Vajinada Kaşıntı Neden Olur, Vajinada Kaşıntı Nasıl Geçer, Vajinada Kaşıntıya Ne İyi Gelir, Vajinada Kaşıntı İçin Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Vajinada Kaşıntı Neden Olur, Vajinada Kaşıntı Nasıl Geçer, Vajinada Kaşıntıya Ne İyi Gelir, Vajinada Kaşıntı İçin Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Vajinada kaşıntı neden olur, kadınlarda sık karşılaşılan şikayetlerden birisi de vajinada kaşıntıdır. Vajinada kaşıntı geçici ve basit bir sebeple ortaya çıkabildiği gibi, daha ciddi bir sebebe bağlı olarak da gelişebilir. Her ne sebeple ortaya çıkmış olursa olsun vajina kaşıntısı sıkıntı veren bir problemdir. Vajinada kaşıntı ve yanma hissi farklı sebeplere bağlı olarak gelişebilir.

Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

Sözgelimi doğum kontrol hapları da, emzirme süreci de menopoz dönemi de vajinada kaşıntı yapabilir.  Genital bölgede hissedilen ileri derecedeki kaşıntılar ise akla mantar enfeksiyonlarını getirir. Son derece rahatsız edici bir problem olan mantar enfeksiyonu sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır ve vajinada kaşıntıya sebebiyet verir.

Vajinal enfeksiyonlarda bir diğer sebep de vajen asitliğinin bozulmasıdır. Bu da mantar enfeksiyonuna sebebiyet verir. Vajinanın normal mikrop yapısı değiştiğinde mantarların üremesine zemin oluşturan bir ortam oluşur. Mantarlar ise vajinanın iç kısmında üreyerek vajinaya koruma sağlayan faydalı bakterileri öldürürler.

Havuz ve deniz sonrası ıslak bikini ve mayoyla oturmak da vajinada kaşıntı ve yanmaya sebep olur.

 • Cinsel ilişkide partnerinizde mantar varsa, bu, o mantarın size de geçeceğini gösterir. Partnerden kapılan mantar vajinada kaşıntıya sebep olmaktadır.
 • Vajinal kaşıntı ve yanmanın bir sebebi de “vajinal trikomonas” denilen hastalıktır. Bu hastalıkta yeşilimsi akıntıya eşlik eden kötü bir koku da mevcuttur.
 • Genital bölgedeki kılların uzaması, iltihaplanmalar, stres, kişisel bakım ürünleri, antibiyotikler, genital bölgenin yeterince temizlenmemesi, doğum kontrol hapları gibi faktörler de vajinada kaşıntı yapabilmektedir.
 • Vajinada kaşıntının tedavi edilebilmesi için önce hangi sebebe dayalı olarak ortaya çıktığını tespit etmek gerekir.

Vajinada Kaşıntı Nasıl Geçer?

Vajinal kaşıntının tedavisinde en önemli husus vajinanın doğal ph’ının ve bakteri dengesinin sağlanmasıdır.

Vajinal kaşıntıda en önemli sebep vajinal enfeksiyondur. Bunun haricinde alerjik sebepler ve bazı deri problemleri de kaşıntıya sebep olabilmektedir. Genital bölgedeki kanserojen hastalıklar da vajinal kaşıntı ile belirti verebilir.

Vajinal kaşıntının tedavi edilebilmesi için, önce hangi sebebe bağlı olarak ortaya çıktığını bilmek gerekir. Vajinal kaşıntı tedavisi mutlaka hekim tarafından yapılmalıdır. Hekimler genellikle oral yolla alına ilaçları, vajinal fitilleri yahut kremleri tavsiye edecektir.

Vajinal kaşıntı yanma tekrar ettiğinde yeniden hekime başvurmak gerekir.

