Yağlı Saçlar için Evde Bakım

Yağlı Saçlar için Evde Bakım

Yağlı Saçlar için Evde Bakım Yağlı saçlar için evde bakım yapmak hem ucuz hemde kolaydır. Eğer saçlarınız yağlıysa ve saçlarınızdaki yağları gidermek, saçlarınızı daha bakımlı ve sağlıklı hale getirmek çok kolay. Her evde bulunan mutfak malzemeleri ile yağlı olan saçlarınıza evde bakım yapabilirsiniz.

Yağlı Saçlar için Evde Bakım

Yağlı saçlar vücudunuzun aşırı yağ üretiminin normal bir sonucudur. Yağlanan saçlarınız değil, saç derinizdir ve bu yağlanma saç derinizin doğal salgısıdır. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler, çok fazla yağlı yiyecekler tüketilmesi, kötü saç bakımı, hatta aşırı stres bile saçlarınızın çabucak yağlanmasına sebebiyet verebilir. Her gün yıkamak bir çözüm değildir. Aksine kafa derinizdeki yağ salgısının artmasına neden olur. Öncelikle beslenmenizi değiştirmekle ve kullandığınız şampuanı saç yapınıza uygun seçmekle işe başlayabilirsiniz.

 

Yağlı saçlar yıkanmamış, cansız ve kirli bir görüntü oluşturur fakat aşağıda bahsedeceğimiz her evde kolaylıkla bulunan malzemelerle yağlı saçlarınıza evde bakım yaparak durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Elma sirkesi:

Elma sirkesi yağlı saçların evde bakımı için en etkili çözümdür. İçinde bulunan asetik asit, aşırı yağ salgılanmasını kontrol altına alarak saç derinizde ya birikimini azaltan pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

 • Bir bardak su içinde iki ya da üç yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın.
 • Saçını ağırlaştırmayan hafif bir şampuan ile saçınızı yıkayıp duruladıktan sonra bu karışımı kullanın.
 • Birkaç dakika bekleyin ve sonra soğuk su ile yıkayın.
 • Haftada iki ya da üç kez tekrarlayın.

Elma sirkesini yağlı saçlarınıza evde yapacağınız bakım rutinine eklediğinizde, saç derinizin ehlileştiğini göreceksiniz.

 

Limon suyu

Limon yağlı saçlar da dahil olmak üzere kafa derisi ve farklı saç sorunları olanların  mutlaka kullanması gerekenlerdendir. Saçlarınızı adeta sağlıklı olması için teşvik eden bir çok zengin vitamin ve mineral içerir. Asitli özelliği sayesinde kafa derisindeki yağ salgısının kontrolünü ve pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Nasıl kullanılır? 

 • Önceden kaynatılmış ve soğutulmuş iki bardak su ve iki limonun suyunu karıştırın.Dilerseniz üç çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. (isteğe bağlı)
 • Kafa derisi ve saçlarınıza bu karışımı bir kaç dakika masaj yaparak uygulayın.
 • Beş dakika bekleyin ve sonra ılık suyla durulayın.
 • En iyi sonuçlar için haftada üç kez tekrarlayın.

Siyah Çay

Yağlı saçlarınıza evde bakım uygulayabileceğiniz bulunması en kolay malzemelerden biridir. Siyah çay içinde bulunan ve sıkılaştırıcı etkiye sahip olan tanik asit sayesinde kafa derisi üzerindeki gözenekleri küçülterek aşırı yağ birikimini önlemeye yardımcı olur.

 

Nasıl kullanılır?

 • Bir bardak suya iki kaşık siyah çay ekleyin ve 10 dakika kaynatın.
 • Çay tanelerini süzün ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın.
 • Kafa derisi ve saça bu karışımı yedirerek uygulayın.
 • Yumuşak bir şampuan ile saçınızı yıkayın ve beş dakika bekletip durulayın.
 • Yağlı saçlardan kurtulmak için haftada iki ya da üç kez tekrarlayın.

Yağlı saçlar için evde bakım uygulayacağınız bu basit bakımlara ek olarak, rutininize eklemeniz gereken bir kaç şey daha var! Her zaman saçlarınızı şampuanların kalıcı kimyasallarından arındırmak için daha çok durulayın. Yağlı saçlar için üretilen şampuanları kullanın. Omega-3 yağ asitleri, A vitamini ve proteini yüksek gıdaları tüketin. İşte sağlıklı saçlara sahip olmak bu kadar basit!

Yağlı saçlar için evde bakım maskeleri umarım sizlere yardımcı olur. Bu maskelerin dışında evde saç bakımı yapmak için saç bakımı kategorimizdeki yazılarımız sizlere çok yardımcı olacak ve evinizde çok basit ve ucuz malzemeler ile bakım yapabileceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.