Hamilelikte Diş Ağrısı

Hamilelikte Diş Ağrısı

Hamilelikte diş ağrısı. Maalesef hamilelik döneminde, daha önce sıkıntı vermeyen pek çok sağlık sorunun nüksetmesi durumu söz konusudur. Zira vücut bebeğin gelişimi için ciddi miktarda kaynak tüketir ve sağlığın korunması için gerekli pek çok unsur bebeğe aktarıldığından sorunlar büyür. Hamilelikte diş tedavisi ihtiyacının ortaya çıkması da neredeyse sıradan sayılan durumlardır. Zira anne pek çok antiseptiği kullanamadığı gibi, kalsiyum kaynaklarının da neredeyse tümünü bebeğe aktarır. Sonuç olarak Gebelikte diş ağrısı ve tedavi ihtiyacı beklenen bir durum olarak ortaya çıkan bir durumdur. Lakin ne yazık ki, normal dönemlerde olduğu kadar rahat hareket edebilmemiz bu süreçte mümkün olmayabiliyor.

Hamilelikte Diş Ağrısı

Gebelikte diş ağrısı bazı dönemler korkutucu olabiliyor. Hamileliğine dikkat eden anne adayları diş ağrıları için normal süreçte uyguladıkları yöntemleri kullanmaktan kaçınmalıdırlar. Anne adayları hamilelik sürecinde ağız ve diş sağlığına yeteri kadar önem vermedikleri için dişlerde meydana gelen tartar, apse, çürüme gibi sorunlar beraberinde diş ağrılarını getirmektedir. Hamilelikte diş tedavisi için öncelikle ede uygulamanız gereken belli başlı hususlar yer almaktadır.

Hamilelik sürecinde diş ağrısı yaşayan kişiler aşağıda yer alan hususları yerine getirmelidir.

 • Hamilelik sürecinde ağız ve diş bakımı ihmal edilmemelidir.
 • Etrafınızda söylenen yanlış bilgilere kulak asmayın.
 • Karanfil kullanarak diş ağrınızı hafifletebilirsiniz.
 • Bol bol su tüketmeye gayret edin.
 • Beslenme şeklinize özen gösterin.
 • Düzenli olarak diş hekimine giderek gerekli kontrolleri yaptırabilirsiniz. Hamilelikte diş ağrısına doğal çözüm yolları olarak bunları sıralamamız mümkündür.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelik sürecinde diş ağrısı yaşayan bayanlar ilaç kullanmadıkları takdirde evde hazırlayacakları çok pratik tarifler ile diş ağrılarını dindirebilirler. 1 çay bardağı sirke ve 1 diş sarımsağı cezvenin içerisinde 3-4 dakika boyunca kaynatın. Karışım ılık hale geldikten sonra gargara yaparak ağzınızda çalkalayın. Hangi dişiniz ağrıyorsa bu karışımı özellikle o bölgeye doğru itin. Kısa süre içinde dişinizin uyuştuğunu fark edeceksiniz.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması

Hamilelikte diş eti ağrısına ne iyi gelir diyenler için tedavisini şu şekilde açıklayabiliriz: diş ve diş eti ağrılarının yanı sıra hamilelik döneminde de meydana gelen hamilelik gingivitisi olarak adlandırılan bu rahatsızlık genellikle diş taşı temizliği, polisaj, kök yüzeyi düzleştirilmesi gibi tedavi yolları izlenmektedir.

Hamilelikte Diş Çekimi

Diş ve diş eti rahatsızlığı yaşayan hamile anne adayları hamilelikte diş çekimi herhangi bir sorun oluşturur mu düşüncesindedirler. Hamilelik sürecinin her döneminde özel durumlar dışında diş çekimi gerçekleşebilmektedir. Fakat seanslar çok kısa tutulmaktadır. Hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş tedavilerinde dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi gibi tedavilere yer verilmektedir. Diş ağrısına neden olan ve müdahale edilmeyen bazı diş sorunları anne ve bebeğe dahi zarar verebilmektedir.

