Göğüs Sarkmalarını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Göğüs Sarkmalarını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Selülitler, çatlaklar, sivilceler gibi birçok etken kadınların fiziksel görünümlerini tehlikeye atarken, en çok korkulansa göğüs sarkmasına maruz kalmaktır. Yaşlanmanın etkisiyle veya yeni bir bebek sahibi olan annelerin emzirme eylemi sonucunda da göğüs sarkması olabilir. Yer çekiminin de göğüs sarkmalarında etkisi bulunmaktadır. Elastikliğini yitiren göğüsler sarkmaya meyillidir. Bu doğal sürecin başlangıcı ise 40’lı yaşları bulmaktadır. Daha erken veya geç de olabilir.

Önemli! Hızlı kilo alıp vermeler, menopoz, beslenme yetersizlikleri, yanlış sütyen seçimleri veya yorucu egzersizler de buna sebep olabilir.

Alkol veya sigara tüketimi de bu süreci hızlandırıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda meme kanseri veya verem gibi hastalıkların etkisiyle de göğüs sarkmaları meydana gelebilir. Göğüsler elastikliğini yitirdiği için bu bölgenin sarkmasını önlemek için bakım uygulamak gereklidir. Bazı kremler ve losyonlar göğüs sarkmaları için öneriler arasında yer almaktadır. Ancak evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler muhtemelen daha sağlıklı olacaktır.

Göğüs sarkmaları için doğal evde yapılabilecekler; egzersizler, masajlar, bazı doğal yağlar, salatalık, yumurta, çemen, nar, aloe vera sütyen seçimi, su gibi şeylerdir.

Sadece kadınlarda olan bir durum olmamakla birlikte göğüs sarkması erkeklerde de görülen bir durumdur. Yine erkeklerde de yanlış beslenme, obezite, doğru yapılmayan sporlar, alkol, sigara gibi etkenler bu tarz sonuçlara sebep olmaktadır.

Göğüs Sarkmasının Nedenleri

-Hızlı Kilo Kaybı

-Obezite

-Yanlış Sütyen Seçimi

-Sigara ve Alkol

-Yerçekimi

-Yaşlanma

-Kalıtsal Etkenler

-Göğüslerin çok büyük olması

-Çok sık doğum ve uzun emzirme dönemleri

-Hamilelik sırası ve sonrasında hormon etkisi

-Erkeklerde yanlış spor yapımı

Göğüs Sarkması Nasıl Önlenir ? Ne İyi Gelir?

Göğüs Sarkmalarını Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Göğüs sarkmalarını önlemek ve iyi gelen birçok yöntem, bu yazımızda sunulacaktır. Ancak doğal yolları tercih etmek hem sağlığınız hem bedeniniz için daha iyi olacaktır. Bıçak altına yatmadan, evde kendi yöntemlerinizle göğüs sarkmalarını önleyebilirsiniz. Öncelikle Göğüs sarkması için bitkisel çözümlere bir göz atalım.

Zeytin Yağı: Göğüs sarkması için göğüslere masaj uygulamak ideal fikirlerdendir. Zeytinyağı, antitoksidan özelliği sayesinde oluşan serbest radikal hasarlarını gidermektedir. Böylece göğüs sarkmaları da engellenmektedir. Cilt rengi ve dokusu için de iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Zeytinyağını, avucunuza biraz zeytinyağı alarak ve akabinde avucunuzu ovarak ve ısıtarak uygulamaya başlayabilirsiniz. Göğüslerinizi avuçlarınızla yukarıya doğru hareket ettirerek ovuşturmanız gerekmektedir.

Göğüs Sarkması İbrahim Saraçoğlıı

Göğüs sarkmasının bir diğer bitkisel çözümü İncir çekirdeği yağı kürü dür. İbrahim Saraçoğlu bu kürün nasıl yapılacağını sizlere aşağıdaki yazımızda anlatmaktadır.

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir tatlı kaşığı incir çekirdeği ve bir tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağını cam bir kapta iyice karıştırarak kürünüzü hazır hale getiriniz. Hazırladığınız bu kürü göğüslerinize masaj yaparak iyice yediriniz. Bu kürü 3 ay boyunca kullanmanız gerekmekte olup günlük taze olarak bu kürü hazırlamanız gerekmektedir. İlk hafta sabah akşam uygulayacağınız bu kürü, ilk haftadan sonra günde 1 defa kullanıp bu şekilde 3 ayı doldurunuz. Kesinlikle karışımınız da ki yağların hiç bir katkı maddesi barındırmadığına ve doğal olduğuna emin  olunuz. Herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşmanız halinde doktorunuza başvurunuz.

