Defne Sabununun Faydaları Nelerdir?

Defne Sabununun Faydaları Nelerdir?

Defne sabununun faydaları nelerdir? Hakkında genel bir araştırma yaptık. Araştırmalarımız sonucunda defne sabununun en çok fayda ettiği saç, yüz ve cilt üzerinde bıraktığı etkiler ile beraber defne sabunun zararları hakkında da bilgiler toparladık.

Defne sabununun faydalarıgüzellik ve sağlık için kullanılan sabunlardan sadece bir tanesidir. Defne sabunu kullanan kişiler, bu sabun hakkında Hatay’ın mucizesi olarak da nitelendirmektedir. Çünkü defne bitkisi en çok Hatay ilimizde yetişmektedir. Sonbaharda yetişen defne yapraklarından çıkarılan yağ ile üretilen defne sabununa aktarlardan temin edebilirsiniz.

Defne sabunu en fazla cilt bakımı ve ilaç yapımında kullanılmaktadır. Cilt bakımında kullanılmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi antiseptik yapısının olmasındadır. İçerisinde hiç bir katkı maddesi bulunmayan defne sabunuzeytinyağı ile beraber üretildiğinden cilt için çok faydası vardır. Bu nedenle defne sabununun cilde faydaları zeytinyağının cilde faydaları ile aynısıdır. Kısacası zeytinyağının cilde faydaları, defne sabununun cilde faydaları ile aynıdır.

Defne sabununun faydaları, defne sabunun saça faydaları, defne sabununun yüze faydaları, defne sabununun zararları, defne sabununun cilde faydaları hakkında sıralama yaptık. Bakalım defne yaprağının başlıca faydaları nelermiş?

 

Defne Sabununun Cilde Faydaları

 • Vücutta oluşan varisli bölgelere defne sabunu iyi gelmekte ve defne sabunu ile yıkanan varisli bölge rahatlamaktadır.
 • Defne sabunu egzama, mantar, parazit gibi vücutta oluşan hastalıklara çok iyi gelmektedir.
 • Defne sabunu, ciltte oluşan iltihaplanmalara iyi gelmektedir. Bu iltihaplar arasında defne sabunu sivilce ve akne  oluşumunu hem engellemekte hemde iyileştirmektedir. Yüzde oluşan sivilceleri kurutarak ve mikrobunu kırarak tedavi eder.
 • Defne sabunu ile yüz yıkandıktan sonra cilt gözenekleri genişler ve böylece cildin daha rahat nefes alması sağlanır. Bu şekilde hücreler yenilenir ve toksinler daha rahat atılır.
 • Kuru cilde sahip olan kişiler defne sabunu kullandıktan sonra ciltlerinde bir yumuşama, canlılık ve parlaklık olduğunu gözleriyle rahatça görebilir.
 • Bazı berberler doğal olması bakımından defne sabununu tıraş köpüğü olarak kullanmaktadır. Defne yaprağı sabunu tıpkı tıraş köpüğü gibi köpürür ve cildi sakinleştirir.
 • Hassas cilde sahip olan kişilere özellikle defne sabunu önerilir. Diğer sabunlar gibi cildi etkilemez ve tahriş etmez.
 • Defne sabunu saklanırken kapalı bir dolapta muhafaza edilirse doğal kokusu ile haşerelerin çoğalmasını ve barınmasını engeller.
 • aç diplerinde olan ve saçın hava almasını sağlayan gözenekleri açar. Kan akışını harekete geçirerek saçlara güç verir ve saçların yıpranmasını önler

Defne Sabununun Saça Faydaları

 • Saçta oluşan kepek sorununa iyi gelmektedir. Kepeğin oluşumu engeller ve kepeği bitirir.
 • Defne sabunu ile saçlar yıkandığında saç dökülmesi sorunu ortadan kalkar. Böylece saçların dökülmesini engeller.
 • Aynı şekilde saç derisinde oluşan kuruluğu ve kuru saçları onararak tedavi eder.
 • Saçlarınızı oldukça yumuşak ve daha sağlıklı olması için defne sabunu kullanılmalıdır.
 • Saç diplerindeki gözenekleri temizlediğinden dolayı saçınız hava alır ve daha sağlıklı büyümesi için fayda sağlar.
 • Saç derisindeki kan akışını hızlandırır. Bu sayede saçların daha güçlü olmasına katkı sağlar.

Defne Sabunu Yapımı

Defne sabunu yapımını merak edenler için aşağıda vermiş olduğumuz videoda izleyebilir ve bu konuda sizlerde fikir sahibi olabilirsiniz.

