Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır,Etkileri Nelerdir?

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır,Etkileri Nelerdir?

Antioksidan özelliği ile oldukça yaygın bir kullanım alanı olan nar çekirdeği yağı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakla birlikte aynı zamanda cilt ve saç bakımı olarak da kullanılır. Doğal cilt bakımı tercih edenlerin en çok kullandıkları ürünler arasında yer alır.

Vücutta nerede oluşursa olsun enfeksiyonu önler ve geniş bir bağışıklık sisteminin oluşmasını sağlar. Hastalıklara daha dirençli bir vücudun oluşması konusunda destekçi olur. Nar çekirdeği yağı eskiden beri kullanılan ve eski dönemlerde de kanserden korunmak amacıyla kullanılan yağlardan biridir. Günümüzde de birçok özellik nar çekirdeği yağına eklenmiş bir şekilde bulunmaktadır.

Nar Çekirdeği Yağı Nedir?

Nar çekirdeği yağı nedir konusunda nar çekirdeği yağı narın çekirdeğinden ayrılması ile üretilir. Yapılması oldukça zahmetli olduğundan dolayı birçok aşamadan geçirilerek elde edilen nar çekirdeği yağı sayesinde birçok fayda da elde edilir. Nar çekirdeği yağının hafif turuncumsu bir rengi vardır.

Bunun yanında nar çekirdeği yağının içerisinde bulunan farklı vitamin ve mineraller sayesinde kişilerin kemikleri korunur. Bu sayede nar çekirdeği yağı sayesinde kemik erimesi de önlenir.

Aynı zamanda nar çekirdeği yağı kanser hücreleri yok etmede oldukça başarılıdır. Nar çekirdeği yağının içerisindeki bazı asitlerde vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Yine nar çekirdeği yağı oldukça hoş kokan bir yağdır. Belli aralıklarla ve belli dönemlerde elde edilebilen ve genel itibariyle uzun ömürlü olan yağlardan biridir.

Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

Nar çekirdeği yağı ne işe yarar sorusuna verilebilecek en güzel cevap başta sağlık amaçlı kullanılan bir yağ olmasıdır. Daha sonra kişilerin bakımlarında kullanabildiği ve bunun yanında cilt bakımlarında kullanılması oldukça yaygındır. Genel itibarıyla nar çekirdeği yağı ciltteki bütün problemlerin daha düzenli bir yola girmesini sağlar. Asıl amacı kişilerin sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Bunun yanında diş problemlerinin önlenmesi konusunda oldukça ön plana çıkmış bir yağdır. Dişlerdeki diş eti çekilmeleri, diş eti hastalıkları, diş taşı problemleri, diş çürükleri, ve genel olarak ağız sağlığında kullanılan yağ türüdür. Nar çekirdeği yağının diğer sağlık problemlerine de oldukça büyük etki sağlaması durumu da mevcuttur. Enfeksiyon kurutucu özelliği sayesinde kişilerin vücudundaki enfeksiyonlardan kurtulmasını sağlar.

Nar Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak kullanımında pek çok hastalığa karşı koruma sağlar. Bunların arasında sayabileceğimiz bazı faydaları;

 • Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir ve kalbi güçlendirir
 • Kanserin oluşumunda ve yayılmasında önleyici etkisi bulunmaktadır. Zarar gören hücrelerin yenilenmesini ve çoğalmasını sağlar.
 • Kilo vermek isteyenlerin en çok tercih ettikleri ürün arasında yer alır. Kötü yağ hücrelerinin çoğalmasını engeller ve oluşumunu yavaşlatır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korunmamızı sağlar. İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile zararlı mikroplara karşı vücudu korur
 • Cilt bakımını sağlar ve pürüzsüz ve canlı bir cilt görünümü oluşturur.
 • Egzama, güneş yanığı, cilt lekeleri ve sedef hastalığına iyi gelir.
 • Saç bakımında kullanılır ve antioksidan özelliği sayesinde saçların daha canlı ve güçlü görünmesini sağlar.

Nar çekirdeği yağı faydaları hem sıralamak ile hem de saymakla bitmez. Ancak bazı faydaları vardır ki oldukça önemlidir. Başta vücuttaki enfeksiyonun kurutulmasını sağlar. Bu birçok kadınların rahatsızlık duyduğu problemlerin ortadan kalkmasını da sağlar.

 • Kozmetik Alanının Tercih Edilen Yağıdır

Aynı zamanda diş sağlığı konusunda ve kozmetik alanda kullanılır olması sayesinde oldukça büyük bir fayda sağlamaktadır. Çünkü yağın içerisinde hiçbir kimyasal madde bulunmaz. Nar çekirdeği yağı tamamen doğal yollardan elde edilen bir yağ türüdür. Hatta Öyle ki narın insan vücuduna zarar verecek toksinleri ya da maddeleri arındırılarak bu nar çekirdeği yağı elde edilir. Nar çekirdeği yağının genel görünümü oldukça tatlıdır. Nar çekirdeği yağının zamanında göğüs kanseri hücrelerini engellediği için en çok kullanım alanı bayanlarda yaygındır.

