Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Jojoba yağının cilde faydaları hakkında araştırma yaparken aslında bu bitkisel yağın saça, vücuda ve cilde bir çok faydasının olduğunu gördüm. Bu amaçla derinlemesine bir araştırma yaparak jojoba yağının cilde faydaları, jojoba yağının saça faydaları, jojoba yağının zararları, jojoba yağının kullanımı, jojoba yağı fiyatı ve jojoba kremi hakkında bir sürü bilgi topladım. Şimdi bu bilgileri sizlerle tek tek paylaşacağım.

Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Pek fazla bu konu hakkında bilgi sahibi olunmasa bile dermatolojik ürünlerin hemen hemen hepsinde oldukça yaygın ve sık kullanılan, oldukça etkili ve cilt dostu olan bir üründür jojoba yağı. Ve jojoba yağının akıl almayacak kadar fazla yararı vardır cildinize karşı.

Jojoba yağının cilde faydaları arasında sayılabilecek en önemli özellik, cilde karşı esneklik kazandırması ve cilt üzerinde nemlilik oluşturmasıdır. Çünkü bu iki özellik direk olarak cildi besleyen faktörlerdir. Yani jojoba yağı cildi besleyen bir üründür demek hiç yanlış olmaz.

Bu özelliklerin yanı sıra jojoba yağının faydaları olarak sayabileceğimiz diğer özellikler; cildinizde oluşan ve sizi eden akneleri ortadan kaldırır, yaşlanmanın etkisi olan cilt üzerinde ki kırışıklıkları ortadan kaldırır, cildinizi son derece nemlendirir, vücudunuzda ki ve cildinizde ki yağ oranını stabil tutarak dengeler, cildiniz üzerinde ölmüş ya da yıpranmış olan hücrelerinizi besleyerek canlı tutmasını sağar, cildinize esneklik sağlayarak gözeneklerinizi açar, bacaklarınızda ve karnınızda oluşmuş olan çatlakları ortadan kaldırır ve saçlarınıza da büyük bir etki göstererek saçlarınızı güçlü tutar ve kepeğin önüne geçer.

Bu çok faydalı olan yanlarını bildikten sonra cilt bakımı için vaz geçemeyeceğiniz bir ürün olarak karşınıza çıkacaktır bu ürün. Genel olarak toplamak gerekir ise, jojoba yağı cildinizi nemlendirir, güçlendirir, besler ve güzel görünmesine yardımcı olur.

Jojoba Yağının Saça Faydaları

Saçlarınıza iyi bir bakım yapmak için jojoba yağı kullanabilirsiniz. Jojoba yağı yıpranmış olan saçları en ucuz yöntem ile doğal görünüme kavuşturacak mükemmel bir yağdır. Evde saç bakımı yaparken jojoba yağı ile hoş kokulu diğer yağları kullanmak mümkün. Kokulu yağlar ile saçlarınızın doğal ve hoş aroma kokuları ile birleştirmek saçlarınızın daha hoş kokmasını sağlayacaktır.

Jojoba yağının kıvamı biraz daha koyudur. Yani bir zeytinyağı gibi değil, bir ağda kıvamı gibidir. Bu özelliği ile benmari usulü eritilerek veya direk olarak saçlara uygulanabilir. Bir çok doğal cilt bakımı maskeleri içerisinde kendini gösterir. Jojoba yağının kullanımı bu kadar basit.

Jojoba Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Bilindiği üzere bitkisel yağlar ya da cildiniz için kullanmış olduğunuz bütün yağlar genel olarak masaj yolu ile uygulanır. Jojoba yağının ise masaj yolu ile uygulanması aslında pek tercih edilmesi gerekilen bir yol değildir. Bunun sebebi ise, jojoba yağı cilt ile temas ettiği andan itibaren cilt altına çok hızlı bir şekilde etki ettiği için jojoba yağının içinde yer alan kayganlaştırıcı özelliği hemen ortadan kalkıyor.

