Kepek Neden Oluşur?

Kepek Neden Oluşur?

Kepek oluşumu saçlarda oluşan ve çok hoş bir görünümü olmayan bir saç problemidir. Estetik açıdan hiç hoş görünmeyen kepekler, saçların pul pul dökülmesi ve ölü derinin saçlardan üzerinize dökülmesiyle kötü görüntüler meydana getiren bir saç problemidir.

Kepek, o kadar estetik bozar ki, bir iş görüşmesine yada bir gece dışarı çıkmak isterseniz ve o kadar güzel giyinirsiniz ki gözler kamaşır. Ancak saçlarınızdan omuzlarınıza dökülen kepekler bütün ışıltınızı bozacaktır.

Özellikle kalabalık ortamlara girdiğinizde kepek gibi bir saç probleminiz olduğunda insanlara yaklaşımınız bile sıkıntılı olabiliyor. Bizde sizlere bu yazımızda kepek neden olur? ve kepek nasıl önlenir? tüm yöntemleriyle anlatmak istiyorum.

Kepek Neden Olur? Kepek Nasıl Önlenir?

  • Kepekten kurtulmak istiyorsanız, öncelikle saç temizliğine çok önem vermeniz gerekmektedir. Özellikle 3-5 gün saç yıkamadığınız taktirde saçlarınızda kepek olumu başlar. En kötüsü saçlarınızı 2 günde bir şampuanla yıkamanız gerekmektedir. Eğer saçınız kepekli ise kepek şampuanı kullanmanız daha iyi olur.
  • Saçlarınızı yıkarken saç derinizi çok yıpratmadan yıkamanız gerekmektedir. Saçlarınızı yıkadığınızda tırnaklarınızla kaşıya kaşıya yıkar ve derinizi çok hırpalarsanız, saç derilerini saçlarınızı kuruttuktan sonra kepek oluşumu başlayacaktır.
  • Kepekli saçlardan kurtulmak için saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamamalısınız. Mümkünse saçlarınızı ılık su ile yıkayarak kepek oluşumunu önleyebilirsiniz. Sıcak su saç derinizi kaldırır ve pul pul dökülmesine neden olur. Özellikle saç deriniz kuru ise 1 günde bile aşırı derecede kepeklenme görebilirsiniz.
  • Eğer saçlarınıza her gün jöle, biryantin, saç spreyi gibi saç şekillendirici etkenler kullanıyorsanız, muhakkak gün sonunda temizlemeniz gerekmektedir. Saçlarınızı temizlemediğiniz taktirde kepekler meydana çıkacaktır.
  • Kepek sorununuz varsa kepeğe özel şampuanlar kullanmalısınız. Kepek şampuanlarının bir çoğunda özel maddeler vardır ve kepeğe iyi gelecektir. Kepeğe iyi gelen şampuanların bir çoğunun içerisinde çinko barındırır. Çinkonun kepeği def eden bir etkisi vardır.
  • Bazen kepek yediğiniz gıdalardan da meydana gelebilir. Mesela çok yağlı veya çok tuzlu tükettiğiniz gıdalar kepek oluşumu yapabilir. Bu nedenle saçlarınızda kepek çıkmaması için yediğiniz yemeklere de dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Aynı zamanda stres bile kepek yapmaktadır. Günlük hayatında yoğun stres altında kalan insanlara dikkat ederseniz bir çoğunda kepek oluşumu vardır.
  • Bayanların dikkat etmesi gereken bir madde de saçlarınızı havalandırmanızdır. Saçları havalandırmak derken saçlarınızı devamlı topluyorsanız, kepek oluşumuna neden olur. Çünkü saçlar toplu bir haldeyken hava almaz ve kepek oluşumu başlar.
  • Sabah kahvaltılarda içtiğiniz siyah çayın bile kepek oluşumuna etkisi vardır. Mümkün olduğu kadar özellikle kepeklenme evresinde bitkisel çaylara yönlenmeye çalışın.
  • Kepekten kurulmak için duş aldığınız zamanlarda yarım bardak elma sirkesini saçınıza dökerek masaj yapın ve ardından durulama yapın. Elma sirkesi saçınızda oluşan kepekleri yok edecektir.

Kepekten 1-2 gün içerisinde kurtulmak isteyenler özellikle çinko içeren kepek şampuanlara yönelmesini tavsiye ediyoruz. Kepek şampuanlarında ağır yoğunluğu çinko olan şampuanlara bakarsanız, kepekten rahatça ve çok kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.