Serabral Palsi Nedir?

Serabral Palsi Nedir?

Beyin felci olarak bilinen bir hastalıktır. Daha çok bebeklik ve çocukluk yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Vücut hareketlerini ve kas koordinasyonunu kalıcı bir şekilde engelleyen nörolojik bir bozukluktur. Bu yaşlarda ortaya çıkar ancak ilerleme katetmez. Bu temel bilgiler ışığında serabral palsi hastalığı nedir noktasında merak ettikleriniz yanıtlanmış oldu. Hastalıkla ilgili olarak daha detaylı bilgiler vermeye devam ediyoruz.

Serabral Palsi Nedir

Kas hareketlerini kalıcı bir şekilde etkiler. Ancak, bu etki kas ya da sinirlerde var olan bir bozukluktan kaynaklanmaz. Hastalığın ana nedeni nörolojiktir. Beyin fonksiyonlarının vücuda emirleri iletememesidir. Genellikle bu hastalık doğuştan ortaya çıkar. Ancak, bebek oldukları için ilk yıllarda teşhisi çok zor olabilmektedir.

Serabral Palsi Neden Olur?

Nedeni ile ilgili olarak net birşey ifade etmek kolay değildir. Bu noktada serabral palsi nedir neden olur diye merak edenlerin varlığını biliyoruz. Kas hareketlerini kontrol eden beyin fonksiyonlarının bozuk olması ve çalışmaması bu hastalığın nedenidir. Ancak, beynin bu görevleri neden ve nasıl yapamadığı ile ilgili kanıtlanmış net bir bilgi henüz bulunmamaktadır.

Serabral Palsi Belirtileri Nelerdir?

Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da bazı belirtiler olabilmektedir. Ancak, şunu net bir şekilde ifade edebiliriz. Söz konusu hastalık daha çok doğuştan olmaktadır. Bebek ilk doğru anda serabral palsi olarak doğmaktadır. Bebeğin ilk aylarında ve hatta yıllarında hareket edememesi normal karşılandığı için hastalığın teşhisi çok geç kalmaktadır. Çocukla ilgili olarak ilk belirtiler 3 yaşına gelmeden önce görülmeye başlanır. İsteyerek yapılan hareketler sırasında kas kontrolünü sağlayamaması bu hastalıkta sık görülen belirtiler arasındadır. Kaslarda oluşan katılık, sıkılık ve abartı olacak şekilde yapılan refleksler serabral palsi için belirtilerdir.

Genel olarak serabral palsi cp nedir gibi soruların çok fazla sorulduğu bilinmektedir. Bununla ilgili olarak türleri yazısını okuyabilirsiniz. Ortaya çıkan belirtiler bakımında tek ayarını ya da bacağını sürüyerek yürümek yine bu hastalığa sahip olan çocuklarda görülmektedir. Eğilerek ya da makaslayarak yürüyen çocukların da muhakkak doktora götürülmesi ve muayene edilmesi gerekmektedir.

Tedavisi Mümkün Mü

Söz konusu hastalığa sahip bebek ve çocukların tamamen iyileştirilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Beyin fonksiyonlarının iflas etmiş olmasıdır. Ancak, uygulanan bazı tedavi yöntemleri bebek ve çocuklarda gelişim sağlamaktadır. Çocukta var olan yetersizlikler doğru bir şekilde tedavi edildiğinde gözle görülür iyileşmeler ve normal yaşama yakın gelişmeler sağlanmaktadır.

Serabral Palsi Türleri

Her hastalıkta olduğu gibi serabral palside de bazı türler mevcuttur. Bu türler kendine özgü özelliklere sahiptir. Tıbbi olarak bilinen türleri şu şekildedir.

  • Spastik serabral palsi
  • Tettaparezi
  • Hemiparezi
  • Diparezi
  • Ataksik serebral palsi
  • Atetoid serabral palsi
  • Karma serabral palsi

Tüm bu türler hastalık için tanımlanmıştır. Yukarıda ifade etmeye çalıştığımız bu hastalık oldukça zor ve istenmeyen bir durumdur. Bu tür bir hastlık durumunda gerek çocuk, gerekse de aile için zorlu bir süreç ortaya çıkmaktadır. Çok nadir görülen bir hastalıktır. Doğuştan gelen ve kas hareketlerini yönlendiren beyin fonksiyonlarının yetersiz çalışması ya da hiç çalışmaması durumudur.

Herhangi biri ya da diplejik serabral palsi nedir diye takılmaya gerek yoktur. Hemen her türünde genel durum aynıdır. Kas hareketlerinin yapılamaması vücudun tüm fonksiyonlarını etkilemektedir. Vücudun her yerinde kaslar olduğunu düşünürsek hastalığın ne kadar etkili olduğunu görebiliriz. Söz konusu hastalık durumlarında erken tanı, teşhis ve erken tedaviye başlamak gelişim açısından çok önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.