Cilt Bakım Serumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Cilt Bakım Serumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Cilt bakım serumu faydaları ile günlük bakım rutininde bulunması gereken kozmetik ürünlerdir. Bakımlı ciltler ve genç kalan ciltler için cilt bakım serumu öneriliyor. Cilt bakım serumu, yüz serumu olarak da adlandırılıyor. Bu yazıda cilt bakım serumu nasıl kullanılıryüz serumu kullananların elde ettikleri faydalar, en iyi cilt serumu hangisi gibi sorulara da tatmin edici cevaplar bulabilirsiniz.

Cilt Bakım Serumu Nedir?

Cilt serumu nedir? Cilt serumu tonik ve nemlendiriciden farklı olarak içeriğindeki etken maddelerle cilde derinlemesine etki eden kozmetik ürünlerdir. Cilt serumu markaları arasından tercih yapabileceğiniz gibi evde cilt serumu yapımı ile de kullanabilirsiniz.

Cilt serumu mucizesi içeriğindeki bileşenlerden kaynaklanır. Herhangi bir cilt onarıcı serum içerisinde şu bileşenler bulunur:

 • Besin maddeleri
 • Seramidler
 • Gliserin
 • Doğal özler (salatalık, aloe vera vb)
 • Vitaminler (C, K, E vb.)

Cilt serumu nedir? Bakım yapan cilt onarıcı serumlar cildinizin katmanlarına derinlemesine nüfuz etme yeteneği olan yağ veya su bazlı ürünlerdir. Böylece olağanüstü sonuçlar elde edersiniz. Diğer cilt ürünlerinden farklı olarak, cilt yenileme serumu daha yüksek konsantrasyonda aktif bileşenlere sahiptir ve genellikle kremsi jel formunda bulunurlar.

En İyi Cilt Serumu Hangisi?

Elbette en iyi cilt serumu hangisi sorusuna bir marka olarak değil günlük cilt bakım rutini içerisindeki cildinizin ihtiyaçlarına göre karar vermek gerekiyor. Örneğin cildiniz kuru mu, yağlı mı veya ince çizgiler mi var yoksa derin kırışıklıklar mı ya da sivilce ve akne var mı yoksa cilt lekelerinden mi kurtulmak istiyorsunuz.

Tüm bunları bilmek en iyi cilt serumu hangisi sorusuna cevap vermek için gereklidir. Burada en iyi yüz serumu 2017 ve diğer yıllar için yorum yapmak yerine, en iyi cilt bakım serumları ile hangi faydaları elde edebilirsiniz onları açıklamak istiyoruz.

En iyi cilt serumunu yapmak ve cildiniz için doğru olan en iyi cilt sıkılaştırıcı serum için buradan ilgili makaleye ulaşabilirsiniz.

En İyi Cilt Bakım Serumları

En iyi cilt bakım serumları ile elde edilebilecek faydalar bu ürünlerin kullanımını teşvik ediyor. Dünyada hızla artan miktarda cilt serumu kullananlar artıyor. Cilt serumu ne işe yarar sorusu cilt serumu kullananların sayısının artışını açıklıyor. İşte serumun cilde faydaları!

 • Cilde nem kazandırır
 • Elastikiyet sağlar
 • Cilt beslenmesini artırır
 • Cildi gençleştirir
 • Cildin daha genç ve canlı olmasını sağlar
 • Cilt hücrelerini güçlendirir
 • Akne ve sivilceleri önler
 • Cilt beyazlatıcı etki sağlayabilir
 • Derinlemesine bakım sağlar

Doğal Cilt Serumu Nasıl Kullanılır?

Cilt serumu nasıl kullanılır sorusunun yanıtından önce sizin için doğru cilt serumu hangisidir belirlemenize yardımcı olacak ipuçlarını veriyoruz.

Akne eğilimli ciltler için en iyi yüz serumu hangisidir?

Akne eğilimi yüksek ciltler c vitamini cilt serumu kullanmalıdır. Çünkü c vitamini cilt serumu kollajen üretimini artırır, cildin onarım sürecini hızlandırır ve iltihabı azaltır. Cilt için c vitamini serumu kullanmak cildi sıkılaştırır, yaşlanmayı geciktirir. Yaşlanma karşıtı özellikleriyle cilt için c vitamini serumu kullanarak kendinizi yılların yıpratıcı ve yaşlandırıcı etkilerine karşı koruyabilirsiniz.

Cilt serumu mucizesi yaşamak isteyen akne eğilimli ciltler retinol içeren serumları da tercih edebilirler. Retinol aynı zamanda bir antioksidandır ve iltihabı azaltır. Çinko içeriği ise akne eğilimli ciltlerde tahrişleri yatıştıran ve yağ üretimini düzenler. Yine akne eğilimli ciltlerin takip etmesi gereken bir diğer cilt serumu içeriği ise salisilik asittir. Salisilik asit gözenekleri açma etkisine sahiptir.

Kuru ciltler için cilt serumu içeriği tavsiyeleri

Kuru ciltler E vitamini içeren cilt yenileme serumu tercih edebilirler. E vitamini içeren cilt yenileme serumu antioksidan özellik gösterir ve hücreleri yaşlanmaya karşı korur.

Cildin elastikiyetini artıran Niasinamid içerikle serumlar da cilt yenileme serumu içeriği olarak kuru ciltler için takip edilebilir.

Kuru ciltlerde Glikolik Asit cilt rengini açar ve ölü hücrelerin ciltten atılması için görev yapar. Bu nedenle özellikle cilt beyazlatma serumu arayanlar Glikolik Asitten vazgeçmemelidirler.

Hyalüronik Asit cilt nemini muhafaza etmesiyle kuru cilt tiplerinin kullanacağı doğal cilt serumu içeriğinde bulunmalıdır.

