Selülit Maskeleri

Selülit Maskeleri

Selülit; kol, bacak, kalça gibi bölgelerin derisi altında aşırı miktarda yağ birikmesi sonucu oluşan görüntüye verilen isimdir. Sağlık açısından bir problem teşkil etmese de görsel olarak hoş olmayan bir görüntü içermektedir. Bu nedenle özellikle kadınların en büyük problemlerinden birisidir dersek yanlış bir ifade olmayacaktır. Toplumumuzda selülit aşırı kilo ile bağdaştırılsa da bu problemin birçok nedeni bulunmaktadır.

Kilo olarak zayıf olan insanlarda da selülit görülebilir. Hormonal nedenler, ilerleyen yaş, genetik faktörler, yaşam biçimi, beslenme düzeni, stres gibi etkenler selülitin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Selülit tek tip bir problem halinde görülmez. Kişiden kişiye göre değişebileceği gibi 3 derece halinde de görülür.

>Önemli; Makalemizin en alt kısmında bulunan “selülit” ile ilgili bilgilerin her birine ulaşabilirsiniz.

Selülit Oluşumunu Engellemenin Püf Noktaları

Selülitten korunmak isteyen bir kişi öncelikle beslenmesine çok özen göstermelidir. Zararlı besinlerden ve tatlıdan uzak durmalıdır. Tatlı ihtiyacını meyveden karşılama yoluna gidebilmelidir. Hem sağlık hem de dış görünüş açısından sporun faydaları oldukça büyüktür. Bu nedenle selülit problemi ile karşı karşı olanlar en azından günlük olarak küçük yürüyüşler yapabilmelidirler.

  • Dolaşım problemi de göz ardı edilmemeli ve bu problemi çözmek adına küçük ama önemli olan yöntemlerden faydalanılmalıdır.
  • Cilde duş sonrasında nemlendirici kremler sürülmelidir. Kremlerin masaj yapılarak sürülmesi kan dolaşımını da hızlandıracaktır.
  • Hormonal problemlere karşı mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Stresten mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Aynı zamanda “Selülitten Kurtulmanın Yolları” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Selülit Tedavisi  ve Selülit Maskesi Yapımı Tarifleri

Gelişen teknoloji ile birlikte selülit için uygulanan yöntemler de hızla artmaktadır. Akupunktur, Mezoterapi, Ozon Terapi, Lazer Terapi, Ultrason, Basınç tedavisi, Lipoelektro, Liposuction gibi daha çoğaltılması mümkün birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunların yanında bitkisel tedavilere de başvurma oranı hayli yüksektir. Bunların başında ise şüphesiz doğal maskeler yer almaktadır. Kozmetik mağazaların da hazır selülit krem ve maskelerine çokça rastlanılsa da genellikle kişilerin tercihi doğal ürünlerden yana olmaktadır. Yazımızın geri kalanında selülit maskesi evde nasıl yapılır ? Selülitleriniz den evde yapacağınız doğal tarifler ile nasıl kurtulabilirsiniz. Bunlar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Maske 1: Biberiye Selülit Maskesi

Bu maskede biberiye yağının kan dolaşımını hızlandırıcı etkisinden ve badem yağı ile susam yağının besleyiciliğinden yararlanılmaktadır. 5 yemek kaşığı biberiye yağı, 5 yemek kaşığı tatlı badem yağı ve 5 yemek kaşığı susam yağı bir kap içerisinde güzelce karıştırılır. Elde edilen yağ karışımı ihtiyaç duyulan bölgeye 5 dakika kadar masaj yaparak uygulanır. Yağlanan bölge streç kağıdı ile sarılır ve yarım saat bu şekilde beklenir. Bekleme süresi sonlandığında duşa girilir ve selülit olan bölgeler lif ile bastırılarak ovulur. Duştan çıkmadan önce gerekli bölgelere soğuk su uygulanarak bölgelerin şok etkisi ile uyarılması sağlanır.

Maske 2: Kahve Selülit Maskesi

Selülit kahve maskesi oldukça sık başvurulan yöntemler bir tanesidir.Kahvenin telvesine bir tatlı kaşığı zeytinyağı eklenerek güzelce karıştırılır. Bu karışım selülit bölgesine güzelce yayılır ve 15 dakika kadar bekletilir. Tercih üzere streç film ile de sarılıp beklenebilir. Gerekli süre dolduğunda kahve kalıntıları uygulanacak sert bir masaj ile temizlenir. Giderilmeyen maske kalıntıları da duş ile giderilir. Bu karışımı 2 haftada bir uygulamak yeterli olacaktır.

Maske 3: Kilden Selülit Maskesi

Kilin cilde olan yararları herkes tarafından bilinmektedir. Selülitler ile mücadelede de kil ile karşılaşmaktayız. Selülit Kil maskesi için bir paket kil, 5-6 damla limon suyu, portakal veya mandalina yağlarından herhangi biri, 2 çorba kaşığı tarçın, bir miktar da su gerekmektedir. Uygun genişlikteki bir kaba kil boşaltılır içerisine sırasıyla limon suyu, tarçın, su ve gerekli kıvama gelene kadar da yağ eklenerek güzelce karıştırılır. Elde edilen maske selülit açısından en çok problem yaşanan kol, bacak ve kalça bölgelerine masaj ile uygulanır. Maskenin uygulandığı bölgeler ya streç film ile ya da beyaz bir örtü ile güzelce sarılmalıdır. Sarma işlemi Vücut ısısını koruyarak maskenin daha etkili olmasını sağlayacaktır. Selülitin yağ problemi olduğunu düşünürsek vücut ısısı biriken yağların daha kolay atılması adına önem arz etmektedir. Maske üzeri sarılı halde yaklaşık yarım saat bekletilir ve sonrasında güzelce yıkanır. Haftada bir uygulamak yeterli gelecektir.