Hamilelikte kanal tedavisi yapılır mı diye soran kişiler için de cevabımız: ertelenmesi mümkün olmayan her türlü diş tedavisi gerçekleştirilebilmektedir. Ancak, bu süreçte kullanılan ilaçların etken maddelerinin gebeliğin seyrini etkilemeyecek nitelikte ve hafif olmalarından ötürü ne yazık ki beklenen etkileri tam anlamıyla ortaya koymaması söz konusudur. Değindiğimiz gibi, bu dönemde yalnızca ertelenemeyen diş problemlerinin tedavisi öngörülmektedir.

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte diş ağrısı diş eti iltihapları dişlerin bakımı ve temizlenmesi sonucu engellenebilir. Yemeklerden sonra günlük olarak 2 defa diş fırçalanması gerekir. Hamilelik dönemlerinde diş tedavisi için en uygun zaman 4 veya 6 aylar arasında yapılmaktadır. Çok şiddetli geçen ağrılar hamilelik döneminde herhangi bir gününde veya zamanında yapılabilir. Hamilelik döneminde kalsiyum eksikliği olduğundan dolayı dişlerde ağrılar meydana gelir. Kalsiyum eksikliğinden dolayı ya dişler çok çabuk çürümektedir. Bebeklerin ve diş gelişimi anne karnında başlamaktadır. Bayanların hamilelik dönemlerinde çok sık karşılaştıkları sorun diş ağrıları olmaktadır.

Diş ağrısı için ilaç isimleri yazımızı okuyunuz…

Hamilelik Döneminde Diş Ağrılarından Nasıl Kurtulunur?

Hamilelik döneminde diş ağrılarından kurtulmak için bitkisel ve doktor kontrolünde yapılan birçok yöntemler bulunmaktadır. Hamilelikte diş ağrısı tedavisi yapmak için ilk önce diş ağrılarından kurtulmak için yapılmış olan bitkisel çözümler şunlardır.

Hamilelikte diş ağrısı için şunları yapmak daha uygun olur.

 • Misvak: Diş ağrılarını gidermekte ilk yapılacak iş diş etinin misvak ile fırçalamak gerekir. Misvak diş etini uyuşturmasından dolayı dişlerde meydana gelen ağrıyı gidermektedir.
 • Karanfil Yağı:Diş ağrılarına karşı karanfil yağı iyi gelmektedir. Karanfil yağını ağrıyan diş üzerine bir çöp yardımı ile koyarak diş ağrısını kesmektedir. Karanfil yağı diş ağrısını kestiği gibi diş etlerinde bulunan iltihapları da sökmede yardımcı olmaktadır.
 • Sarımsak: Sarımsak diş ağrılarına da iyi gelmektedir. 1 diş sarımsağı ezerek ağrıyan diş üzerine koymanız gerekir.
 • Elma Sirkesi: Elma sirkesi diş ağrıları için çok iyi gelmektedir. Bir çay kaşığı çörek otu kaynatarak kaynamış olan çörek otu üzerine bir miktar tuz ilave ederek kaynatınız. Daha sonra elma sirkesini ilave ediniz. Yapılmış olan bu üç karışım sonucu ağızda gargara yaparak diş ağrılarını ve diş etinde meydana gelen iltihapları söker.
 • Tuz: Diş fırçası üzerine biraz tuz ilave ederek ağrıyan yerin fırçalanması sonucu ağrıları hemen giderir.
 • Sirke: Herhangi bir sirke ile ağızda gargara yaparak diş ağrılarını anında keser. 3 damla sirke ile bir miktar tuzu karışımı yaparak ağızda gargara yapmak suretiyle diş ağrısı giderilmektedir.
 • Zeytinyağı: 1 tatlı kaşığı zeytinyağını limon suyu ile karışım yaparak biraz pamuk ile ağrıyan diş üzerine koymanız neticesinde diş ağrısı anında kesilir.
 • Kekik: Bir çay kaşığı kimyon içerisine bir damla veya iki damla sirke damlatarak ağrıyan diş üzerine bırakınız. Bir bardak su ile bir kaşık kekik kaynatarak biraz ılıdıktan sonra ağızda gargara yaparak diş ağrılarını gidermiş olursunuz.
 • Süt: Bol miktarda süt içmek neticesinde diş ağrıları giderilmektedir. Hamilelik neticesinde kalsiyum eksikliği olduğundan dolayı diş ağrıları fazla olmaktadır. Kalsiyum eksikliğine süt iyi gelmektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.