Susam Yağının Saça ve Cilde Faydaları

Susam Yağının Saça ve Cilde Faydaları

Susam yağının cilde ve saçlara çok yararlı bir bitkisel yağ olduğunu duymuşsunuzdur. Evinizde cildinize veya saçınıza bakım yapacağınız zamanlarda size çok lazım olacak bilgileri sizler için derledik.

Susam Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Susam yağının cilde bir çok faydası vardır. Özellikle güzellik merkezlerinde cildi yumuşatmak , cildi parlatmak ve ışıltı katmak için kullanılan bitkisel yağlardan biridir.

Susam yağı kırışıklıklara çok iyi gelen bir yağdır. Yaş ortalaması 30 ve 60 yaş arası bayanlarda yaşanan cilt kuruması , kırışıklık , mat görüntü gibi cilt problemlerine birebirdir. Susam yağı kullanımı sonrasında hemen kendini belli eder ve sürüldükten 2-3 dakika sonra cilde bir ışıltı ve parıltı verir.

Susam yağı içerisinde bulunan Omega-6 yağ asitleri sayesinde ciltteki hücreleri yenileyici özelliğe sahip bir bitkisel yağdır. Hücreleri yenilemesi sonucunda ciltteki kırışıklıkları azaltır ve giderir.

Susam yağı masaj salonlarında en çok kullanılan yağlardan birisidir. Bunun nedeni susam yağı ciltte oluşan tembel kasların eski haline dönmesi için kullanılır. Aynı zamanda ciltte kurumuş ve çatlamış olan yerlere kullanılabilir.

Susam Yağı Nedir?

Susam yağı içerisinde omega 6 yağ asidi , linoleik asit , sesamol ve sesamolin yağ asitleri içeren bir yağdır. Bu yağların hepsi antioksidan özelliğe sahip yağ asitleridir. Aynı zamanda içerisinde demir , çinko , magnezyum , kalsiyum gibi vücuda lazım olan mineralleri de içerir.

Susam yağı zeytinyağı gibi saf bir yağdır. Susam yağı içerisinde dilediğiniz gibi aroma veya kokulu esasnslar katılarak cildinize veya saçınıza kullanabilirsiniz. Bunun dışında dökülen kirpiklerde dökülen kaşlarda, dökülen dudaklarda , dökülen saçlarda tedavi amacıyla kullanılır.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Susam yağı saf bir yağ olduğundan dolayı kokusu herkese hoş gelmeyebilir. Bu nedenle susam yağını kullanırken içerisine aromatik yağlar ekleyebilir ve kokusunu daha hoş hale getirebilirsiniz.

Susam yağı bir çok tedavi ve rahatlama amacı ile de kullanılabilir. Masaj yağı , balçık tedavisi , bağsur tedavisi gibi rahatsızlıklarda bile kullanılan bitkisel yağlardan birisidir.

Susam Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Susam yağına aromatik kokular katarak daha hoş kokulu bir hale getireceğinizi söylemiştik. Susam yağını saçlarınıza uygulamadan bunu yapabilirsiniz. Bunun dışında susam yağının daha iyi etki etmesini istiyorsanız sizlere önereceğim yağ biberiye yağıdır.

Susam yağı içerisinde 1-2 damla damlattığınız da susam yağını iki kat daha etkili hale getirirsiniz. Biberiye yağının dışında kekik yağı , Hindistan cevizi yağı gibi yağlar kullanabilirsiniz. Karıştırdığınız karışımı saçlara friksiyon yaparak uygulayabilir ve saç uçlarına sürebilirsiniz. Ardından bir bone ile saçlarınızı kapatarak en az 1 saat bekletebilirsiniz. Bekleme sonrasında saçlarınızda gözle görülür ışıltı , parlaklık ve ahenge şahit olacaksınız.

Susam yağının saçlara diğer faydası ise dökülen saçları , güçsüz saçları , seyrelen saçları onarır ve tamir eder. Saçlarınız eskisinden daha gür , daha az dökülür. Bu nedenle ayda 1 kere saçlarınıza susam yağı uygulaması yaparak saçlarınızı geri kazanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.