Tatlı Elma Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Tatlı Elma Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Tatlı elma yağının cilde, saça faydaları ve kullanımı. Elma yağları elmanın kendisi gibi sağlığa oldukça faydaları organik besinlerdir. Elma yağları tatlı ve acı elma yağı olmak üzere iki çeşittir. Tatlı elma yağı kırmızı elmanın kendisinden soğuk sıkım yöntemiyle elde ediliyor. Acı elma yağı ise elma ağacı yapraklarından elde ediliyor. Tatlı elma yağı çok hoş bir kokuya ve aromaya sahip olan mucizevî yağlardan birisidir. Tatlı elma yağının faydaları ve zararları bulunuyor.

Tatlı Elma Yağı Nedir?

Tatlı elma yağı nedir? Kırmızı elmalardan elde edilen tatlı elma yağı çok güçlü bir antioksidan işlevi görüyor. Rengi sarı ve yeşil arası olan bu yağ oldukça güzel ve tatlı bir aromaya sahiptir. İçeriğinde kaşıntıya ve kansere karşı önleyici ve de cilt için gerekli olan bazı asitler ve mineraller bulunuyor. Vücudumuzun ihtiyacı olan ama kendi üretmediği bu mineral ve asitler açısından zengin olması onu çok iyi bir takviye edici besin yapıyor. Tatlı elma yağının kullanımı ve yararları konusunda sizin için bir derleme hazırladık.

Tatlı elma yağı güçlü bir antioksidandır. Vücuttan zararlı maddelerin azaltılmasına katkıda bulunuyor. Cilt için gerekli olan linoleik asit kaynağı. Hem cildin hem de saçların onarım maddesi olan E vitamini kaynağı. Hem kansere, hem zararlı bakterilere hem de mantarlara karşı bir savaşçı. Vücudun temizlenmesine ve kaşıntıların azalmasına da katkıda bulunuyor. Dikkatli ve düzenli kullanırsanız içeriği zengin olan bu yağdan faydalanabilirsiniz. Ama miktarı konusunda özen göstermeli ve de kullanımına özen göstermelisiniz. Ayrıca organik ve soğuk sıkım bir ürün almalısınız.  

Tatlı Elma Yağı Ne İşe Yarar?

Tatlı elma yağı ne işe yarar? Tatlı elma yağı elmanın kendisinden elde edildiği için elmanın vücuda olan yararlarının hepsini taşır. Tek başına vücuda faydası olan birçok vitamini almanızı sağlar. Özellikle solunum yolu rahatsızlıkları için kullanılır. Potasyum kaynağı olması kan basıncını düşürmesini sağlar. Tansiyon hastaları için de önerilir. Hücrelerin sağlıklı gelişimine katkıda bulunduğu için yıllar geçtikçe oluşan bilişsel işlev kaybını da önler. Beyin hücrelerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Böbrek sağlığı, metabolizmanın hızlanması, kalp sağlığı ve kabızlık gibi sorunlar için de iyi bir çözümdür.

Tatlı Elma Yağı Faydaları Nelerdir?

İştah kapatan tatlı elma yağı metabolizmanın düzenli çalışmasını destekler. Glikoz ve kan kolesterolü üzerinde olumlu etkileri bulunuyor.  Kanser hücrelerinin gerileyip sağlıklı hücrelerin çalışmasına yardımcı olduğu için de anti kanserojen bir etkiye sahiptir. Menopoz semptomlarında azalmaya yol açtığı için kadınlara tavsiye edilen bu yağın cilt üzerinde de çok sayıda olumlu etkisi vardır. 

  • Tatlı Elma Yağı Metabolizmayı Destekler

Tatlı elma yağının metabolizma üzerindeki etkisi ispatlanmamıştır. Ama yine de elmanın metabolizma hızlandırıcı ve hücre yenileyici etkisi onda da bulunduğu için metabolik hastalıklarının çözümü için de tatlı elma yağı öneriliyor. Kan kolesterolü ve glikoz yönetimi konusunda etkili olduğu için metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlıyor. Düzenli bir şekilde tüketilirse bu konuda size destek sağlar. Glikozun vücudumuzda dengeli bir şekilde işlev görmemesi kilo sorunlarına da yol açabilir. Tatlı elma yağı iştahı kapattığı için glikoz konusunda önemli bir işleve sahiptir. Bu yüzden kilo kontrolü konusunda da size yardımcı olur. 

  • Tatlı Elma Yağı Bilişsel İşlevler Üzerinde Etkilidir

Tatlı elma yağı önemli bir antioksidandır. Ayrıca bir polifelonik içeriğe de sahiptir. Bu özellikleri onun hücrelerin yenilenmesi ve hücreler üzerindeki olumsuz bileşenlerin azalması konusunda etkili olmasını sağlıyor. Hücrelerimizin sağlıklı çalışması bilişsel işlevlerimizin daha iyi yerine getirilmesi üzerinde de çok etkili. Bu yüzden tatlı elma yağı daha sağlıklı bilişsel fonksiyonların devamı ve de yılların bu konudaki olumsuz etkilerin azalması konusunda yardımcı olur.

  • Kan Basınca ve Kolesterol Tatlı Elma Yağı ile Dengelenebilir

Kan basıncının düzensizleşmesi kolesterol üzerinde de etkilidir. Kolesterol hem sağlıksız beslenmeden hem de genetik nedenlerden kaynaklıdır. Kan basıncının düzensiz olması kolesterolü tetikler. Bu konuda tatlı elma yağından yararlanabilirsiniz. Bu konuda en etkili yardımcı elektrolit mineral potasyumdur. Tatlı elma yağı bu mineral açısından çok zengindir. Bu da kolesterolün dengelenmesini sağlıyor.

