Adet Söktürücü Yiyecekler ve Adet Söktürücü Çaylar Şifalı Bitkiler

Adet Söktürücü Yiyecekler ve Adet Söktürücü Çaylar Şifalı Bitkiler

Üreme çağında ki kadınlarda ara ara adet düzensizlikleri olmaktadır. Belli bir rahatsızlıktan, stresten, hava değişikliklerinden, kilo alıp verme gibi etkenlerden dolayı adet düzensizlikleri görülmektedir. Kimi zaman gününden önce kanamalar olabilirken kimi zamanda gecikmeler olmaktadır.

Eğer hamilelik söz konusu değil ise adet gecikmelerinde adet söktürücü yöntemler uygulamak faydalı olabilmektedir. Bu makalemizde adet gecikmesi yaşayanlar için adet söktürücü bitkileradet söktürücü bitki çayları hazırlanışı ve adet söktürücü yiyecekler hakkında faydalı bilgiler vereceğiz.

Adet gecikmesinin altında ciddi bir neden yatmıyor ve hamilelik söz konusu değilse bahsedeceğimiz adet söktürücü bitki çayların ve yiyeceklerin oldukça olumlu etkileri olmaktadır. Hem gerginlik hem şişlik hem de strese neden olan adet gecikmelerini vereceğimiz bilgiler ve tariflerle aşabilirsiniz.

Adet söktürücü yöntemler ile düzensiz olan adet periyodlarınızı düzene sokabilir, kimyasal ve hormonal ilaç kullanmadan üstesinden gelebilirsiniz. Bitki bilimciler ve uzmanlar adet söktürücü bitkiler ve hazırlanışları konusunda hemen her zaman yapılması gerekenleri anlatmaktadırlar. Bizde onların verdiği bilgiler ışığında bu makalemizi hazırladık.

Adet Söktürücü Yiyecekler

Adet söktürücü yiyecekler hem adet gecikmesini ortadan kaldırır hem de adet düzensizliklerini giderir. Adet söktürücü yiyeceklere örnek verecek olursak kereviz, maydanoz, havuç, zerdeçal, soğan, dereotu, üveyz meyvesi, yulaf gibi besinleri sayabiliriz. İster yemeklerde ister salatalarda bu besinler bolca tüketilmelidir. Maydanoz ve zerdeçalı aynı zamanda demleyerek çay gibi de tüketebilirsiniz.

Havucu hem yemeklerde hem salatalarda kullanabileceğiniz gibi havuç suyu içerek de adet düzensizliklerinizi giderebilirsiniz.  Yulaf ezme gibi kullanılabileceği gibi yoğurt ve sütle karıştırılarak da tüketilebilir.

Adet zamanı yaklaştığında ya da gecikme yaşandığı günlerde sofralarınızda bu yiyeceklere bolca yer ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Düzenli tüketildiklerinde hem adet sorunları ortadan kalkmakta hem de ileri ki aylarda adet günleri düzene girmektedir.

Adet Söktürücü Çaylar

Adet gecikmesi problemi olan kadınlar doktora gitmeden önce kendi kendilerine tedavi yöntemleri uygulamayı seçmektedirler. Biz öncelikle doktora gitmenizi ve adet söktürücü tarifleri doktor tedavisine ek olarak kullanmanızı öneriyoruz.

Basit bir nedene bağlı düzesizliklerinde adet söktürücü bitki çayları oldukça faydalıdır. Hem rahatlatıcı etkileri vardır hem de adet söktürücü olarak etkilidirler. Adet söktürücü bitki çayları içinde en etkililerden olan ve ilk akla gelen hatmi çiçeği çayıdır. Birer tatlı kaşığı hatmi çiçeği ve civanperçemi karıştırılarak çay gibi demlenir ve günde iki fincan içilirse adet gecikmeniz düzene girecektir.

  • Biberiye ve papatya karışımı da çay gibi demlenir ve günde 3 fincan tüketilirse adet sorunları ortadan kalkmaktadır.
  • Halk arasında adet söktürücü diye anılan aynisafa bitkisinin çiçek ve yaprakları ile atkuyruğu otunu 5 dakika kaynatıp süzerek ve içine bal katarak içildiğinde adet söktürücü etkisini görmüş olursunuz.
  • Adet söktürücü bitkisel çaylar adet gecikmesini ortadan kaldırdığı gibi adet dönemi sıkıntılarına da iyi gelmektedir.

Kekik ve Civan Perçemi Çayı da halk arasında adet söktürücü olarak biliniz. Hazırlanışı, bir bardak kaynar suya bir tutam kekik ve bir tutam civanperçemi ekleyerek kısık ateşte birkaç dakika kaynatılır. Bir tatlı kaşığı bal ekleyerek içilir. Bunu adet gecikmesinin olduğu sıkıntılı günlerde birkaç defa tüketebilirsiniz.

Bu çayları dönüşümlü olarak deneyebilir ya da içinden size uygun olanı seçebilirsiniz. Hepsini karıştırmak ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden adet söktürücü kür ya da adet söktürücü bitki çayları abartılmadan kararında tüketilmelidir.

