Bacak Estetiği Nasıl Yapılır

Bacak Estetiği Nasıl Yapılır

Kalın bacakların sebepleri kalın kemik yapılarından fazla gelişmiş kaslar ve genel olarak fazla yağı dokuları olandır. Yağ dokusunun alınması ile buna ek olarak botoks ile veya cerrahi olarak kasların inceltilmesiyle kalın bacak sorunu ortadan kalkmaktadır. Bu durumda da özellikle sperdry yöntem ile yağların kansız bir şekilde alınmasının dışında düzgün bir yüze elde edilmesinin ve simetrinin sağlanmasında çok etkili bir uygulamadır. Bunların dışındaysa ayırt edilmesi gereken önemli durumlar ise lenfödem ve lipödeme bağlı kalın olan bacaklardır.

Lenfödem bacaklarınızdaki lenf damarlarının bozulması veya az gelişmesiyle ortaya çıkan bacak kalınlaşmalarıdır. Lenfömdem de genel olarak tek bacak daha kalın olsa bile bazen iki bacakta da görülebilmektedir. Bacaklar oldukça serttir. Ayaklarda her zaman şişlik görülmekte. Parmak ile basıldığı zaman iz bırakmaktadır. Bacaklarda ağrı hissedilir ve akşamları bu ağrı daha çok artar. Dinlenmeyle kalınlaşma daha da azalır. Ayak sırtında olan deri iki parmak arasında tutulamaz. Bunlar tipik bulgulardır.

blank

Lipödemse bacaklarda ilgin yağlanma olayıdır. Yapısal ve ayak bilekleri genel olarak daha ince haldedir. Portakal kabuğu ciltte görülmez. Şişlikler çok yumuşaktır. Genel olarak ergenlikle başlar ve ailede de olabilmektedir. Bazen hassasiyet fazladır. Üst ve alt bacaklarının yanında kalça da geniş olmaktadır.

Özellikle de bu iki durumun birbirinden ayırt etmeniz gerekmektedir. Ayırt edilmeden olacak tedaviler yanlış olacağından başka sıkıntılara da sebep olur. Lenfödem tedavileri çok farklıdır. Lenf damarlarına destek olacak şekilde bacakta oluşmuş olan kalınlığa sebep olan sıvının atılmasa yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Lipödemdeyse özellikle yağların alınması daha iyi çözüm olarak görülür. Kalın bacakların nedeni yağ ile alakalıysa tedavi edilebilir bir yöntemdir. Bacak inceltme de sınırı belirleyecek olan yağ dokusudur.

blank

Lenfosintigrafi lenfödem tanılarında çok önemli bir uygulamadır. MR bu problemlerin ayırt edilmelerinde yararlı olmaktadır. Sıvı birikimini ve deri kalınlaşmaları tanı koydurucu bir tedavidir.

Bunların dışında da sistemik hastalığı olanlar ve toplardamar sorunları da bacakları kalınlaştırmaya neden olsa da bunları ayırt etmek çok kolay bir işlemdir. Bu grupta olan bacak kalınlaşmaları dışında hastalar başka şikayetle de doktora başvurmaktadırlar. Bazen yapısal olarak da kasların aşırı gelişmiş olmaları kalan bacağa neden olabilmektedir. Bu durum alt bacak bölgelerine hantal ve kaba bir kalınlık oluşturmaktadır. Botoks ile bazı noktalara enjeksiyonlar yapıp bu kalınlığı azaltabilmek de mümkündür. Botoksun etkisi geçip gittikten sonra tekrarlar ise etki daha kalıcı bir hale getirilmeye çalışılır. Kasa giden sinirinin kesilmesiyle kalıcı bir özüm elde edilir. Baldır kası üst üste iki tane olduğundan kaslar birinin zayıflatılması veya hareketinin engellenmesi sonucunda sporcular dışında bir sorun oluşturmaz.

Bacak estetiği ameliyatına başlamadan önce ilk olarak ameliyatın öncesinde güzel bir planma yapılması gerekilmektedir. Arzu edilen şekil neyse ona ulaşabilmek için teknikler seçilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.