Tonik Nedir Ne İşe Yarar?

Tonik Nedir Ne İşe Yarar?

Tonik nedir, ne işe yarar? Tonikler genel olarak cilt temizliği söz konusu olduğunda kullanılan oldukça özel üretilen özel losyonlardır. Tonik içeriğinde cildi temizleyici, cildi arındırıcı özelliklere sahip bir takım bileşikler vardır.

Toniklerin en önemli özelliği antiseptik olmalarıdır. Makyaj ve dış ortam nem sıcaklık veya soğuk hava nedeniyle Tonikler gün boyu kirlenen ve yağlanan cildi temizlemek dezenfekte etmek için kullanılırlar.

Tonikler cildimizdeki gözle görülmeyen gözeneklerin açılmasını rahatlamasını sağlarlar. Cildimizde zamanla oluşan ölü hücrelerin cildimizden atılması gerekir. Hem kadınlar için hem de erkekler için tonik kullanılabilir.

Tonik Nedir, Ne İşe Yarar?

Tonik kullanımı son derece basittir. Akşam ya da gece makyajınızı tazelemek istediğinizde cildinizi eski makyaj kalıntılarından temizlemek için cilde sürerek temizleyebilirsiniz. Tonikler alkollü ve alkolsüz tonikler olarak iki kısımda incelenirler. Eğer cildiniz kuru ise alkolsüz tonik kullanın. Cildiniz yağlı ise alkollü tonik kullanabilirsiniz. Farklı özellikteki cilt tipleri için kuru cilt toniği, yağlı cilt toniği ve karma cilt toniği seçenekleri vardır. Tonik öncesinde yüzü temizleyen losyonlar ve jeller kullanılabilir.

Evde Tonik Nasıl YapılırSon derece basit bir yapısı olan bu mucizevi bileşiği evde yapmak da mümkündür. Gül suyu çok faydalı bir tonik olarak kullanılabilir. İsterseniz gül suyu içerisine demlemiş olduğunuz yeşil çay, papatya çayı ekleyerek buz dolabında dondurduktan sonra cildinize buz pres olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca sirke de çok iyi bir tonik malzemesidir. Yağlı ciltlerin düşmanı olan sirke, cildin doğal haline dönmesi ve yağların temizlenmesine yardımcı olur.

Cildin PH dengesini yeniden tesis eden tonikler cildi nemlendirir, taze bir görünüme kavuşmasını sağlar. Cilt üzerindeki kapalı gözenekleri açar ve deri hücrelerini sıklaştırır. Ayrıca tonik batık kılların önlenmesi için de kullanılabilir. Daire şeklinde hareketlerle cilde uygulanan tonik, göze değdirilmeden tüm yüzde uygulanabilir.

Tonik seçerken dikkat edeceğiniz en önemli nokta sizin cilt yapınızdır. Eğer cildiniz kuru ise alkollü tonik kullanmak cildinizin daha da kurumasına yol açacaktır. Eğer cildiniz yaşlı ise yine alkolsüz tonik değil, alkollü tonik kullanabilirsiniz.

Kuru ciltler için doğal tonikler yazımızı okuyunuz..

Tonik Nasıl Kullanılır?

  1. Cilt tipine uygun olan yıkama jeli ya da yıkama köpüğüyle yüz yıkanır.
  2. Bir parça pamuk, tonik ile ıslatılır ve küçük dairesel hareketlerle cilde uygulanır. Pamukları tazeleyerek üzerlerinde kir ya da yağ kalmayana kadar devam edilir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken toniği göz çevresine uygulamaktan kaçınmak ve daha fazla yağ üreten alın, burun ve çene bölgesine daha fazla dikkat etmektir.
  3. Son olarak nemlendirici sürülür. Unutmayın ki toniğinizde nemlendirme özelliği olsa da mutlaka nemlendirici de sürülmelidir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz yağ içermeyen nemlendiricileri tercih etmenizde fayda vardır.

Tonik Nasıl Seçilir?

Cilt için birçok faydası olan toniğin cilt yapınıza uygun olarak seçilmesi oldukça önemlidir. Peki, bu seçimi doğru yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar nelerdir?

  • Kuru, normal, yağlı, akne eğilimli ya da karma ciltler için sayısız tonik seçeneği vardır. Bu yüzden cilt tipinizi analiz etmeniz doğru toniği seçebilmeniz için gerekli olan ilk adımdır.
  • Parfümeriye ya da eczaneye gidip tonikleri incelemeli ve etiketlerindeki içerikleri kontrol etmelisiniz. Örneğin, kuru cilt için kullanılabilecek bir toniğin etiketinde nemlendirici ya da losyon gibi ibareler yer almalıdır. Yağlı cilde sahip olan kişilerin seçeceği toniğin etiketinde ise yağ bulunmamalıdır. Bu sebeple doğru seçimi yapabilmeniz için etiketlerin anlaşılır ve ayrıntılı olması önemlidir.
  • Tonik alırken bütçenizi de göz önünde bulundurmalı ve daha pahalı ürünün daha iyi olacağı yanılgısına düşmemelisiniz.
  • Eğer cilt yapınızla ya da hangi ürünü tercih etmeniz gerektiği ile ilgili tereddütleriniz varsa mağazalardaki ya da eczanelerdeki uzman kişilerden destek istemelisiniz.
  • Eğer hassas bir cilt yapınız varsa içerisinde parfüm ya da sert bileşenler olan ürünlerden kaçınmalısınız.
  • Eğer kuru bir cilt yapınız varsa içerisinde alkol olan toniklerden uzak durmalısınız.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.