Defne Sabunu Cilt Lekeleri 

Öncelikle defne sabunu cilt lekeleri için kullanılmak isteniyorsa her gün düzenli olarak gece yatmadan önce defne sabunu ile cildinizi yıkamanız gerekmektedir. Cilt gözeneklerini daha çok genişlettiğinden dolayı sabah kullanımı gün içerisinde genişleyen gözeneklere farklı maddelerin girmesine sebep olacaktır. Defne sabunu cildinizde peeling görevi görmektedir.

Defne Sabunu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gerçek Defne Sabunu Nasıl Anlaşılır ?

Öncelikle piyasada kimyasal maddeler ile yapılan defne sabunları oldukça fazla olup genellikle kokusunu değiştirmek daha güzel hale getirmek için kullanılan esans, parfüm gibi maddeler bu sabunu doğallıktan çıkarıp kimyasal hale getirmektedir. Defne sabununun kendine has keskin bir kokusu ve rengi bulunmaktadır. Yapay olanlarda bu keskin kokuyu bulamazsınız sahtelerin daha hafif bir kokusu bulunmaktadır. Hakiki defne sabunu fiyatı kilosu 70 ila 90 TL arasında değişim göstermektedir. Ucuz fiyat ile satanlara itibar etmemeniz sizi sahtelerinden bir nebze olsun uzak tutacaktır.

Defne Sabunu Ne İşe Yarar ?

Defne sabunun faydaları ne işe yaradığı ve bir çok bilgiyi makalemizi yukarı doğru kaydırarak bulabilirsiniz.

Defne Sabunun Zararları 

Her üründe olduğu gibi defne sabununu çok fazla kullanmak ciltte tahrişlere yol açabilir. Hassas cilt tipine sahip olan kişilerin günde 1-2 defadan fazla kullanmaması gerektiğine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bilinen herhangi başka bir zararı bulunmaktadır.

Defne Sabunu Saç Çıkarır mı ?

Defne sabunu kesin olarak saç çıkarır veya çıkarmaz diyemeyiz çünkü saç dökülme nedenleri bir çok faktörden meydana gelmektedir. Dışarda ki problemleri halletseniz daha içeride problem varsa yine dökülme devam eder. İçeriden kastımız örneğin vitamin eksikliği gibi nedenlerdir. Fakat saçlarınızı güçlendirmesi, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırması saç dökülmesinin önüne geçebilir.

Hakiki Defne Sabunu Fiyatı Ne Kadardır ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere hakiki defne sabununun kilosu 70 ila 90 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Defne Sabunu Kullanımı

Defne sabunu saç için kullanılacak ise ıslak saçınızı defne sabunu ile iyice köpürtüp ardından durulamanız yeterli olacaktır. Cilt kullanımında ise yine yüzünüzü sabunla köpükleyip durulamanız yeterli olacaktır.

Defne Sabunu Kullananlar Neler Diyor?

-Saç dökülmesini önleyen, saçı güçlendirip parlaklık veren, kepeği de engelleyen bir sabun kendileri.

-Amcamın tavsiyesi ile yaklaşık 5 senedir kullandığım ve çok memnun olduğum sabundur. Saçı biraz matlaştırıyor ve başta kepek yapıyor ama saçınızı alıştırır iseniz ileride düzelir. Defne yaprağı ve zeytin yağından yapılır.

-Son birkaç aydır her taramada ya da taramadan da tomar tomar dökülen saçlarıma her türlü pahalı şampuanı denedim. Bir etkisini göremedim. Sonra el yapımı %100 küllü olanından tavsiye üzerine kullanmaya başladım. 2 yıkamadan sonra dökülme normal sınırlara indi.

-Arkadaşlar öncelikle her sabun sizin saçınıza ve saç derinize uyum sağlayacak diye bir şey kesinlikle mümkün değil. Birine iyi gelen sabun, bir başkasına iyi gelmeyebilir. Piyasada zibilyon tane marka defne sabunu üreticisi var. Bu yüzden güvenilir emin olduğunuz hatta Hatay da bildiğiniz yerlerden alın.

-Yıllardır nice kepek şampuanının çözemediği kepek sorunumdan beni kurtardığını hayretle gözlemlediğim sabundur.

-Bu sabunun kurutucu etkisi başka hiçbir sabunda yoktur. Yağlı bir cilde sahipseniz yüzünüzden uzak tutmanız gerekiyor. Cildi o kadar kurutur ki, yüz deriniz gerektiğinden fazla yağ üretmeye başlar ve sivilceler kaçınılmaz olur.

YORUMLAR

 1. blank mahmut göksu dedi ki:

  defne sabunu çok güzel oluyor alışma süreci başka sıkıntılı gelebilir ama biz ailece hep defne sabunu kullanırız.
  başta antepten akrabalar gonderirirdi şimdi interneten buldum aynıısını