Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her bayan dışarı çıkmadan önce cildinize makyaj uygular. Her bayanın istediği tek ortak özellik güzel gözükmektir. Ancak her bayan ya yaptığı makyajı hep aynı yapar veya diğer makyaj şekillerini kendini yakıştıramaz.

Bu nedenle bu yazımızda yüz şekline göre makyaj ve yüz şekline göre makyaj tekniklerinden bahstemek istiyorum. Aşağıda sizlere anlatacağım makyaj teknikleri sayesinde yüz şeklinize göre seçeceğiniz makyaj malzemelerini rahatça uygulayabileceksiniz.

Dudak Makyajı ile Başlayın

 • Yuvarlak yüz : Eğer yuvarlak bir yüz şekline sahipseniz, ruj olarak koyu pembe dudak parlatıcı kullanın. Bu yüzü daha kalın ve görünür hale getirecektir.
 • Kalp ve Oval Yüz : Eğer kalp şeklinde veya oval bir yüz hattına sahipseniz, yanak ve daralmış bir çeneye sahipsiniz demektir. Bu nedenle üst dudak üzerine gül renginde bir yumuşak renk edip , alt dudağa ise kiraz rengi gibi cesur bir gölgelendirme yapabilirsiniz. Bu makyaj tekniği ile yüzünüz daha ön plana çıkacaktır.
 • Kare Yüz : Eğer kare şeklinde bir yüz hattınız varsa çeneniz alnınıza oranla daha büyüktür. Karanlık gölgelerden kaçının ve yumuşak turuncu gölge veya soluk pembe gibi açık renkleri kullanabilirsiniz. Açık derken neon gibi değil , sıcak pembe gibi renkleri tercih edin. Bu makyaj tekniği sayesinde yüzünüzde alt kısım hareketlenecek ve odaklanma sağlanacaktır.

Dudak Kalemi Uygulayın

 • Yuvarlak Yüz : Yuvarlak yüz hattına sahip olanlar dudak kalemi kullanırken kenarlarda daha düz çizgiler kullanmalıdır.
 • Kalp ve Oval Yüz : Kalp veya oval yüze sahip olanlar dudak kalemi ile daha sert çizgiler vermelidir.
 • Kare Yüz : Kare bir yüze sahipseniz, dudak kenarlarına hafif çizgiler kullanmanız da yarar vardır.

Allık Sürmek için

 • Yuvarlak Yüz : Yuvarlak bir yüze sahip olanlar allık miktarını iyi seçmeli ne fazla ne de az olması gerekmektedir. Tercihen karanlık gölgeler vermek yüzünüzü daha cesur gösterecektir. Dediğimiz gibi yuvarlak yüze sahip olanlar kesinlikle fazla allık kullanmamalıdır.
 • Kalp ve Oval Yüz : Kalp ve oval bir yüz hattına sahipseniz , allıktan kaçının. Bunun nedeni kalp veya oval şeklindeki yüzlerde elmacık kemikleri daha çıkık ve ön plandadır. Bu nedenle allık kullanmalıdır çok doğru olmaz. Ancak kullanılacak ise çok az miktarda olmalıdır.
 • Kare Yüz : Kare yüz hattına sahip olanlar dairesel  hareketler ile gölgeler bırakarak ve normal miktarda allık sürmelidir.

Göz Makyajı Zamanı

Göz makyajını göz farı ile başlayabilirsiniz.

 • Yuvarlak Yüz : Göz farı olarak koyu ve mor gölgelendirme yapabilirsiniz.
 • Kalp ve Oval Yüz : Göz farı yumuşak renkleri uygulamaya çalışın. Uçuk pembe , nane yeşili , gök mavisi gibi renkler daha iyi durmaktadır.
 • Kare Yüz : Kare yüz hattına sahip olanlar , kırmızı , lavanta gibi benzersiz renkler uygulayın. Böylece göz farı benzersiz olan yüzde gözler inanılmaz ortaya çıkar.

Göz Makyajına Maskara ile Devam Edin

Maskara göz makyajı için vazgeçilmez bir makyaj malzemesidir. Bu nedenle gözleri en iyi ön plana çıkartan kirpiklerin uzun ve güzel gözükmesini sağlar. Bu işlemden sonra makyajınız bitecektir. Artık yüz şekline göre nasıl makyaj yapacağınız hakkında detaylı olarak bilgiye sahipsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.