Bıldırcın Yumurtası Nedir, Faydaları Ve Zararları Nelerdir, Besin Değer Nedir, Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir Ve Pişirilir?

Bıldırcın Yumurtası Nedir, Faydaları Ve Zararları Nelerdir, Besin Değer Nedir, Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir Ve Pişirilir?

Bıldırcın yumurtası nedir, hayvansal  gıdaların ne kadar besleyici ve protein yönünden ne kadar zengin olduğu bilinir. Özellikle yumurtanın besleyici ve tok tutucu özelliği onu eşsiz bir yiyecek kılar. Yumurta denilince akla hemen tavuk yumurtası gelse de, besleyici yönü güçlü olan yumurtalardan bir tanesinin de bıldırcın yumurtası olduğu bilinmektedir.

Bıldırcın yumurtası protein açısından oldukça zengindir. Ayrıca yoğun protein ve mineral içerir ve yapı ve bileşim anlamında tavuk yumurtasından farklıdır. Bıldırcın yumurtasında diğer yumurtalara göre daha fazla aminoasit bulunur. Bu yüzden başta çocuklar olmak üzere bağışıklık sistemini güçlü tutmak isteyen herkes için oldukça ideal bir besindir.

Bronşit, grip ve buna benzer solunum yolu rahatsızlıkları geçiren çocukların bıldırcın yumurtası tükettikten sonra kısa sürede iyileştikleri gözlemlenmiştir. Uzmanlar bıldırcın yumurtasının rafadan tüketilmesini tavsiye etmektedirler.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

Bıldırcın yumurtası öksürük, astım, bronşit, nefes darlığı,  karaciğer, mide ve göğüs hastalıklarına iyi gelmektedir. Bıldırcın yumurtası çocukların gelişiminde, iştahlarının tetiklenmesinde, hastalık sonrası nekahat döneminin kısa sürmesinde, kansızlık gibi problemlerde oldukça faydalıdır. Vitamin ve mineral açısından son derece zengin olan bıldırcın yumurtası bedene dinçlik verir ve afrodizyak özelliği ile cinsel isteği tetikler.

Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre fosfor açısından 5 kat, demir açısından 8 kat, protein açısından 9 kat, B1 vitamini açısından 6 kat, B2 vitamin açısından 15 kat daha zengindir. 5 bıldırcın yumurtası 1 adet tavuk yumurtası büyüklüğü kadardır.

Avrupa’da bıldırcın yumurtasının alerji, öksürük ve alerji gibi problemleri iyileştirmesi üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Bal ve sütle karıştırılarak tüketildiğinde doğal bir antibiyotik vazifesi gören bıldırcın yumurtası, öksürük ve alerjiye de son derece iyi gelmektedir. Bıldırcın yumurtasını aynı tavuk yumurtası pişirir gibi pişirmek mümkündür.

Bıldırcın yumurtası gastrit, mide ülseri ve on iki parmak ülseri gibi rahatsızlıkların düzelmesinde son derece etkilidir.

Bıldırcın yumurtasının hemoglobin seviyesini artıran, toksin ve ağır metalleri kandan arıtan ve böylelikle kansızlık hastalığına iyi gelen bir yönü de vardır.

Bıldırcın yumurtası protein açısından son derece zengindir. Sporcular, diyet yapanlar, gelişme çağındaki çocuklar  ve hastalıktan sonra direnç kazanmak isteyenler için oldukça önemli bir besindir.

Verem, bronşiyal astım, öksürük ve diyabet gibi rahatsızlıkların tedavisinde de etkilidir.

 • Demir açısından zengin olan bıldırcın yumurtası kansızlığa iyi gelir.
 • Vitamin eksikliğine karşı vücudu korur.
 • Cilt ve saç sağlığında önemli yeri vardır.
 • Selenyum, kolin ve A vitamini açısından zengin olan bıldırcın yumurtası hücre ve sinir sistemini korur.
 • İçeriğinde yüksek oranda A vitamini olan bıldırcın yumurtası göz sağlığına iyi gelir.
 • Bileşimindeki maddelerle kansere karşı koruyucu özellik sağlar.
 • Böbrekler, karaciğer ve safra kesesindeki taşların atılmasında ve yok edilmesinde son derece önemli bir etkiye sahiptir.
 • Bıldırcın yumurtası kalp kasının güçlenmesi ve kan dolaşımının hızlanmasına da yardımcı olur.

Beynin fonksiyonlarına iyi gelen ve aktivitesini artıran, hafıza üzerinde olumlu ve güçlü etkileri olan ve sinir sistemini düzenleyen bıldırcın yumurtası, immün sistemi de güçlendirerek organ ve doku harabiyetini önler, yaşlanmayı geciktirir.

Bıldırcın yumurtası cilt rengini düzenler ve saçların gür, canlı ve parlak olmasını sağlar.

Alerji ve öksürük için bıldırcın yumurtası tüketmek isteyenler, yumurtayı bir bardağa kırıp üzerine 1 çorba kaşığı bal ve biraz süt karıştırarak 10 dakika bekleyip 15 gün süreyle her gün içebilirler. 15 günü tamamladıktan sonra aynı kür ayda 4-5 sefer tüketilir ve 3 ay sonra bırakılır. Bıldırcın yumurtasını çocukları rafadan şekilde tüketmesi daha sağlıklıdır.

Bıldırcın yumurtası tıpkı tavuk yumurtası gibi haşlanabilir, salata, çorba, meze gibi ana temek ve destekleyici yemeklerde kullanılabilir ve her şekilde tüketilebilir.