 • Vajinal kaşıntıyı önlemek için iç çamaşırlar her gün değiştirilmeli, pamuklu kumaştan üretilen çamaşırla tercih edilmelidir.
 • İç çamaşırlarınızı yüksek ısıda yıkayın ve ütüleyin.
 • Kokulu, parfümlü ped ve iç çamaşırları da genital bölgeye zarar verir vajinada kaşıntı yapabilir.
 • Vajinayı sabun, şampuan gibi ürünlerle temizlemek, yıkamak uygun değildir.
 • Vajina bölgesi günde 2 sefer sade suyla yıkanmalı, dar kıyafetlerden uzak durulmalıdır.
 • Tuvalet sonrası vajinal bölge temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır ki makat bölgesindeki bakterilerin vajinaya ulaşması engellensin.

Şeker hastalarında ve hamile kadınlarda vajinal mantar ve dolayısıyla kaşıntı oluşma ihtimali daha yüksektir. O yüzden bu grupta olan kişilerin vajina bakımına daha fazla ihtimam göstermeleri gerekir.

Beslenme disiplinine dikkat eden, uykusunu alan ve stresten uzak yaşayan kişilerde vajina kaşıntısı daha nadir görülmektedir.

Vajinada Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Vajinada kaşıntı ve yanma yanı sıra vajinada kaşıntı ve batma problemlerine iyi gelecek evsel çözümler de vardır. Elbette ilk tercih bir hekime başvurmak ve tıbbi çarelerden istifade etmektir. Ama durum vahim değilse ve hafif bir problem söz konusuysa evde kendiniz neler yapabilirsiniz bir bakalım.

 • Elma sirkesinin antibakteriyel özelliği vajinal kaşıntı için iyi bir çözüm olabilir. Elma sirkesi vajinanın doğal ph dengesinin yeniden kazanılmasına yardımcı olur.
 • Vajinal kaşıntıyı giderebilmek için soğuk kompres de uygulayabilirsiniz. Bu çözüm sayesinde kaşıntı olan bölgede uyuşma sağlamak olasıdır.
 • Tuzlu su banyosu da vajinal kaşıntıyı gidermesi olası bir çözüm olabilir.
 • Yoğurt da vajina bölgesindeki kaşıntıyı gideren çözümlerden birisidir. Bir tamponu yoğurda daldırarak vajinanıza takın ve 2 saat bekletin. Bu işlemi günde 2 sefer uygulayabilirsiniz.
 • Sarımsak da antibakteriyel bir maddedir ve bakterilerle mayaları öldürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de geliştiren sarımsak vücudu enfeksiyonlara karşı da korur.
 • Sarımsağın yanı sıra her gün birkaç adet karanfil de çiğneyebilirsiniz.
 • Leylak çiçeği de vajinal kaşıntıya iyi gelen bir bitkidir. Antiseptiktir ve enfeksiyonlarla mücadele eder.
 • 2-3 bardak filtre suyla bir avuç leylak çiçeğinin taç yapraklarını kaynatın ve vajinal bölgeniz bu suyla yıkayın.
 • Kefir de son derece zengin bir probiyotiktir ve vajinal kaşıntıya iyi gelir. Bir tamponu kefire daldırarak 2 saat boyunca vajinanıza takın. İşe yaradığını göreceksiniz. Ayrıca kefiri içerek de tüketebilirsiniz.
 • Bal da etkili bir antibakteriyel ve antiseptiktir ve vajinal kaşıntıya iyi gelir. Vajinal bilgeye bal sürerek yaklaşık 30 dakika bekletin ve durulayın. Yanı sıra balı yiyerek de tüketin.
 • Kızılcık suyu, tuzlu su ve börk asit de vajinal kaşıntıya iyi gelmektedir.

Vajinal Kaşıntı Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kadınlarda sıkça görülen genital bölge mantarları; ağrı, akıntı, yanma, kaşıntı, idrar yaparken yanma hissi gibi belirtilerle kendini gösterir. Mantar hastalığı son derece ciddi bir rahatsızlıktır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Mantarlar, üreme özelliğine sahiptir ve yayılma gösterebilirler. Eşlerden birbirine geçme özellikleri de vardır. Vajinal mantar rahatsızlığı olan bir kadın cinsel ilişki sırasında bunu partnerine geçirebilmektedir. Bu sebeple vajinal mantar erkeklerde de görülebilmektedir.