Bu yüzdendir ki bu etkilerin bir anda kaybolmaması ve daha fazla yararlanmak için masaj tercih edinlen bir yol değildir jojoba yağını kullanmak için. Kullanım şekilleri arasında genel olarak ve faydasını daha çok göreceğiniz nemlendirici krem gibi kullanmanız çok daha avantajlı olacaktır. Bu jojoba yağını genel olarak tıraş sonrası ya da güneşlenme için kullanılması en yaygın ve en sık kullanılan kullanma şeklidir.

Nitekim zaten jojoba yağı için önerilen kullanım şeklide budur zaten. Jojoba yağının faydaları bu kadar önemli ve fazlayken etkileri daha da arttırmak için yasemin yağı, gül yağı ve papatya yağı gibi diğer doğal yağlar ile de karıştırıp kullanmak size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Tabi altını çizmek gerekir ki Jojoba yağının faydaları sadece cilt üzerine olmayıp saçlara da çok iyi gelerek onları besliyor güçlendiriyor. Direk olarak ise saç bakımınızı üstlenerek kepeği de ortadan kaldırmış oluyor. Jojoba yağının kullanımı son derece basit ve kolaydır.

Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Jojoba yağı saça uygulanırken direk saç diplerine masaj yaparak uygulanabilir. Bunun dışında diğer bitkisel yağlar ile harmanlanabilir. Eğer kıvamı konusunda zorluk çekilirse ve diğer yağlar ile birleştirilmesi gerekiyorsa, benmari usulü eritilerek kıvamı daha akışkan bir hale getirilebilir.

Temizlenmiş saçlara ve saç derisine bir çay bardağı jojoba yağını döküp, saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Kalan Jojoba yağını saçlarınıza sürün ve üstten toplayıp havlu ile sarın. Sonrasında ise 20 dakika bekleyip, saçlarınızı iyi bir şekilde yıkayın.

Jojoba Yağının Zararları

Jojoba yağının hiç bir zararı yoktur. Sadece kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Göz kenarlarına değdirilmemesi gerekir. Bunun dışında hassas cilde sahip olan kişilerde kızarıklık gibi reaksiyonlar verebilir. Bu nedenle jojoba yağını kullanmadan önce mutlaka cildinizin jojoba yağına karşı alerjisi olup olmadığına bakın.

Jojoba Yağı Nasıl Bir Bitkidir?

Jojoba yağının ne kadar faydalı olduğunu ve cildinize, vücudunuza, saçlarınıza ne kadar iyi geldiğini anlattık. Jojoba yağının faydaları hakkında bu kadar bilgi olduktan sonra nasıl bir bitki olduğunu herkes merak ediyordur. Aslında Jojoba bitkisi genel olarak kurak yerlerde hatta çöllerde yetişen bir bitkidir.

Buna paralel olarak, Meksika, İsrail, Amerika ve Hindistan gibi ülkelerde bu bitki sıkça bulunmaktadır. Genel olarak ise vücut kremi, şampuan gibi ürünlerin ise ana kaynağı olarak jojoba yağı kullanılır. Bunların yanı sıra, jojoba yağının içinde bulunan kimyasal yapı, bir insan vücudunun üretmiş olduğu cilt yağı ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olduğunu da belirtmek lazım.

Jojoba Yağı Fiyatı

Jojoba yağını bir çok marketten veya aktardan hiç bulamadınız internet üzerinden sipariş vererek satın alabilirsiniz. Jojoba yağı fiyatı yaklaşık olarak 150 TL’den başlayıp 300 TL’ye kadar organik jojoba yağı alabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. blank Aylin Kiraz dedi ki:

    jojoba kremini bel ve boyun ağrılarımda kullandım, sürülen bölgeyi önce yakıyor sonra ağrıyı hafifletiyor. sıcak uygulamanın iyi geldiği ağrılarda daha etkili.

    1. blank Yaprak dedi ki:

      Jojoba yağının bel ağrılarında etkili olduğunu daha pek çok kullanıcımızdan daha duymuştuk. Paylaşımınız için teşekkürler