Kırmızı Benler Neden Çıkar?

Kırmızı Benler Neden Çıkar?

Kırmızı benler aynı zamanda damar benleri olarak ta bilinmektedir. Damar benleri vücumuzda çeşitli etkenlerin bir araya gelmesinden dolayı vücut yüzeyinde kırmızı ve küçük noktalar halinde ortaya çıkarlar.

Vücutta çıkan kırmızı benler estetik açıdan çok sıkıntı çıkarmasa da bazı bünyelerde kırmızı benlerin yaygın olması sonucunda kötü bir görünüm hakim olur. Bir kısım insan kırmızı benlerin yani damar benlerinin neden çıktığı konusunda bilgileri yoktur. Bu nedenle bu kırmızı benlerin neden çıktığını sizlerle paylaşmak istedim.

Kırmızı Benler Neden Çıkar

Kırmızı benlerin çıkma nedeni insan vücudundaki kılcal damarlardan kaynaklanmaktadır. Kılcal damarlar genişlediği zaman kırmızı benler meydana gelir.

Kırmızı ben güneş ışınlarına çok maruz kalan kişilerde daha sık görülür. Bunun nedeni güneş ışınlarının damarlara aşırı yansıması ve damarların büyümesi sonucunda ortaya çıkar. Kırmızı benler aynı zamanda yaş ilerledikçe daha yoğunlaşmaya ve vücutta daha fazla yer kaplamaya başlar.

Kırmızı benler küçük yaşta oluşması sonucu yaşın ilerlemesi ile daha da fazla büyüyebilir. Kırmızı benler vücudun belirli bir bölgesinde çıkmazlar. Vücudun her yerinde bulunabilirler.

Kırmızı benler aynı zamanda karaciğerden de kaynaklanabilir. Ancak bu çok düşük bir ihtimaldir. Ne kadar küçük bir ihtimal olsa da kırmızı benlerin tedavisi ilk olarak karaciğere bakılarak yol alınır. Aynı zamanda kılcal damarlar kilo artışı ile bazı görevleri yapamaz hale gelir. Bu nedenle kilo fazlası olanlarda kırmızı benler daha çok görülmektedir.

Eğer zayıf ve kırmızı bene sahip biriyseniz  ırsi olabilir. Eğer aileden gelen bir kırmızı ben rahatsızlığı var ise yaş ile veya hava koşullarıyla birlikte sizde de ortaya çıkabilir.

Vücudunuzda kırmızı bir bene sahipseniz ve bu kırmızı ben gittikçe büyüme gerçekleştiriyorsa muhakkak bir doktora gözükmeniz gerekmektedir. Büyüyen kırmızı ben ciddi sorunlara teşkil edebilir.

YORUMLAR

 1. blank Harun dedi ki:

  Kolumda mercimek kadar pembe-kırmızı arası hafif çıkıntılı birşey çıktı.Rengi ve büyüklüğü pek değişmedi.Bu nedir?

  1. blank admin dedi ki:

   Öncelikle kırmızı ben tedavisi için mutlaka doktora gözükmenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında kırmızı ben tedavisi hakkında https://www.1ciltbakimi.com/kirmizi-ben-tedavisi-yontemleri makalemize göz atabilirsiniz.

 2. blank Murat dedi ki:

  Benim çenemde var ve çenemi tamamen kaplıyor sildirmeli miyim sildirirsem yan etkisi yada iz bırakır mı?

  1. blank Cilt Bakımı dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,

   Konuyla ilgili olarak uzman hekim görmeli.

 3. blank Gizem dedi ki:

  Merhaba kolumda ve elimde önce kırmızı küçük nokta bi leke çıktı bu leke sonradan kahverengileşip ben gibi bi görünüme geliyor nedeni nedir zararlı mı ?

 4. blank ahmet dedi ki:

  merhaba kolumda göğsümde kafamda omuzlarımda bacaklarımda iki gün ateş basması geçirdikten sonra aniden küçük kırmızı noktalar çıkmaya başladı sebebi ne olabilir acaba önemli bir şey olabilir mi sizce? vücudumun bazı noktalarındada yanma hissi var ayrıca..