Vajinada kaşıntı ve batma, vajinada yanma gibi şikayetler için elbette uzman bir hekimin kapısını çalmak gerekir. Ama doğal çözümlerden de yararlanmak tıbbi tedavinin yanında, destek sağlayan bir çözüm olacaktır.

Genital bölgenin temizliği ve orada bulunan mikropların yok edilmesi son derece önemlidir. 2 su bardağı ısıtılmış suya 1 su bardağı elma yahut üzüm sirkesi ilave edip bu karışımla vajinal bölgenizi günde 2 sefer mantarlı bölgeyi yıkayın. Sirkenin bakterileri öldürme özelliği olduğundan bu yöntem size iyi gelecektir.

Yanı sıra, bir parça pamuğu sirkeli suya batırıp vajinanıza yerleştirin ve bir müddet bu şekilde bekledikten sonra pamuğu çıkartın. Sirkenin antiseptik özelliği bakterilerin ve mantarların etkisiz hale gelmesini sağlayacaktır.

Vajinada kaşıntı ve şişlik için yoğurttan da istifade edebilirsiniz. Yoğurt da zararlı bakterilerin yok olmasını sağlar. Yoğurdu hem yiyerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz, hem de mantar olan bölgeye yoğurt sürerek, yoğurttan bu şekilde istifade edebilirsiniz.

Mantarları yok etmenin bir diğer yöntemi de ılık papatya çayıdır. Yine bir parça pamuğu ılık papatya çayına batırıp günde 2 sefer mantarlı bölgeye temas ettirdiğinizde faydasını görebilirsiniz.

Maydanoz da en etkili bitkilerden bir tanesidir. Bir bağ maydanozu kaynatın. Suyunu ve posasını ayırın. Kaynayarak yumuşayan maydanozları iyice ufalayın, temiz bir parça tülbent yahut sargı bezi içine sararak genital bölgenize yerleştirin. Sıkı bir çamaşır giyerek maydanozun mantara temas etmesini sağlayın. 15 dakika bu şekilde bekledikten sonra maydanozu kaynattığınız suyla da vajinanızı yıkayın. Bu uygulamayı günde birkaç sefer tekrarlayabilirsiniz.

Mantar enfeksiyonu yaşıyorsanız bağışıklık sisteminizin de sağlam olması şarttır. Bu yüzden ceviz, badem, fındık, taze sebze ve meyve, sarımsak ve doğal yoğurt tüketimine ağırlık vermelisiniz.

Elma sirkesinin her derde deva olduğunu duymuşsunuzdur. Günde 1 sefer yarım çay bardağı elma sirkesi ile vajina dışını yıkamak vajinal kaşıntı yanma hususunda son derece etkili bir yöntemdir. Elma sirkesi vajinal mantar enfeksiyonlarında da son derece etkilidir.

Ebegümeci de mantar enfeksiyonu için oldukça etkili bir bitkidir. 100 gram ebegümecini 2 litre soğuk suda bekletin ve daha sonra kaynatın. Elde ettiğiniz suyu süzün ve kaşıntılı bölgeyi sabah ve akşam 2 sefer olacak şekilde yıkayın.

1 çay fincanı kaynatılmış sirkenin içine 1 tatlı kaşığı sinameki katın ve bir süre bekleyin. Bu karışımı günde 2 sefer sabah ve akşam olacak şekilde kaşıntılı bölgeye sürün.

Vajinada kaşıntı ve pullanma için de aynı bitkisel çözümleri kullanabilirsiniz. Vajinada kaşıntı yanma problemi için bu doğal çözümleri kullanırken aynı zamanda mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.