Adet Söktürücü Şifalı Bitkiler

Doğada her şeye iyi gelen bir çözüm bulunmaktadır. Adet gecikmesi içinde doğanın şifalı bitkilerinden yararlanmak önemlidir. Hormonal ilaçlar ve kimyasallardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Ancak doktor önerisi ile bu tür ilaçlar kullanılmalıdır. Adet söktürücü bitkiler ise hem tedaviye destek amaçlı hem de sadece tedavi amacı ile kullanılmaktadır.

Adet söktürücü bitkilere örnek verecek olursak, ilk akla gelenlerden biri dereotudur. Hem adet söktürücü etkisi vardır hem de rahim kaslarının spazmını önleyerek ağrılı adetleri iyileştirmektedir. Çiğ olarak tüketilmesi daha olumlu sonuçlar verir. Bu yüzden salatalarınıza doğrayabilir, kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz.

Adet söktürücü bitkilere bir başka etkin örnek de havuçtur. Çiğ olarak tüketildiğinde adet gecikmesini giderir ve adeti düzenli hale sokar. Meyve gibi öğün aralarında yiyebileceğiniz gibi rende olarak salatalarda da tüketebilirsiniz. Ayrıca rahim kaslarının kasılmasını düzene sokar.

Zerdeçalda adet söktürücü bitkiler arasında önemli bir yere sahiptir. Toz halinde alabilir, yoğurt ve bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Zerdaçal çayı da adet söktürücü olarak oldukça etkilidir. Salatalarınıza ekleyerek farklı bir tat yaratabilirsiniz. Yemeklerinizi pişirirken içine bir tutam koyabilirsiniz. Adet düzensizliklerine çok iyi gelmektedir.

Adet Söktürücü etkisi ile bilinen bir başka bitkide kantarondur. Kaynayan bir bardak suya 1 tatlı kaşığı ilave edilir ve 3 gün aç karnına içilirse kanamanız sökülecek ve düzene girecektir.

Adet söktürücü bitkiler arasında önemli yeri olan ir başka bitkide kekiktir. Kaynar suda 10 dakika demlendirilerek içilebileceği gibi yemeklere de eklenebilir. Günde 3 defa kekik çayı içebilir ya da sabah aç karnına bir tatlı kaşığı yenerek üstüne bir bardak su içilirse adet düzensizlikleri ve gecikmeleri ortadan kalkacaktır.

Oldukça faydalı olan Alıç, aynı zamanda adet söktürücü bitkiler arasında yerini almaktadır. Bir bardak kaynar suya bir tutam alıç eklenir ve 10 dakika demlendirilir, günde 3 defa içilirse adet gecikmesi ortadan kalkacaktır. Adet söktürücü etkisi ve huzurlu bir adet dönemi için oldukça yararlıdır.

Adet gecikmesi yaşayanlar için adet söktürücü özelliği olan bir kür tarifi verelim. 20 gr. Çobançantası otu ve 20 gr. Atkuyruğu otu havanda iyice ezilir. Bu toz bir litre suya eklenir ve yarım saat beklenir. Süzülüp gün içinde aralıklarla tüketilir. Bu kürü adet dönemine yakın yapmaya başlayınız. Düzenli uyguladığı takdirde aylık periyotlarınız düzene girecek ve adet gecikmeniz ortadan kalkacaktır.

Adet söktürücü bitki çayları ve adet söktürücü yiyecekler ancak stres ve hava değişimi ya da hormonal değişiklikler sonucu oluşan adet düzensizliklerinde ve gecikmelerinde kullanılmalıdır. Hamilelik durumu olmadığından emin olmak gerekir. Doktor tarafından verilen tedaviye yardım amacı ile kullanılmalı ve doktor tedavisi ihmal edilmemelidir.

Bazı ciddi durumlarda adet düzensizliği ve gecikmesi olduğu unutulmamalı, teşhis doktor tarafından konduktan sonra Adet söktürücü bitkiler kullanılmalıdır.

Menopoz döneminde kadınlarda görülen adet düzensizlikleri ve sıkıntılı ruh hallerinde de Adet söktürücü bitkiler ve adet söktürücü yiyecekler oldukça faydalıdır. Hem rahatlatıcı hem ödem sökücü hem de stres ve iç sıkıntısını yok edici etki sağlarlar. Düzenli olarak tüketilmeli ve mümkünse hormonal haplar yerine bu tür bitkisel çözümlere başvurulmalıdır. Böylelikle zor olan menopoz dönemini daha kolay atlatmak mümkün olmaktadır.

Adet sancıları, adet gecikmeleri ve düzensizlikleri için verdiğimiz bu bitkisel tarifler ve öneriler uzman görüşlerinden derlenmiş olup denenmiş tariflerdir. Herhangi birine karşı alerjiniz varsa dikkatli olmanızı öneriyoruz. Adet söktürücü bitkisel çözümlerimizden olumlu sonuçlar almanızı temenni ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.