Göğüs Sarkması Suna Dumankaya

Malzemeler

 • 5-6 tane patates
 • 1 yumurta akı
 • 1 adet salatalık

Hazırlanışı ve Uygulanışı

1 adet salatalık ile 5-6 tane patatesi rendeleyip, yumurta akı ile iyice karıştırınız. Bir bez içerisine koyarak göğüslerinize yerleştiriniz. ve sütyeninizi takarak 6 saat kadar bekletiniz. Hafta 2 kez uygulamanız sayesinde göğüslerinizin daha dik ve gergin durduğunu sizlerde göreceksiniz. Bu kürü 7 seans uygulamanız gerekmektedir

Göğüs Sarkması İçin Egzersiz

Yaptığınız bu masajla kan akışınız hareketlenecektir. Bu masajı 15 dakika boyunca uygulayarak, hücrelerinizi yenileyebilirsiniz. Haftada 4-5 defa tekrarlayabilirsiniz.

Göğüs egzersizleri ve şınav: Uzman kişiler, göğüs kaslarını çalıştıracak düzenli bir egzersizin sarkmaları önlemekte yardımcı olacağını belirtmektedir. Rutin şınavlar bu konuda faydalıdır. Ayrıca pres, push-up ve dumbbell flyes gibi egzersizlerin uygulanması da göğüs sarkmaları için faydalıdır. Egzersizler esnasında sporu destekleyici sütyenler de faydalı olacaktır.

 • Bench Press

Elinize kaldırabilceğiniz kadar ağırlık alıp sırt üstü uzanıyorsunuz. Ağırlığı yukarı kadar kaldırıp tekrardan göğüs seviyenize kadar indiriyorsunuz. Başlangıç için 2 set 10 tekrar yapılmalı.

 • Şınav

Bildiğiniz üzere yere paralel bir şekilde elleriniz ve ayaklarınız yardımı ile kendinize yerden yaklaşık 15-20 cm kadar yukarı kaldırıp tekrardan aşağı doğru indirmenizle oluşan bir harekettir. Başlangıç için 2 set 7 tekrar yapılabilir.

 

 • Pec Fly

Spor salonlarında bulabileceğiniz Pec fly makine ile yapacağınız bu hareketi, bank üzerine oturup ellerinize alacağınız ağırlıklarla da yapabilmeniz mümkündür. Başlangıçta 2 set ve 10 tekrar yapabilirsiniz.

 • Barfiks

Hepimizinde bildiği bir demir çubuğa veya benzeri bir maddeye tutunup kendimize yukarı çekip tekrardan aşağı bıraktığımız bir harekettir. 2 set 8 tekrar ile başlangıç yapabilirsiniz.

 

 • Göğüs Sıkıştırma

Dirsekler 90 derecelik bir açıda elleriniz yukarıda ve ellerinizi aşağı doğru önünüzde birleştirip sonra tekrar aynı açıyı çıkartma hareketidir. Göğüs kaslarınızın kasılıp sertleşmesini sağlar. 10 saniye kadar göğüslerinizi germeniz ve 2 set halinde yapmanız önerilir.

 

 • Dirsek Hareketi

Dik bir şekilde durun ve ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyun ve dirseklerinizi bükün. Ellerinizi kalçalarınızdan ayırmadan göğsünüzü ileri doğru esnetin. ve dirseklerinizi birbirine değdirmeye çalışın. 5-10 saniye şeklinde ve 2 set tekrar edin.

Göğüs Sarkması İçin Buz Masajı

Göğüs dikleştirmek ve sarkmaları önlemek için buz masajını da tercih edebilirsiniz. Dokuların sıkılaşmasıyla, göğüsler daha sert ve dik görünecektir. Masajı 2 buz küpü ile yapabilirsiniz. 1 dakika boyunca, dairesel hareketler uygulayarak 1 dakika meme etrafında masaj yapmalısınız. Ardından yumuşak bir havlu ile kurulayarak hızlıca göğüslerinize uygun bir sütyen takmalısınız. Daha sonra 30 dakika uzanmış bir şekilde beklemeniz gerekmektedir. Aynı işlemi düzenli olarak gün boyunca tekrarlayabilirsiniz fakat buzun 1 dakikadan fazla tutulması uyuşmalara sebebiyet verebilir.