Bıldırcın üretimi tavuk üretimine göre daha karlıdır; zira bıldırcının bakımı daha kolaydır.

Bıldırcın Yumurtası Zararları Nelerdir?

Son derece faydalı bir gıda olan bıldırcın yumurtasının zararları var mıdır diye düşünebilirsiniz. Bıldırcın yumurtasının alerji başta olmak üzere bazı zararları da mevcuttur. Bıldırcın yumurtasının bilinen en büyük zararı alerjiye yol açma ihtimalidir. Bilhassa yumurta alerjisi olan kişilerin bıldırcın yumurtası tüketmesi sakıncalı olabilmektedir. Yumurta alerjisi olmayanların bile günde 1 adetten fazla yumurta tüketmemeleri gerekir. Bebeklere ve küçük yaştaki çocuklara da bıldırcın yumurtası vermeden evvel hekime danışılmasında fayda vardır.

Bıldırcın yumurtası Salmonella bakterisi ve kuş gribine sebep olabilir, tabii eğer çiğ olarak tüketilirse… Bu sebeple bıldırcın yumurtasının çiğ olarak tüketilmemesi gerekiyor.

Bıldırcın yumurtası bağırsak enfeksiyonuna sebep olabilir. Eğer fazla tüketilirse bıldırcın yumurtası bağırsak enfeksiyonuna zemin hazırlayabiliyor.

Bıldırcın yumurtasının zararlarından birisi de böbrekleri olumsuz yönde etkilemesidir. Böbrek rahatsızlığı olan kişilerin bıldırcın yumurtası tüketmeden evvel bir hekime danışmaları gerekmektedir.

Bıldırcın yumurtası östrojen açısından da oldukça zengin bir gıdadır ve bu da çocuklarda ergenliğe giriş zamanının erkene alabilmektedir. Bu sebeple bıldırcın yumurtası çocuklara birkaç gün arayla yahut haftada bir sefer yedirilmelidir.

Zengin bir protein deposu olan bıldırcın yumurtasını sık aralıklarla tüketmek vücutta yüksek oranda protein birikmesine sebep olabilmektedir. Bu da küçük çocuklarda protein alerjisi gelişmesine sebep olabilmektedir.

Çocuğunuza bıldırcın yumurtası yedirecekseniz mutlaka pişirerek yedirmelisiniz. Yumurtayı süte karıştırarak verseniz bile muhakkak pişirmeniz gerekmektedir. Gerekirse yumurtanın sarısı ile beyazını ayırıp öyle tüketmelisiniz. Bıldırcın yumurtasını kayısı kıvamlı pişirirseniz, bu çocuğunuz için daha da faydalı olacaktır. İlla ki çiğ şekilde verecekseniz sarısını tercih etmeli, yumurtanın beyaz kısmını mutlaka pişirmelisiniz. Yumurtanın sarısını çiğ yedirmenin en iyi yöntemi de sütün içine karıştırmaktır.

Bıldırcın Yumurtası Besin Değeri Nedir?

Bıldırcın yumurtası A ve E vitaminleri ile demir, kalsiyum, potasyum, fosfor gibi minerallere sahiptir. 5 adet bıldırcın yumurtası 1 adet tavuk yumurtasının kalorisine sahiptir. Bıldırcın yumurtasının kolesterol içeriğine dikkat edilmeli ve ona göre tüketilmelidir.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenilir Ve Pişirilir?

Bıldırcın yumurtası boyut olarak tavuk yumurtasına göre daha küçüktür. Boyutunun küçük olması besin değeri açısından da zayıf olduğu anlamına gelmez. 1 adet bıldırcın yumurtasında tavuk yumurtasına göre 5 kat daha fazla fosfor, 8 kat daha fazla demir ve 9 kat daha fazla protein bulunur.

Bıldırcın yumurtasını tıpkı tavuk yumurtası gibi suda haşlayarak tüketebilirsiniz. Bıldırcın yumurtasını bir cezveye koyun ve üzerine su ilave edin. Su kaynamaya başladığında 5 dakika bekleyin ve yumurtaları ateşten alın. Haşlanmış bıldırcın yumurtalarını tuz ve karabiber serperek tüketebilirsiniz.

Bıldırcın yumurtasını pişirmeden de tüketebilirsiniz. Ama salmonella ve kuş gribi riski de ürkütücü sorunlardır. Normalde bıldırcın yumurtasını süte kırıp bal ilave ederek de tüketebilirsiniz. Bu özellikle gelişme çağındaki çocuklar için oldukça faydalı bir tüketim şeklidir.

Bıldırcın yumurtasından omlet yapabilir ve köftelerinizde kullanabilirsiniz. Haşlanmış bıldırcın yumurtalarını köfte harcının içine koyup yuvarlayarak kızartabilirsiniz.

 • Bıldırcın yumurtası fiyat olarak çok yüksek değildir. 12’li paketleri 5 ila 6 TL civarındadır.
 • Bıldırcın yumurtası bebekler verilir mi sorusu da annelerin çok sorduğu sorulardan birisidir.
 • Bıldırcın yumurtası bebeklere 2 yaşından evvel verilmemelidir. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre daha yoğundur ve içeriğindeki protein çeşitliliğinden dolayı daha fazla alerjen özeliktedir.
 • Bıldırcın yumurtası östrojen içerdiği için erken ergenliğe sebep olabilmektedir.
 • Bıldırcın yumurtası fosfor açısından zengin olduğu için özellikte bebeklerde böbrekleri yorabilmektedir.
 • Tüm bu sebeplerden ötürü bıldırcın yumurtası bebeklere 2 yaşından sonra verilmelidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.