Pudra Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Pudra Seçimi

Pudra Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Pudra Seçimi

Pudra alırken nelere dikkat edilmeli? Makyaj malzemeleri arasında en çok kullandığımız pudra aslında çok dikkat edilerek alınması gereken bir makyaj malzemesidir. Bu nedenle ünlü bir güzellik uzmanından pudra hakkında bir çok bilgi aldık ve sizlerle paylaşmak istedik. Kendisine sorduğumuz pudra alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna oldukça fazla cevaplar verdi.

Bu bilgiler arasında pudra nedir, pudra ne işe yarar, pudra alırken nelere dikkat edilmeli, pudra nasıl sürülür gibi bir çok soru yönlendirdik ve cevapları tek tek not ettik.

Pudra Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pudra alırken nelere dikkat edilmeli konusuna başlamadan önce sizlere pudra hakkında kısa kısa bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle sizlere pudra nedir? açıklayalım.

Pudra Nedir?

Makyaja yeni başlayanlar hatta bir çok kadın pudrayı fondöten ve kapatıcı ile karıştırır. Pudranın cilt rengini dengelediğini düşünür. Aslında pudra, fondötenden sonra kullanılması gereken bir makyaj malzemesidir.

Pudra, makyajın sabitlenmesi için kullanılır. Böylece yapılan makyaj daha uzun süre cildinizde kalıcı olur. Pudra çeşitleri arasında bulunan bazı pudralar da cildin daha mat görünmesini sağlar.

Pudra Ne İşe Yarar?

Pudra ne işe yarar diye bir soru soracak olursanız, pudra cilde sürülen kapatıcı, fondöten, nemlendirici gibi makyaj malzemelerinin ciltte daha uzun süre kalmasını sağlar. Kısacası kalıcılığı arttırır.

Önemli bir gecede durmadan makyaj tazelemek yerine pudra ile makyajın daha kalıcı olması sağlanır. Böylece hem zamandan hemde hemde güzelliğinizden bir şey kaybetmemiş olursunuz.

Bunun dışında yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler pudra kullanarak makyajın parlamasını da engellemiş olurlar. Hemen hemen her makyajla beraber pudra kullanılır. Kısacası pudra kadınların vazgeçilmez makyaj malzemelerinden birisidir.

Bu kadar önemli ve her makyaj çantasında bulunması gereken bir malzeme olan pudranın satın alınırken de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır.

Pudra Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Pudra alırken, aldığınız pudranın cilt tipinize uyumlu bir pudra olduğundan emin olmalısınız. Yağlı, karma, kuru ve hassas cilt tiplerine göre pudra seçimi yapılmalıdır. Aksi halde yanlış alacağınız pudra cildinize zarar verebilir.
 • Pudra alırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında pudranın kullanım süresi de önemlidir. Çok fazla makyaj yapmayan birisi pudrayı daha az kullanacağından kullanım süresine dikkat etmelidir. Bazı pudraların ömrü 1 sene iken bazı pudraların kullanım süresi 2 yılı geçebiliyor.
 • Pudra alırken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biriside alacağınız pudranın cilt renginize uygun olmasıdır. Aynı zamanda fondöten rengine uygun bir pudra alırsanız kombini tamamlamış olursunuz. Eğer yanınızda fondöten yoksa mutlaka bileğinize biraz sürüp cilt renginize uygun pudrayı bulmaya çalışmalısınız.

Pudra Çeşitleri ve Kullanımı

Toz Pudra

Toz pudra, cildin parlak, aydınlık ve daha açık ton göstermesini sağlar. Ancak kompakt pudra çeşidine göre daha problemlidir. Toz pudra cilde sürülmeye çalışılırken tozlar elbiselere düşüp iz yapabiliyor.

Kompakt Pudra

Kompakt pudranın kullanımı toz pudraya göre çok daha basittir. Cilde kadifemsi bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda toz pudraya göre daha uzun kullanım süresi vardır. Pudra çeşitleri arasında kadınların en çok tercih ettiği pudra çeşididir.