 • Nar Çekirdeği Yağı Kanser Hücrelerini Engeller

Nar çekirdeği yağı özellikle yumurtalarda oluşabilecek kislerin ve kanserin önüne geçer. Bunun yanında göğüs kanserini engellemek konusunda oldukça başarılıdır. Aynı zamanda vücutta bulunan diğer kanser hücrelerine karşı da savaşan bir yağ konumundadır. Bu sayede nar çekirdeği yağı kadınların en sevdiği yağlardan biridir.

 • Diş Problemlerini Ortadan Kaldırır mı?

Nar çekirdeği yağı dişte bulunan birçok problemi ortadan kaldırmaktadır. Başta diş çekilmesi, diş taşı oluşumu, dişlerin çürümesi, dişlerdeki enfeksiyon ve genel olarak ağız temizliğinde kullanılır. Bu sayede dişlerin daha geç çürümesini sağlar. Diş altlarındaki iltihapların kurutulması konusundan nar çekirdeği yağı oldukça yaygın bir alana sahiptir. Bu faydası ile de küçük yaştaki çocukların dişlerinin çabuk çürümesinin önüne geçilmiş olunur.

Nar Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları

Nar çekirdeği yağının içerisinde kimyasal yoktur. Bu özelliği sayesinde saf bir yağ konumundadır ve oldukça faydalıdır. Kişilerin sağlığını olumlu yönde etkileyen bir yağ konumuna gelmiştir. Kimyasalın giremediği alanlarda nar çekirdeği yağının içerisidir.

Nar çekirdeği yağı asla içerisinde kimyasal barındırmaz ve sonradan eklense bile kendini hemen belli eder. O yüzden kimyasal zararlarının da önüne geçen bir yağ olarak karşımıza çıkar. Vücudunuza zarar vermiş olan kimyasalların arındırılması konusunda adeta uzman bir yağdır. Tüm bu özellikleri de bu yağın cilt açısından son derece önemlidir. Daha canlı ve parlak bir cilt için kullanılabilecek önemli yağlardan biridir.

Nar Çekirdeği Yağı Saça Faydaları

Nar çekirdeği yağı birçok saç bakımı kreminden 1000 kat daha iyi bir bakım yapar. Bunun yanında saçın onarılmasını, güçlenmesini, nemlenmesini, yağ oranını azalmasını ve vitamininin tamamlanmasını sağlar. Bunun yanında her koşulda daha uzun bir saç tipinin oluşmasını sağlar. Aynı zamanda yıpranmış, zamanla tahriş olmuş ve önemsenmemiş saçların bakımının yapılması konusunda oldukça faydalıdır.

Özellikle kişiler bu konuda ihmalkâr olsalar da bu sorunu nar çekirdeği yağ ile ortadan kaldırabilirler. Saçların diğer bir problemi ise elektriklenmedir. Ama elektriklenmenin de ortadan kaldırılmasını yine nar çekirdeği yağı sağlayabilir. Aynı zamanda nar çekirdeği yağı saçın tamamında uygulandığında daha dolgun, kabarık ve görünüm itibariyle oldukça göz alıcı, aynı zamanda yumuşak bir saç oluşur.

Kişiler genel itibariyle saçı ihmal edebilirler. Ama nar çekirdeği yağı sayesinde sadece duştan sonra ya da kuruyken bile uyguladıklarını gayet iyi bir sonuç elde edebileceklerdir. Saç hem vitaminini alacak hem de doğal bir yoldan uzamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda saçın gürleşmesini sağlayarak sık sık dökülen saçların tedavisini de yapmış olacaktır.

Nar Çiçeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Özellikle cilt ve saç bakımında kadınlar tarafından oldukça sık tercih edilen bir bitkisel yöntemdir. Az miktarda kullanımı ile çok güzel sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Nar Çekirdeği Yağı Cilt Bakımı İçin Kullanımı

Cilt bakımında oldukça geniş alanda kullanılan narçiçeği kürleri bulunmaktadır. Cilt hastalıkları ve tedavisinde de kullanılan narçiçeği hem sağlık hem de güzellik için kullanılabilir.

Yorgun ciltler için kullanımı: ufak bir pamuğun üzerine nar çiçeği yağını damlatın. Daha sonra gözlerinizle temasından kaçınarak yüzünüze uygulayın. Ilık su ile temizleyin. Bu kürden daha iyi sonuç almak istiyorsanız 2 3 ay boyunca düzenli olarak her gün kullanmanız gerekmektedir.