Donuk ve mat ciltler için cilt serumu kullanımı

Bu tür ciltlerde cilt serumu kullanımı için içerikte aranması gereken temel madde Resveratrol olmalıdır. Kırmızı üzüm çekirdeği ve kabuğunda bulunan Resveratrol mükemmel bir antioksidandır. Bu nedenle özellikle cilt yenileyici serum tercihinde takip edilmelidir.

Cilt yenileyici serum kullanarak mat ve yıpranmış cilt görüntüsünden kurtulmak için yeşil çay ekstresi doğal bir çözüm sunabilir. Yeşil çay ekstresi cilt yenileyici serumlar için güçlü yenileme özelliğine sahiptir. Cilt yaşlanmasını hücre bazında engeller.

Ferulik Asit de etkili bir antioksidandır. Serbest radikallerin hücre bazında cildinize verdiği zararı engellemede işe yarar. Bu nedenle özellikle gece serumu için idealdir. Çünkü Ferulik Asit gece boyunca hücresel onarımı ve iyileşmeyi teşvik eder.

Cilt bakım serumu nasıl kullanılır?

Doğru ve doğal cilt serumu kullanmak için önce yüz temizliği yapmak gerekiyor. Bunun için alkol içermeyen bir tonik kullanmanızı öneriyoruz. Alkol içermeyen tonikle yapacağınız temizlik cildin nemini koruyacağından cilt sıkılaştırıcı serum daha derinlemesine etki gösterir.

Cilt bakım serumu nasıl kullanılır sorusunda dikkat edilecek bir konu da cildin ihtiyaçlarına göre kullanılmasıdır. Özellikle cilt aydınlatıcı serumlar sabah kullanılırken cilt yenileyici serumlar akşam daha etkili olabilir.

Elbette ozon cilt bakım serumu gibi özel amaçlarla kullanımlarda ürünün kullanım şekline uymanızı öneriyoruz.

Cilt bakım serumu kullandıktan sonra bu serumun tamamen emilmesini bekleyip daha sonra nemlendirici kullanın. Bunun için cildinize zaman tanıyın. Yaklaşık 5-10 dakika serumun cilde faydaları açısından yeterli olacaktır.

Cilt Serumu Kaç Yaşında Kullanılır?

Herhangi bir yaş belirtmek için cildin durumunun görülmesi gerekiyor. O nedenle cilt serumu kaç yaşında kullanılır sorusu kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor. Bununla birlikte genellikle 30 yaşından sonra kullanılıyor. 20’li yaşlarda da ihtiyaç gösteren ciltler için en iyi cilt sıkılaştırıcı serum cildin ihtiyacını karşılayandır mantığıyla kullanıma başlanabilir.

Cilde Serum Nasıl Uygulanır?

Evde cilt serumu yapımı sonucu veya kozmetik mağazalardan tercih ettiğiniz üründen sadece birkaç damla alın, yüzünüze ve boynunuza eşit bir şekilde yayın. Bunu cilt tipinize bağlı olarak günde en az bir kez yapmanız gerekiyor.

Serumlar günde iki kez uygulanmalıdır. Temizlendikten ve tonlamadan sonra cilde uygulanacak ilk ürünlerdir. Sabahları serumun üzerine bir güneş kremi uygulanmalı ve gece boyunca bir kişinin cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanılmalıdır.

Serumu bir veya iki parmağınızla uygulayın. Cildinize iyice masaj yapın. Şimdi sıra evde cilt serumu yapımı tarifine geldi. Bu basit evde cilt serumu yapımı tarifini sizi genç bırakacak doğal bir cilt bakım rutini için düzenli kullanabilirsiniz.

Doğal Cilt Serumu Nasıl Yapılır?

Evde doğal cilt serumu nasıl yapılır sorusuna vereceğimiz tarif C vitaminli ev yapımı serumu içeriyor. Böylece hem en iyi cilt sıkılaştırıcı serumu doğal olarak yapabilirsiniz hem de doğal bir cilt sarkması için serum yaparak gençleştirici etkisinden yararlanabilirsiniz.

Cilt sarkması için serum malzemeleri

 • Yarım çay kaşığı doğal olarak türetilmiş C vitamini tozu
 • Bir çorba kaşığı damıtılmış su
 • Bir çorba kaşığı bitkisel gliserin
 • Bir koyu renkli tentür şişesi (C vitamini kolayca oksitlenir, bu nedenle karanlık bir kap olması şarttır)

C vitaminli cilt sarkması için serum tarifi

Yukarıda belirtilen miktarlarda C vitamini tozu, damıtılmış su ve gliserini tentür şişesinde karıştırın. Her kullanımdan önce iyice çalkalayınız.

Birkaç damla kullanın ve temizledikten sonra cilde uygulayın. Buzdolabında 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Yüz serumu kullananlar

Evde cilt serumu nasıl yapılır tarifini verdikten sonra yüz serumu kullananlar arasında henüz almadıysanız siz de yerinizi alabilirsiniz.

Yüz serumu kullananlar aşağıdaki cilt bakım seruları çeşitlerinden birini tercih edebilirler:

 • Cilt tonunu geliştiren ve kırışıklıkları azaltan serumlar
 • Cilt sıkılaştırıcı serumlar
 • Cilt aydınlatıcı ve cilt beyazlatıcı serumlar
 • Cilt yenileyici serumlar
 • Cilt onarıcı serumlar

Cilt Serumu Fiyatları

Cilt serumu fiyatları cilt serumu markalarının ürün ve fiyat politikasına göre değişkenlik gösteriyor. Bununla birlikte makyaj serumu fiyatları olarak ele alırsak cilt serumu fiyatları 15 TL ile 200 TL arasında bir makasta bulunabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.