Bazı bayanlar fondöten kullanmayı sevmez. Fondöten sevmeyen bayanlar tek başına kompakt pudra kullanabilir.

Pudra Nasıl Sürülür?

Pudranın nasıl sürüleceğini bir çoğumuz biliriz. Ancak yinede açıklamamızda fayda var. Çünkü toz pudranın ayrı kompakt pudranın ayrı sürülme tarzı var.

Toz Pudra Nasıl Sürülür?

Toz pudrayı sürerken sünger kullanmanızı öneririz. İlk önce fondöteni kullanmanızı ve ardından önce yanaklara ardından tüm yüzünüze sünger yardımı ile sürmenizde fayda var.

Sünger ile sık aralıklar ile yanaklara ve yüzünüze dokunuşlar yaptıktan sonra ovalama tekniği ile sürmeniz daha iyi olur. Eğer pudranın cildinizde daha doğal durmasını istiyorsanız kalın tabaka olarak sürmeniz gerekir.

Kompakt Pudra Nasıl Sürülür?

Kompakt pudra da toz pudra da olduğu gibi sünger ile sürülmesi tavsiye edilir. Ancak kompakt pudranın sürülüş şekli vurarak değilde sürülerek yani ovalama tekniği ile sürülmesinde fayda var. Kullanımı daha kolay olduğundan bayanlar tarafından daha çok tercih edilir.

Pudra Sürmenin Püf Noktaları

 • Pudrayı sürmeden önce fondöten kullanmalısınız. Ancak fondöten kullanmıyorsanız tercih olarak komapkt pudra kullanmanızı öneririz.
 • Cildinize pudra sürmeden önce nemlendirici veya makyaj bazı kullanmalı, kullanımdan 2 dakika sonra pudrayı kullanmanızı öneririz. Bu şekilde cilt nemlendirici ve makyaj bazını emmiş olacaktır.
 • Pudrayı cildinize sürerken cilt çizgilerine ve kırışıklıklara dikkat etmelisiniz. Eğer o bölgelere gelişi güzel sürerseniz çizgileri ve kırışıklıkları daha çok belli etmiş olursunuz. Özellikle toz pudra da bu durum daha zor yapılır. Bu gibi durumlarda pudra içerisine çok az fondöten karıştırarak sürmeniz hataları kapatacaktır.
 • Cildinizde tüylenme varsa pudra sürmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü tüylenme olan cilde pudra sürüldüğünde tüyler daha çok görünmektedir.
 • Eğer cilt renginize uygun pudra bulamadınız ve acil bir yere yetişmeniz gerekiyorsa sizlere önereceğimiz pudra, şeffaf pudradır.

Pudra Kullanmanın Faydaları

Pudra kullanmanın faydaları olarak size tek söyleyeceğimiz anlık güzellik veya bir kaç saat güzel görünüm diyebiliriz. Pudranın makyaj ile kullanıldığını ve hiç bir zaman cildinizdeki hataları sonsuza kadar kapatamayağından anlık veya makyaj süresi boyunca sizi güzel gösterecektir.

Pudra Kullanmanın Zararları

Pudra kullanmanın bir kaç zararı vardır. Aslında doğal olmak her zaman güzeldir. Ancak bazı cilt hatalarının onarılması uzun yıllar alabilir. Pudra bu hataları anlık olarak kapatmanıza yarar. Buna göre pudra kullanmanın zararları şu şekildedir;

 • Pudra, cilt gözeneklerini tıkar.
 • Cilt gözeneklerini tıkadığında cilt rahat bir nefes alamaz ve sivilce oluşumu başlar.
 • Bazı hassas ciltlere pudra sürüldükten sonra alerji ve kızarıklık gösterebilir.
 • Pudra sürüldükten sonra uzun süre ciltte kalırsa cildinizi hassas cilde dönüştürebilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.