Kuru Cilt Temizliği için 5 İnanılmaz Temizleyici

Kuru Cilt Temizliği için 5 İnanılmaz Temizleyici

Kuru Cilt Temizliği için 5 İnanılmaz Temizleyici Kuru cilt temizliği için illede kozmetik ürün kullanmak gerekmiyor. Kuru cilt temizliği evde bulunan çok basit malzemeler ile de yapılabilir. Piyasada bulunan kuru cilt temizleyici ürünler kısa vadede cildinizdeki kuruluğu alsa da uzun vadede veya kozmetik ürünü bıraktıktan sonra eskisinden de kötü hale getiriyor.

Kuru Cilt Temizliği için 5 İnanılmaz Temizleyici

Hemen hemen her evde bulunan malzemeler ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Bu malzemeler arasında zeytinyağı, bal, yoğurt, süt kreması, gliserin, yulaf ezmesi, salatalık gibi hazır malzemeler kullanacağız.

Salatalık ve Yulaf Ezmesi ile Kuru Cilt Temizliği

Kuru cilt temizliği maskesi için öncelikle aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir. Ancak korkmayın. Çünkü bu malzemelerin hepsi evinizde mutlaka vardır.

Malzemeler:

 • Salatalık
 • Yulaf ezmesi
 • Yoğurt

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

İlk olarak salatalığı püre haline getirin. Salatalık püresi ile eşit miktarda yulaf ezmesini karıştırıp, üstüne bir yemek kaşığı da yoğurt koyun. Karışımı iyi bir şekilde karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı cildinize sürün ve 10-15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın.  Yoğurt, cildi besler ve kuru cildi temizler. Salatalık cilt gözeneklerini açarken yulaf ezmesi de ciltteki kuruluğu alır ve kaşıntıyı ortadan kaldırır.

Yoğurt ve Elma ile Kuru Cilt Temizliği

Malzemeler:

 • Yoğurt
 • Elma
 • Portakal suyu
 • Zeytinyağı

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Bir miktar yoğurt içerisine iki çorba kaşığı elma püresini karıştırın. Bu karışımın içerisine portakal suyu, bir kaşık zeytinyağı ekleyip, tekrar karıştırın. Karışım hazır olduğunda macun kıvamına gelecektir. Yüzünüze sürün ve sürerken masaj yapın. Yaklaşık 5-10 dakika cildinizde beklettiğiniz maskeyi, soğuk su ile temizleyin. Zeytinyağı cildinizdeki kuruluğu alacak. Yoğurt ve elma ise cildinizi beslerken aynı zamanda cildinizi de yatıştıracaktır.

Bal ve Yoğurt ile Kuru Cilt Temizliği

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı organik bal
 • 3 çay kaşığı yoğurt

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Kuru cilt bakımı için yapılabilecek en kolay maske sanırım budur. Bal ve yoğurdu karıştırıp, yüzünüze sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Bal cildi yumuşatır ve nemlendirir. Aynı zamanda derinlemesine de cildinizi yumuşatır.

Zeytinyağı ve Gliserin ile Kuru Cilt Temizleme

Malzemeler:

 • 2 çorba kaşığı gliserin
 • 2 çorba kaşığı saf su
 • Yarım bardak zeytinyağı

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki tüm malzemeleri uygun bir kapta karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Bekleme süresi sonunda cildinizi soğuk su ile temizleyebilirsiniz.Gliserin ve zeytinyağı ciltteki kuruluk ile mücadele eder ve cildi derinlemesine nemlendirir.

Kuru Cilt Temizliği için Bitkisel Yöntem

Malzemeler:

 • Sabun (yarım tatlı kaşığı)
 • Gliserin (4 tatlı kaşığı)
 • Bal (2 tatlı kaşığı)

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki malzemeleri belirtilen ölçüler içerisinde ve uygun bir kasede karıştırın. Ardından karışımı küçük bir cam şişe içerisine koyup, lazım oldukça kullanabilirsiniz.

Elde etmiş olduğunuz karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın ve cildiniz sürer sürmez doğal olarak nemlenecek ve kuru cilt temizliği yapmış olacaksınız. Cildi çok yormayan ve gün içerisinde sabah akşam kullanılabilir bir karışımdır.

Kuru cilt temizliği için sizlere verdiğimiz bu doğal ve bitkisel yöntemlerin hepsi ile kuru cilt temizliği yapabilirsiniz. Bunların dışında kuru cilt bakımı ile alakalı konularımızı da gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.