  • Tatlı Elma Yağı İçilir mi?

Cilt için ve saç için haricen kullanılması dışında tatlı elma yağının diğer faydalarından yararlanmak için doğrudan içebilirsiniz. Ama ölçüsüne dikkat etmeniz gerekiyor. Bir bardak suya bir ya da iki damla koyup bu yağı tüketebilirsiniz. Ama abartılı bir şekilde içmemeniz çok önemli. Çünkü bu şekilde az da olsa bir zehirlenme olasılığı var.

  • Bebekler İçin Tatlı Elma Yağı Önerilir mi?

Çok gaz sancısı olan bebekler bu yağla birlikte masaj yapılabilir. Sindirim bebeklerin en büyük problemidir. Büyüklerde olduğu gibi küçüklerde de elma yağı bu konuda önemli bir yardımcı. Bebeğinizi düzenli olarak tatlı elma yağıyla masaj yaparsanız çok daha az gaz sancısı çeker. Tatlı elma yağı bebeklerde gaz sancılarını azaltmak için iyi bir yardımcıdır. 

  • Tatlı Elma Yağı Vücuttan Atıkların Boşaltılmasına Katkı Sunar

Tatlı elma yağı kabızlık ve böbreklerin düzenli çalışması için de öneriliyor. Vücuda çok fazla soyum girmesi bu tür sorunlara yol açabilir. Bu durumda sodyumun dışarı atılması için tatlı elma yağı yardımcı olur. Bu yağı birçok fito bileşik içerir. Bu bileşikler zararlı maddeleri vücuttan atar ve boşaltım sisteminin çok daha sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. İltihap giderici ve kan basıncını düşürücü etkileri de çok daha sağlıklı bir metabolizma, sindirim ve boşaltım sistemi için etkilidir. 

Tatlı Elma Yağının Cilde Faydaları

Tatlı elma yağının cilde faydaları hakkında bilgi vermek gerekirse;

Cildin daha yumuşak ve canlı görünmesi için birçok yağ asidine ihtiyacı vardır. Tatlı elma yağı bu yağ asitleri açısından çok zengindir. Vücudumuzda bulunan kolajen de cildin sağlıklı kalması ve genç görünmesi için önemli bir kaynaktır. Ama yıllar geçtikçe vücudumuz kolajen üretimi konusunda güçsüz düşer. Tatlı elma yağı kolajen kaynaklarından bir tanesidir ve bu da cildin çok daha genç ve pırıl pırıl görünmesi için şarttır. Sivilce ve aknelere karşı iyi bir savaşçı olması ve kolajen üretimi konusunda etkileri yaşlanma belirtilerinin azalmasını sağlar. Cildin daha genç görünmesi nem ve kolajen ihtiyacının karşılanması sayesinde olur. Tatlı elma yağı bu konularda çok etkilidir. Antioksidan özelliği ve de serbest radikallerle savaşması tatlı elma yağını tam bir cilt kalkanı haline getirir. 

Tatlı Elma Yağının Saça Faydaları

Saçların cansız ve kuru görünmesinin en önemli nedeni nem dengesinin bozulması ve vücudumuzdaki yağ asitlerinin azalmasıdır. Saçlarınızı kuru ve donuk görünüyorsa dökülmeye karşı da daha dayanıksız olur. Bu yüzden tatlı elma yağı kullanarak daha canlı ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında tatlı elma yağının saçların beslenmesinde çok önemli bir işlevi olduğu görülmüştür. Bu yüzden saç bakımı konusunda ondan yardım alabilirsiniz. 

Tatlı Elma Yağı Nasıl Kullanılır?

Tatlı elma yağı eğer cilt ve saç için kullanılacaksa pamuğun üzerine bir kaç damla damlatılır. Daha sonra bu pamukla hafifçe masaj yaparak bu yağı yüzünüze uygulayabilirsiniz. Saça uygulanması da oldukça basittir. Saç diplerinize masaj yaparak bu yağı sürebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre saç veya cilde uygulandıktan sonra temizlenmesine gerek yoktur. Özellikle cilde uygulanmadan önce yüzünüzün iyice temizlenmiş olması daha iyi olur. Ama saçınızda sizi rahatsız ederse bir kaç saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Tatlı elma yağının bir diğer özelliği kabızlığa ve gaz sancılarına iyi gelmesidir. Bunun için de karın bölgenize yine masaj yaparak uygulamanız gerekiyor. 

Tatlı Elma Yağı Zararları

Tatlı elma yağı zararları; Herkeste olmasa da bazı insanların cildinde tatlı elma yağı sürdükten sonra kaşıntı ve kızarıklık oluşabilir. Bu şekilde bir sonucu varsa kesinlikle kullanılmaması gerekiyor. Öte yandan çok fazla tüketilmesi de mide rahatsızlıkları gibi yan etkilere neden olabilir. Özellikle kronik rahatsızlığı olanlar ve alerjik bir bünyeye sahip olanlar dikkatli olmalıdır. Bu gibi durumlarda doktora danışılarak kullanılması çok daha iyi olur. 

Tatlı Elma Yağı Fiyatı

Tatlı elma yağı çok yüksek bir fiyatlı bir ürün değildir. Ama satın almak isteyenlerin tamamen organik ürünler satan güvenilir bir markadan alması önerilir. Bu ürünün fiyatı miktarına göre değişebilir. Ürünlerin orijinal olup olmaması da bu ürünün fiyatlarını etkileyen durumlar arasındadır. Orijinal ürün temin edilmesine büyük önem verilmeli ve güvenilir yerlerden alınmasına dikkat edilmelidir. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.