Her Gün Saç Yıkamak Zararlı Mıdır? Saçı Döker Mi?

Her Gün Saç Yıkamak Zararlı Mıdır? Saçı Döker Mi?

Her Gün Saç Yıkamak Zararlı mıdır? Bir çok kişinin saçları hakkında merak ettiği her gün saçları yıkamak zararlı mıdır? Aslında her gün saç yıkamak hem zararlı hem de zararsız. Bunun nedeni şu şekildedir. Kafa derisinde saçları besleyecek bir yağ barınması gerekir. Eğer sadece su ile yıkıyorsanız problem yoktur. Ancak şampuan kullanıyorsanız, zararlarını görebilirsiniz.

Her Gün Saç Yıkamak Saç Zara Verir Mi?

Ancak hepimiz saçlarımızı şampuan ile yıkadığımız için her gün saç yıkamak zararlı olacaktır. Eğer her gün saçlarımızı yıkarsak, saç diplerinde olması gereken yağ dengesi bozulması sonucu saçlarda; kuruluk, dökülme, kepek, mantar gibi bir çok etkene yol açacaktır.

Bu makalemizde sizlere saçı her gün yıkamanın zararları ve dikkat edilmesi gereken önemli noktalar ile püf noktalardan bahsetmek istiyorum.

Saçı her gün yıkamak neden zararlıdır?

Saçlarımızda flora denilen bir yapı vardır. Özellikle saç tipi yağlı olan kişiler, saçlarını her gün yıkayarak saçlarında bulunan yağlardan arındıklarını zannederler. Ancak maalesef arınma yerine tam tersi olmaktadır. Çünkü saçları her gün yıkamak oldukça zararlıdır ve saçlardaki yağ oranını kaybedersiniz. Bu nedenle saçı her gün yıkamak zararlıdır.

Saçları her gün yıkamanın zararları nelerdir?

Bir çok insan sabah işe giderken veya özel bir davete yada dışarı çıkarken saçlarına jöle, sprey veya saç şekillendirici herhangi bir şey sürerek çıkar. Bu nedenle de akşam bir çok insan saçlarını yıkar ve arındırır. Bu nedenle daha az saç yıkaması yapmak için bu alışkanlıklarınızdan vazgeçmeye çalışın. Saçlarınızı doğal haline bırakın.

  • Saçlarınızı her gün yıkamanız durumunda saç derisindeki yağların dengesi bozulacak ve kafanızda kaşıntı, kepek ve kuruma olacaktır. Bu şekilde saçlarınız zarar görecektir.
  • Saçınızdaki koruyucu tabaka eğer her gün saç yıkama ile yok olursa, saç derinizi zararlı organizmalar ve mantarların oluşumuna teslim edersiniz.
  • Aynı zamanda saç derisinde bulunan yağ tabakasının yok olması durumunda saçlarınız eskisi gibi tutanamayarak dökülme sorunları çıkacaktır.

Sık sık saç yıkayanlar için Şampuan Önerisi

Eğer sık sık saçlarınızı yıkıyorsanız, ph değeri 5.5 olan şampuanlara yönelmenizde yarar var. Ayrıca saçlarınızı yıkadığınız suyun ılık olmasında yarar vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.