Cilt Bakımı

Göğüs Sarkmalarını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Göğüs Sarkmalarını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Selülitler, çatlaklar, sivilceler gibi birçok etken kadınların fiziksel görünümlerini tehlikeye atarken, en çok korkulansa göğüs sarkmaları olmaktadır. Yaşlanmanın etkisiyle veya yeni bir bebek sahibi olan annelerin emzirme eylemi sonucunda da göğüs sarkması olabilir. Yerçekiminin de göğüs sarkmalarında etkisi bulunmaktadır. Elastikliğini yitiren göğüsler sarkmaya meyillidir. Bu doğal sürecin başlangıcı ise 40’lı yaşları bulmaktadır. Daha erken veya geç de olabilir. Hızlı kilo alıp vermeler, menopoz, beslenme yetersizlikleri, yanlış sütyen seçimleri veya yorucu egzersizler de buna sebep olabilir.

Alkol veya sigara tüketimi de bu süreci hızlandırıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda meme kanseri veya verem gibi hastalıkların etkisiyle de göğüs sarkmaları meydana gelebilir. Göğüsler elastikliğini yitirdiği için bu bölgenin sarkmasını önlemek için bakım uygulamak gereklidir. Bazı kremler ve losyonlar göğüs sarkmaları için öneriler arasında yer almaktadır. Ancak evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler muhtemelen daha sağlıklı olacaktır. Göğüs sarkmaları için doğal evde yapılabilecekler; egzersizler, masajlar, bazı doğal yağlar, salatalık, yumurta, çemen, nar, aloe vera sütyen seçimi, su gibi şeylerdir.

Göğüs Sarkmalarını Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Göğüs sarkmalarını önlemek için birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak doğal yolları tercih etmek hem sağlığınız hem bedediniz için daha iyi olacaktır. Bıçak altına yatmadan, evde kendi yöntemlerinizle göğüs sarkmalarını önleyebilirsiniz.

Zeytin Yağı: Göğüs sarkması için göğüzlere masaj uygulamak ideal fikirlerdendir. Zeytinyağı, antitoksidan özelliği sayesinde oluşan serbest radikal hasarlarını gidermektedir. Böylece göğüs sarkmaları da engellenmektedir. Cilt rengi ve dokusu için de iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Zeytinyağını, avucunuza biraz zeytinyağı alarak ve akabinde avucunuzu ovarak ve ısıtarak uygulamaya başlayabilirsiniz. Göğüslerinizi avuçlarınızla yukarıya doğru hareket ettirerek ovuşturmanız gerekmektedir.

Yaptığınız bu masajla kan akışınız hareketlenecektir. Bu masajı 15 dakika boyunca uygulayarak, hücrelerinizi yenileyebilirsiniz. Haftada 4-5 defa tekrarlayabilirsiniz.

Göğüs egzersizleri ve şınav: Uzman kişiler, göğüs kaslarını çalıştıracak düzenli bir egzersizin sarkmaları önlemekte yardımcı olacağını belirtmektedir. Rutin şınavlar bu konuda faydalıdır. Ayrıca pres, push-up ve dumbbell flyes gibi egzersizlerin uygulanması da göğüs sarkmaları için faydalıdır. Egzersizler esnasında sporu destekleyici sütyenler de faydalı olacaktır.

Buz Masajı: Göğüs dikleştirmek ve sarkmaları önlemek için buz masajını da tercih edebilirsiniz. Dokuların sıkılaşmasıyla, göğüsler daha sert ve dik görünecektir. Masajı 2 buz küpü ile yapabilirsiniz. 1 dakika boyunca, dairesel hareketler uygulayarak 1 dakika meme etrafında masaj yapmalısınız. Ardından yumuşak bir havlu ile kurulayarak hızlıca göğüslerinize uygun bir sütyen takmalısınız. Daha sonra 30 dakika uzanmış bir şekilde beklemeniz gerekmektedir. Aynı işlemi düzenli olarak gün boyunca tekrarlayabilirsiniz fakat buzun 1 dakikadan fazla tutulması uyuşmalara sebebiyet verebilir.

Sütyen Seçimi: Yanlış sütyen seçimlerinden kaçınmanız gereklidir. Göğüzleriniz deforme olacağı gibi şeklinin bozulmasına da sebep olabilir. Elastikliğini kaybetmiş sütyenleri kullanmamalı ve spor egzersizleri sırasında uygun sütyenler tercih etmelisiniz.

Aloe Vera: Aloe vera adeta bir cilt dostu gibidir. Birçok cilt problemi için kullanabileceğiniz gibi sarkık göğüslerden kurtulmak için de kullanılmaktadır. Antitoksidan özelliğiyle engelleyici bir özelliğe sahiptir. Aloe vera jelini, 10 dakika boyunca göğsünüze sürerek masaj yoluyla uygulamanız gerekmektedir. Ardından 10 dakika da aloe veralı göğüslerle oturmanız gereklidir. Daha sonra göğüslerinizi ılık suyla yıkayabilirsiniz. Faydalı sonuçlar elde etmek için haftada 4-5 defa bu masajı uygulayabilirsiniz.

Bir diğer aloe veralı yöntemse, jel ile bir çay kaşığı mayonezi ve 1 çay kaşığı balı karıştırmanızı içermektedir. Bu karışımı göğüslerinize sürerek 15 dakika gibi bir süre açık bırakmanız gereklidir. Daha sonra yine ya ılık suyla ya da soğuk suyla yıkamalısınız. Bu işlemiyse haftada 1 kez tekrarlayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