağı ve zeytinyağı tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Badem yağının ayrıca iyi geldiği bir diğer alan da kan akışı ve kemik gelişimi üzerinedir. Masaj yolu ile badem yağının uygulanması sonucunda kan dolaşımı üzerinde olumlu etkileri hissedilir. Kas ağısı çekenler için de bu yağın yine masaj yolu ile uygulanması kasları gevşeterek sorunun azalması hatta ortadan kalkmasını da sağlamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.