Kırışıklıklar için kullanımı: 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı yaş mamayı karıştırın. Karılımın homojen olmasına dikkat edin. Cildinize eşit oranlarda sürerek 20 dakika boyunca bekletin ve sonra ılık su ile durulayın.  Karışımı cildinizden arındırdıktan sonra doğal bir nar çiçeği yağı ile cildinizi silin. Masaj yaparak uygulayacağınız nar çiçeği yağı cildiniz tarafından emilecek ve nemlenecektir. Düzenli olarak haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağı Saç Bakımı İçin Kullanımı

Cilt yenilenmesinde ve bakımında olduğu gibi saçların bakımında da oldukça etkilidir. Narçiçeği yağının saça faydaları arasında;

 • Saçınızın sağlıksız ve soluk bir görünümü varsa içerdiği yüksek antioksidan ve vitaminler sayesinde daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.
 • Kafa derinize uyguladığınızda ise kan dolaşım hızını arttıracaktır. Böylece saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar ve saç dökülmenizi engeller.
 • Kepek sorununuz varsa kullanabileceğiniz en iyi doğal yöntemlerden birini oluşturacaktır. Saç diplerinizde ve saç derinizdeki dökülmeleri azaltır ve canlı saçlara kavuşmanızı sağlar.
 • Saçınız nemini kaybetmiş ise daha sağlıksız ve sönük bir görüntüsü olacaktır. nar çiçeği yapı saçınızın nem oranını dengeleyerek kuru saçlarınızın canlanmasını ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına neden olur.
 • Saçlarınızda kaşıntı varsa cilt hastalıklarına iyi geldiği gibi saç kaşıntınızı da önleyecektir. Saç derisindeki bakterilerin çoğalması ile oluşan kaşıntıyı bakterilerle savaşarak azaltır ve yok olmasını sağlar.

Uygun dozda ve düzenli kullanımı pek çok cilt ve saç sorunlarınızın azalmasını ve yok olmasını sağlar. Hücre yenilenmesini sağladığı için cildinizdeki yorgun görünümü ve kırışıklığı azaltarak aynı zamanda cilt lekelerinizi gideren nar çiçeği yağı saçlarınızın sağlıklı görünümü için de oldukça faydalıdır. Düzenli olarak kullanacağınız yağ ile daha dolgun ve sağlıklı saçlara kavuşursunuz.

Nar Çekirdeği Yağı Zararları

Nar çekirdeği yağının kullanım alanı oldukça geniştir. Bu kullanım alanlarının tamamını da yanlış kullanıldığı düşünülürse oldukça fazla nar çekirdeği yağı zararları ortaya çıkar. Kişiler bu konuda dikkatli ve gerekli ölçülere uyularak nar çekirdeği yağını kullanmalıdır.

Öbür türlü vücutta yanıklar, tahrişler ya da güneşe çıkma sebeplerinden dolayı oluşabilecek yanıklar cildin kötü gözükmesine neden olacaktır. Aynı zamanda hamile kişiler bu yağdan biraz uzak durmaları gerekir. Nar çekirdeği yağının asidik özelliği bulunduğundan dolayı bebekte reaksiyona neden olabilir.

Küçük çocuklar özellikle ergenlik dönemine gelinceye kadar nar çekirdeği yağından uzak durmalıdırlar. Çünkü vücutları genellikle bu tür yağların ağır olmaları sebebiyle reaksiyon gösterebilir. Bunun yaşanmaması adına çocuklar da bu yağlar kullanılmamalıdır. Nar çekirdeği yağı çocuklarda kullanıldığında ise kızarıklık, yanıklık gibi değişik cilt problemlerine neden olur. Erken bir dönemde çocuğun cildine bunu yaşatmak da çocuğun cildinin yıpranmasına sebep olacaktır.

Nar Çekirdeği Yağı Fiyatı

Nar çekirdeğini küçük bir bakkalda bile bulabilirsiniz. Bu kadar yaygın bir kullanımı varken farklı fiyatların ortaya çıkmasında gayet normaldir. O yüzden size uygun olan fiyattan nar çekirdeği yağını alabilirsiniz. Bunun yanında farklı yerleri de gezerek nar çekirdeği yağı fiyatı hakkında karşılaştırma yapabilirsiniz.

Aynı zamanda nar çekirdeği yağının satış konusunda yalancı sahte yağlardan korunmak amaçlı bildiğiniz, sürekli alışveriş yaptığınız ve güvendiğiniz bir yerden bu yağı temin edebilirsiniz. Fiyatı sizin için maliyetli bir fiyatta olmayacağından dolayı gayet uygun fiyatlar da bu nar çekirdeği yağını bulmanız mümkündür.

Bunun için başta aktarlarla irtibata geçip bilgi almanız daha doğru olacaktır. Aynı zamanda nar çekirdeği yağının fiyatı ve kalitesi hakkında bu konuda tecrübeli kişilerden de bilgi alabilirsiniz. Daha önce nar çekirdeği yağını kullanmış ve aynı zamanda uygun fiyata oldukça iyi bulduğunu söyleyen birilerinden de yağı nereden aldığını öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.