Karbonatın Cilde Faydaları ve Zararları

Karbonatın Cilde Faydaları ve Zararları

Karbonatın Cilde Faydaları ve Zararları hakkında bir araştırma yaptık. Bu araştırma sonucunda karbonatın cilde faydaları ağır basarken zararları o kadarda fazla olmadığını gördük.

Bu yazımızda karbonatın cilde faydaları ve zararları dışında sizlere karbonat maskesi yapmayı, karbonatın zayıflamaya faydaları ve ingiliz karbonatın cilde faydaları hakkında paylaşımımız olacak. Ancak bundan önce sizlere karbonat hakkında kısa bir bilgi vermem gerekiyor.

Karbonat Nedir ve Karbonat Nasıl Kullanılır?

Halk arasında “diş beyazlatıcı” ve “hızlı yemek pişirme taktiği” olarak bilinen karbonat, su ve sodyum bileşeninden oluşmuş bir alkali bir tuzdur.

Senelerdir bakkal ve marketlerde satılan hatta üzerinde baking soda terimi sunulan karbonat diş beyazlatma ve yemek pişirmenin yanında bir çok amaç ile de kullanılmaktadır. Kimisi evde yaptığı keki kabartmak için kimi çamaşırları beyazlatmak için kullanır.

Karbonatın Cilde Faydaları ve Zararları

Karbonatın cilde faydaları saymakla bitmez. Bazı durumlarda sadece su ve karbonat kullanılırken bazende çeşitli bitkisel yağ ve maddelerle kullanılarak cilde fayda sağlar. Karbonat cilde faydaları amacıyla tarçın, kekik, lavanta, bitkisel yağlar, limon suyu, tuz, nişasta, sirke gibi çeşitli ev malzemeleriyle harika bakım maskeleri oluşturuluyor.

Karbonat ucuz bir malzeme olduğundan dolayı cilt için yapılan ev bakım maskeleri arasında oldukça sık kullanılır. Karbonatın cilde faydaları nedir diye soracak olursanız;

 • Karbonat cildi sakinleştir.
 • Yorgun cildi dinlendirir.
 • Cildi beyazlatır.
 • Cildi temizler ve arındırır.

Eğer sizde cildinizi sakinleştirmek, dinlendirmek, cildinizi beyazlatmak veya sakinleştirmek istiyorsanız cildinize karbonat maskesi yaparak uygulayabilirsiniz. Sizlere daha önce karbonat ile yapılan cilt maskelerinden bahsetmiştik. Dilerseniz aşağıdaki bağlantıları kullanarak karbonat ile yapılan maske yazılarımıza gidebilirsiniz.

 1. Sivilceler için Karbonat Maskesi
 2. Cilt Lekeleri için Karbonat Maskesi
 3. Yoğurt ve Karbonat ile Cildiniz Parlasın

Gördüğünüz gibi karbonatın cilde faydaları oldukça fazla. Peki karbonatın cilde zararları var mı? Eğer karbonatın cilde zararları varsa bunlar nedir? Şimdi de bu konuyu irdeleyelim.

Karbonatın Cilde Zararları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi karbonat cilt için bir çok anlamda kullanılmaktadır. Sivilce, cilt parlatma, cilt lekeleri, cilt temizleme hatta karbonat diyeti bile var. Karbonatın cilde zararlarını sıralayacak olursak;

 • Karbonat diş beyazlatma için kullanılır. Karbonat diş beyazlatma için çok fazla kullanılırsa diş minesini inceltir ve dişlere zarar verir.
 • Cilt için kullanılan karbonat fazla kullanıldığı taktirde deri hastalıkları, tahriş ve kızarıklığa neden olabilir. Özellikle hassas cilde sahip olanların kullanmamasını tavsiye ederiz.
 • Sivilcelere uygulanan karbonat çok fazla olursa bölgeyi tahriş edebilir.
 • Karbonat su ile karıştırılarak içilmesi tarafımızca çok önerilmez.
 • Karbonat diyeti ile tüketilen karbonat mide ve kalp hastalıklarına neden olduğundan önerilmez.

Karbonatın Cilde Faydaları

 • Karbonat, su ile karıştırılarak yüz uygulanabilir. Yüze uygulanan karbonat ciltteki ölü hücreleri canlandırır ve cildi gençleştirir.
 • Karbonat ile saç bakım maskeleri yapılabilir. Saç diplerine uygulanan karbonat saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Karbonat, sivilcelere oldukça iyi gelir. Sivilce tedavisi için oldukça sık kullanılır. Uygun ölçülerde bal ve karbonat karışımı, sivilceli bölgeye uygulandığında sivilcelerin yok olduğunu görebilirsiniz.
 • Tırnakların üzerindeki sarılığı gideren karbonat su ile harmanlanıp, tırnağa uygulandığında bu sarılıkları giderir.
 • Karbonat ayak bakımı içinde kullanılır. Karbonatlı su ile ayaklar yıkandığında ayakların yorgunluğunu alır.
 • Çok fazla olmamak üzerine karbonat ile diş fırçalandığında dişleri beyazlatıcı etkileri vardır.
 • Karbonat, böcek sokmaları içinde kullanılır. Problemli olan bölgeye karbonat ve su karıştırılarak sürülür. Kaşıntıyı ve kızarıklığı alır.

Karbonat Nereden Satın Alınır?

Karbonat, eczanelerden, marketlerden, bakkallardan ve aktarlardan satın alınabilir. Eğer karbonat evde çeşitli amaçlar için kullanılacaksa ve ufak ambalajlar yerine büyük kutularda satın almak için aktarlardan temin edilebilir.

YORUMLAR

 1. blank Yildiz dedi ki:

  Merhaba, yüzüme karbonatile imon sürdüm
  Ufak bir kısmı dairesel olarak beyazladı ne yapmalıyım.tesekurler