Maske 4: Yosundan Selülit Maskesi

Yosun maskesi için 2 su bardağı kadar kıyılmış yosun, yarın çay bardağı limon suyu, yarım su bardağı kil, 1 yemek kaşığı bal ve 3 yemek kaşığı sıcak su gerekir. Kil ve yosun biraz derince bir kaba alınır.  Üzerine limon suyu, bal ve sıcak su da eklenip güzelce karıştırılır. Elde edilen bu karışım duş almadan 30 dakika kadar öncesinde selülit problemi yaşanan bölgelere uygulanır.  Birçok maskede olduğu gibi üzerinin sarılması sonuç açısından önemlidir. Bu maskeler uygulanmadan önce mutlaka alerjik durumlara karşı cildin küçük bir kısmında denenmelidir. Bunun yanı sıra bu ve bunun gibi yöntemlerin etki edebilmesi için mutlaka selülit oluşumunun temel nedeni araştırılmalıdır. İlgili uzmanlara gidilerek problem tespit edilmeli sonrasın da tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

Maske 5:  Ballı Sirkeden Selülit Maskesi

Sirke içeriği itibariyle iyi bir yağ yakıcıdır. Gerek su ile karıştırılıp içildiğinde gerekse maske halinde uygulandığında cilde olumlu etkileri vardır. Bal ise cildi besleyip yenileme özelliğine sahip bir besindir. Aynı zamanda iyi bir nemlendiricidir. Ballı sirke maskesinin hazırlarken eşit miktarda bal ve sirke karıştırılır. Bu mucizevi ikiliye bir miktarda un eklenerek hamur halinde bir karışım elde edilir. Bu karışım şikayetin olduğu bölgelere güzelce sürülür. Üzeri sarılı halde 2 saat kadar bekletilir ve güzelce yıkanır. Ertesi gün ise selülitli bölgeye lor peynir sürülüp onun da üzeri sarılır. Bu uygulama da ortalama 2 saat bekletilir. İki uygulama birbirinin devamı niteliğindedir. Bu maskelerin etki edebilmesi için süreklilik esastır. Seçilen bir maske haftada bir kez uygulanmalıdır. Tam anlamıyla sonuç alınması için ortalama bir ay kadar beklemek gerekecektir.

Maske 6: Kırlangıç otundan Selülit Maskesi

Kırlangıç otu maskesinde öncelikle demleme yöntemi uygulanmaktadır. Bir cezve içerisine bir tutam kırlangıç otu ve bir tutam sarmaşık konulmaktadır. Üzerini geçinceye kadar su eklenip 15-20 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan bitkilerin suyu süzülür ve içerisine yeterli miktarda yulaf unu eklenir. Lapa halini alan karışım cilde direk uygulanmamaktadır. Uygulanışı yönünden diğer maskelerden farklıdır. Lapa halindeki karışım bir beze sürülür ve o şekilde gerekli bölgelere sarılır. Bu şekilde belirli bir süre beklendikten sonra selülitli bölgeler duş ile maske kalıntılarından arındırılır. Duşu bitirmeden önce şikayet arz eden bölgelere soğuk su uygulaması yapmaya önem gösterilmelidir. Soğuk suyun şok etkisi yaparak kan dolaşımını hızlandıracağı unutulmamalıdır.

Maske 7: Defne Yaprağından Selülit Maskesi

Bu maske için bir tutam defne yaprağı, bir tutam biberiye yaprağı, bir miktar soya yağı, dört adet limon ve göz kararı susam yağına ihtiyaç olacaktır. Bu maskenin yapımı diğer maskelere göre biraz farklıdır ve maskenin oluşumu zaman gerektirmektedir. Öncelikle orta boyda bir kavanoz alınır. Kavanozun içine birer birer sırayla defne yaprağı ve biberiye yaprağı konulur. Kavanoz bu şekilde ağzına kadar doldurulur. Diğer bir yandan da başka bir kap içerisinde aynı yapraklarda olduğu gibi yağlarda da birer damla şeklinde sırasıyla soya ve sussam yağları karıştırılır. Karıştırılan yağlar yaprakların üzerine dökülür ve kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. Bu kavanoz güneş gören bir yerde yaklaşık 15 gün kadar bekletilir. Süre bitiminde kavanoz içerisindeki karışım süzülür ve içerisine dört adet limon sıkılır. Elde edilen yağlı karışım selülitli bölgelere her gün masaj yapılarak uygulanır.

Maske 8 : Acı Biberli Selülit Maskesi

Bu maskede kullanacağımız malzemeler şu şekildedir; 3 adet kırmızı acı biber ve 1 çay kaşığı kadar deniz tuzudur. Öncelikle kırmızı acı biberleri haşlayıp suyunu süzmeden önce suyundan 1 kaşık kadar kenara ayırın. Daha sonra biberleri hiç bir yerini ayırt etmeden iyice ezin. Daha sonra kenara ayırdığınız su ve deniz tuzu ile beraber ezdiğiniz biberleri iyice karıştırın. Karışımı selülitli bölgelere sürüp iyice masaj yapın. Masaj yaptığınız bölgeleri streç ile sarıp yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletin. Daha sonrasında ise bol su ile iyice yıkayın. Haftada 2 kere spor ile destekleyerek yaptığınızda oldukça faydasını görebileceğiniz bir maske tarifidir.

Selülit için size yardımcı olacak diğer makaleleri inceleyebilirsiniz;

Selülit için 7 Mükemmel Ev Çözümü

Selülit için Doğal Tarif

Selülit Yapan İçecekler

Selülit Gideren Yağlar

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.