Göğüs Sarkması Sütyen Seçimi

Yanlış sütyen seçimlerinden kaçınmanız gereklidir. Göğüsleriniz deforme olacağı gibi şeklinin bozulmasına da sebep olabilir. Elastikliğini kaybetmiş sütyenleri kullanmamalı ve spor egzersizleri sırasında uygun sütyenler tercih etmelisiniz.

Göğüs Sarkması Aloe Vera

Aloe vera adeta bir cilt dostu gibidir. Birçok cilt problemi için kullanabileceğiniz gibi sarkık göğüslerden kurtulmak için de kullanılmaktadır. Antitoksidan özelliğiyle engelleyici bir özelliğe sahiptir. Aloe vera jelini, 10 dakika boyunca göğsünüze sürerek masaj yoluyla uygulamanız gerekmektedir. Ardından 10 dakika da aloe veralı göğüslerle oturmanız gereklidir. Daha sonra göğüslerinizi ılık suyla yıkayabilirsiniz. Faydalı sonuçlar elde etmek için haftada 4-5 defa bu masajı uygulayabilirsiniz.

Bir diğer aloe veralı yöntemse, jel ile bir çay kaşığı mayonezi ve 1 çay kaşığı balı karıştırmanızı içermektedir. Bu karışımı göğüslerinize sürerek 15 dakika gibi bir süre açık bırakmanız gereklidir. Daha sonra yine ya ılık suyla ya da soğuk suyla yıkamalısınız. Bu işlemiyse haftada 1 kez tekrarlayabilirsiniz.

Göğüs Sarkması Tedavisi

Göğüs sarkmalarında bitkisel ve egzersiz çözümleri olduğu gibi tıbbi tedavilerde vardır. Göğüs sarkması estetik işlemlerle de düzeltilebilen ve tedavi sonrasında kişilerin olumlu sonuçlar aldığı operasyonlardır.

1. Meme Nakli
Nakiller, şekil, doku ve profil farklılıkları gösterebilir. Kadının ihtiyaçları doğrultusunda en uygun implant belirlenmeli ve belirlenen implantın düzgün ve doğru bir şekilde takılması gerekmektedir.  .
İmplantın yerleştirildiği yerde meme dokusunda ayırma ve ardından areola çevresine yerleştirilmiş küçük bir insizyon oluşur.

Meme büyütme implantları tamamen doğal ve meme boyutunu büyütmeyi ve geliştirmeyi amaçlar.
Karın ve uyluk yada kalçanın liposuction tekniği ile gerekli yağ miktarını kaldırdığını söylemektedir .
Bu bölgelerde emilen yağ dikkatle boşaltılarak sonra titizlilikle geri enjekte edilir. Bu operasyonda yağ transferi prosedürü izlenir.

Göğüs büyütme ile ilgili makalemizi de ziyaret edebilirsiniz; https://www.1ciltbakimi.com/gogus-nasil-buyur-hizli-gogus-buyutme-yontemleri/

3. Meme Dikleştirme Veya İndirme
Büyük göğüslü kadınların yaşadıkları problemleri gidermek için kullanılan bir yöntemdir. Çapa veya yarayı kaldırarak daha dik ve göğüs ağrıları engellenmektedir.

 

Göğüs Sarkması Kremleri

 • Mama Mio Boob Tube
 • Palmers Göğüs Sıkılaştırıcı Krem
 • MUSTELA Soothing
 • Oestro Krem
 • Themra Göğüs Şekillendirici Bakım Yağ
 • Themra Göğüs Şekillendirici Krem
 • Starbust Göğüs Bakım Kremi 50Ml
 • Blue Ocean Göğüs Bakım Kremi
 • Lierac

Güncelleme; 24.01.2019

İlgili makaleler;

İri Memelere Sahip Olmak İçin 5 Etkili Göğüs Büyütücü Krem

Göğüs Çatlaklarının Sık Görülen Nedenleri Nelerdir?

Göğüste Çıkan Sivilceler, Göğüsteki Sivilceler Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Göğüs Bakım Nasıl Yapılır

Diri Göğüsler için Öneriler

YORUMLAR

 1. blank Deniz Arıtürk dedi ki:

  Ürünlerinizi merak ettim özellikle saç için olanları (şampuan ve sprey )