Kış Aylarında Cildinize Bakım Nasıl Yapılır?

Kış Aylarında Cildinize Bakım Nasıl Yapılır?

Kış aylarında cildinize bakımın nasıl yapılacağını ve bakım yapılmazsa nasıl sonuçlar doğuracağınız bu yazımında inceleceğiz. Kış aylarında havaların soğuması ile deriniz vücut ısısı kaybolmasın ve azalmasın diye kan dolaşımını azaltır bunun sonucu olarak da ter ve yağ bezleri olduğundan yavaş çalışır. Kan dolaşımı yavaş olduğundan dolayı vücut gerekli olan antioksidanları ve besleyici gıdaları alması zorlaşır. Bunlarda vücuda yetmez ve vücudunuzda kuruluğa sebep olur. Oda yetmediği gibi cilt yağı kaybetmeye başlarsınız. Bunlar cildinizi olumsuz etkiler bu etkiler arasında cilt kuruluğu, renk değişikliği, kızarma ve kaşıntıya sebep olur.

Lipit bariyeri dediğimiz koruyu tabaka olumsuz etkilenir ve incelmeye başlar. Kış aylarında cildinize bakım yapmayı ihmal ederseniz cildiniz hassaslaşır ve farklı problemler ortaya çıkabilir. Cildinizin esnekliği azalır. Vücudunuzda çatlamalar ve pullanmalar oluşabilir. Bu belirtilen bir vücutta erken yaşlanmamak için bir neden kalmamış demektir. Bundan dolayı kış aylarında cildinize bakım yapmaya özen göstermelisiniz. Kışın kullandığın bakım ürünlerinin besleyiciliği daha yüksek olmalıdır yoksa fazla bir etki alamaya bilirsiniz.

Eğer kışın cilt bakımına özen göstermezseniz sizin için kötü sonuçlanabilir. Öncelikle bakım yapmadığınız taktirde kırışıklık, çatlamalar, sarkma ve lekeler oluşmaya başlayacaktır. Bu tarz problemden faklı olarak üzerinizdeki giysiler, ter ve yağ salgısı ile sürekli olması yağ bezi hastalıklarının artmasına neden olabilir. Ayrıca daha farklı deri hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlar bundan dolay kışın cilt bakımınıza özen göstermelisiniz bunun için yapmanız gerekenleri maddeler halinde kaleme alacağız.

 

Kış Cilt Bakımı

  • Vücudunuzun kurumasına engel olmak için çeşitli sabun, krem ve jeller kullanmalısınız. Kullandığınız ürünlerin yan etkilerine bakın ve içerisinde kullanılan malzemelere alerjinizin olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca kısa mesafelerde yürüyerek gideceğiniz yerlere giderken cildinizi yağlı kremlere boğmak yerine hava kuru ise nemlendiriciler kullanarak da bakım yapabilirsiniz.
  • Yüz ve vücudun yapısına uygun nemlendiriciler her banyodan sonra uygulanmalı ve vücut kuruluğuna engel olacak nemlendiriciler her zaman sürülmelidir.
  • Kuru cilt tipi sabun bileşenleri içermeye losyonlardan kullanmalısınız. Ve bu losyonlarla vücudunuzu temizlemelisiniz. Kesinlikle içerisinde alkol bulunan tonikleri kullanmaktan kaçınmalısınız bu tonikler cilt tarafından oluşturulan bakteriyel tabakaya zarar vermektedir. Bu toniği kullanmanız durumunda kaşıntı ve kuruluk gibi etkenler kaçınılmaz olur.
  • Cildiniz yağlı bir yapıya sahipse soğuğa karşı daha dayanıklısınız demektir. Ancak bu tipteki ciltler nem dengesini ayarlamakta zorluk çekmektedirler. Bundan dolayı da cilt tipinin tam tersinde bir nemlendiriciye ihtiyaç vardır. Ancak bu nemlendiriciyi dışarı çıkarken değil de daha öncesinde veya yatmadan önce sürmek daha iyi olacaktır.
  • Kış aylarında cildiniz zarar görüyor ve pul pul dökülüyorsa bunu fondöten ile kapatmayınız. Fondöten ile kapattığınız daha kötü bir görüntü almaya başlarsınız. Yüzünüze düzenli olarak peeling yapmalısınız. Zengin içerikli kremler kullanın ve mümkün oldukça nemlendiriciler ile cildinizi besleyin. Güneşten korumaya yardımcı ve fondöten etkili kremler tercih edin. Unutmayın ki kış aylarında güneşin az olduğu bir dönemde peeling uygulaması daha faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.