Sivilce Çıkmasında Yapılacak İşlemler

Sivilce Çıkmasında Yapılacak İşlemler

Sivilce çıkmasında yapılacak işlemler basittir. Sivilce günlük hayatınızda sizi olumsuz etkileyecek bir sorundur. Sivilce özgüven eksikliği ve sosyal hayatınızda kötü durumlar ortaya çıkarabilir. Halk arasında ergenlik döneminde çıkmasıyla bilinen sivilce aslında bütün dönemlerde çıkabilir. Ergenlik döneminde sadece hormonların düzensizleşmesiyle sivilcede artış görülür. Sivilce sadece yüzde değil cildinizin her noktasında çıkabilir. Sivilce çıkmasında yapılacak belirli işlemler vardır bunların en önemlisi kesinlikle elinizle sıkmayın bu hem cildinizde iz bırakır hem de sivilcenin çoğalmasını sağlar. Sivilce çıkmasında yapılacak işlemler ve sivilce çıkmadan önce yapılması gerekenler ve sivilcelere ne iyi gelir maddeler halinde sizin için yazalım.

Sivilce Nasıl Geçer? Çıkmaması için Neler Yapılmalıdır?

  • İlk olarak sivilce çıkmasını azaltmak istiyorsanız ona uygun kozmetik ürünler kullanmalısınız ve ya sivilceli bir yüz yapısına sahipsiniz kullandığınız kozmetik ürünlerin su bazlı olmasına özen gösterin. Kullandığınız içerisinde yağ barındıran kozmetik ürünler cilt üzerindeki gözenekleri kapatarak akne oluşmasına neden olur. Saçlarınıza kullandığınız kozmetikler yağlı ise hem saç derinizde hem de alın bölgenizde sivilcelere neden olabilir. Eğer sivilceli bir cilde sahipseniz kesinlikle içerisinde yağ bulunmayan, su bazlı ve non-komedojenik uyarısı bulunan kozmetik ürünleri kullanması gerekmektedir.
  • Cildinizde sivilce fazla ise ona oranla makyajı da az tutmalısınız. Makyajı az yaptığınız takdirde cildinizin nefes almasını sağlayacaksınız birde yatmadan önce makyajınızı temizlemeyi unutmayın.
  • Sivilceleriniz yeni oluşuyorsa ya da oluşma aşaması bittiyse kesinlikle sivilcelerinizi sıkmayın ya da elinizi sürmeyin. Sivilcenizi sıkmanız onu kaybetmez aksine cildinize dağılmasına yardımcı olursunuz. Bu olay sadece dağılmak ile kalmaz birde cildinizde lekeler oluşabilir. Sivilcenizin çıktığı yere elinizi sürmeniz durumunda bu mikrop cildinizin sivilce bulunmayan kısımlarına sıçramasına neden olabilirsiniz. Eğer elinizi sürdüyseniz hemen orayı temizleyin.
  • Su içmeyi kesinlikle artırın. Bol bol su içerek cildinizin esnekliğini artırırsınız ve bu atıkların gözeneklerden kolayca çıkmasını sağlamış olursunuz.
  • Kötü alışkanlıklarınızda vazgeçmeniz lazım. Sigara ve alkol kullanmak cildinizi elastik dengesini bozar ve bu dokulara hasar verir. Kötü alışkanlıklar size kaşıntı ve kırmızı noktaların oluşmasına neden olur.
  • Stres sivilce çıkmasını tetikleyen en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Stresten uzak durduğunuz takdirde bunun etkisini göreceksiniz cildinizde sivilcelerin azaldığını fark edeceksiniz.
  • Yiyeceklerinizi iyi seçmeniz gerekmektedir. Sivilce çıkmasına etki eden yiyeceklerden kaçınmalısınız kaçınmanız gereken yiyecekler kuruyemiş, turşu ve baharatlı gıdalardır.
  • Vücut temizliğine önem verin ve duş almalarınızı sıklaştırın. Her terlediğinizde duş almaya özen gösterin. Terli olan bir cilt sivilce çıkma olasılığını artırır. Sivilceye neden olan bakteriler nemli ortamları sever. Nemli kıyafetler giyinmeyin. Saçlarınızı mümkün oldukça cildiniz ile temasını kesin.
  • A vitamini sivilce ile savaşmak için birebirdir. A vitamini içeren yiyeceklerden bolca yiyin ve bu besinleri tüketmeye özen gösterin. A vitamini elma, armut, patlıcan, havuç, karnabahar, ıspanak, taze fasulye, patates ve domates gibi besinlerde bolca bulunmaktadır. Bu besinleri mümkün oldukça tüketin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.